czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Czy tego typu habitat jest dobry dla jelonka Lucanus cervus ( Linnaeus, 1758 )?
Nigdy tego pięknego owada nie obserwowałem.

Miasto Szczecin. Dzielnica: Dąbie
Brzeg łąki, grupa dębów rosnących na brzegu lasu, wzdłuż rowu. W tej części miasta sporo jest dębów, także pomnikowych.


Zauważyłem ponadto, że:
1) na korzeniach wykrotu ( obserwacja sprzed kilku lat ) - pozostałości żerowisk takich, jak literatura podaje charakterystyczne dla jelonka - tzn. chodniki są w około 2/3 w drewnie korzeni a około 1/3 przekroju chodnika larwalnego jest w ziemi przy korzeniu. Nie mam fotki niestety.

2) ściana lasu z dębami jest nasłoneczniona od około godz. 12 aż do zachodu

3) pod płatem kory znalazłem dziś szczątki Prionus coriarius (Linnaeus, 1758)

4) w jednej z dziupli żerujące larwy cetonidów, być może Protaetia marmorata (Fabricius, 1792) sądząc po wielkości resztek kokolitów które były w żerowisku

Czy jelonek wybiera tego typu dęby?
Załączniki
20150413_114516.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.46 KiB)
20150413_115130.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.56 KiB)
20150413_114513.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.42 KiB)
20150413_114945.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.27 KiB)
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Delog »

Najlepiej sprawdź to Rafale w 1-2 tygodniu czerwca. Wycieczka popołudniowa w ciepły dzień wystarczy. Dwa lata temu szukałem jelonka na Pomorzu (okolice Słowińskiego PN). Tereny wydawały się idealne, z bogatą bazą pokarmową. Wiekowych dębów setki, w tym martwe i padnięte sztuki. Jelonka nie było.

Dla kontrastu:
- Opolskie, 3 dęby w środku wsi, ustrojone wielgaśnymi jelonkami,
- ten sam dzień > Opolskie > jeden samotny dąb i jeden na nim samiec w zasięgu wzroku,
- Morawy (Czechy) > gospodarczy las dębowy. Drzewa wcale niewiekowe, raczej tyczki o marnej pierśnicy. Jelonków zatrzęsienie, w tym sporo kolosów do 8 cm.
- Istria (Chorwacja) > rachityczne dęby na granicy makii. Bardzo dużo jelonków, dominowały kurduple.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: rysiaty »

Warto poszukać wyciekającego soku. Jak w sezonie nie będziesz miał czasu, albo nie trafisz w odpowiednie warunki (w dzień często siedzą w koronach i ich nie widać), to szczątki długo się utrzymują, przynajniej do października
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Marek Przewoźny »

Zdjęcie klasycznego stanowiska w Wielkopolsce (mogę dodać, że najliczniejsze jakie jest w moim województwie). Jest to kawaśna dąbrowa, silnie prześwietlona, prowadzona przerębowo. I właśnie dobrze prowadzona gospodarka leśna sprzyja wzrostowi liczebności jelonka. Gdyż jelonek rozwija się w tej dąbrowie w korzeniach pniaków pozostałych po wycince dębów. Tylko i wyłącznie. Żywych dębów nie rusza. Jak widać dęby stare nie są. Czyli co roku warto by coś wycieli, by były nowe pniaki do zasiedlenia. Wszystkie znane mi stanowiska, poza jedym, są lasami gospodarczymi. Dla ciekawostki dodam że obok zrobiono rezerwat i zaprzestano w nim gospodarki, jelonek sie wycofał i występuje wszędzie dookoła tylko nie w rezerwacie.
Załączniki
Obraz1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (273.28 KiB)
Obraz2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (313.86 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Miasto Szczecin. Dzielnica: Dąbie
Brzeg łąki, grupa dębów rosnących na brzegu lasu, wzdłuż rowu. W tej części miasta sporo jest dębów, także pomnikowych.
Z moich obserwacji wynika, że jelonki nie potrzebują do rozwoju pomnikowych dębów. Potwierdzam to, co napisał Marek. Na zdjęciach biotop w okolicach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Nie ma tu starych dębów. Dużo pniaków dębowych, odsłonięta powierzchnia, dodatkowo w podłożu węglan wapnia. Wyciągnęliśmy jeden spróchniały pniak o średnicy ok. 20 cm razem z larwami jelonka (ku naszemu zaskoczeniu). Ponieważ byliśmy w lipcu, nie spotkaliśmy żywych chrząszczy, ale szczątki jelonków były w wielu miejscach (w tym kompletne).

Pozdrawiam :)
Załączniki
biotop.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.78 KiB)
larwy jelonka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.04 KiB)
martwy jelonek.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.52 KiB)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: L. Borowiec »

Na Dolnym Śląsku i w południowej Wielkopolsce (np. okolice Milicza) znane mi stanowiska też są tylko w lasach użytkowych i biotopach podobnych jak koledzy prezentują powyżej. Znam stanowiska, gdzie w okresie rójek obserwowano dziesiątki osobników. Nigdy nie napotkałem jelonka na starych, pomnikowych dębach, które u nas zasiedla przede wszystkim kozioróg dębosz.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dziekuję Koledzy :okok:
Wygląda więc na to, że przez 20 przeszło lat patrzałem nie na takie dęby co trzeba :) A tu jak się okazuje nasz najszacowniejszy bydlak potrzebuje po prostu ciepła, słońca, dużo żarcia i nieco wolności - he, tu nie różni się on w swoim zapotrzebowaniu od człowieka :rotfl:
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Delog »

Lech Borowiec pisze:Na Dolnym Śląsku i w południowej Wielkopolsce (np. okolice Milicza) znane mi stanowiska też są tylko w lasach użytkowych i biotopach podobnych jak koledzy prezentują powyżej. Znam stanowiska, gdzie w okresie rójek obserwowano dziesiątki osobników. Nigdy nie napotkałem jelonka na starych, pomnikowych dębach, które u nas zasiedla przede wszystkim kozioróg dębosz.
Trzeba jednak powiedzieć, że jak ma te stare dęby to i z nich coś skubnie. Breclav (Morawy) i przypałacowy park - rezerwat przyrody. W dnie lasu leżą zwalone dęby. Niektóre pnie solidne. Sięgają do piersi. Tuż pod korą jednego z nich, po bardzo pobieżnych poszukiwaniach, spotkaliśmy dziesiątki larw, w tym ponad dziesięciocentymetrowe i tuż przed przepoczwarczeniem (byliśmy tam na przełomie czerwca i lipca). Co ciekawe, w odróżnieniu od innych znanych mi stanowisk, i tych prezentowanych przez Was powyżej, las nie był wcale prześwietlony. Drzewa rosły gęsto, w dnie lasu panował mrok. W samym lesie, przy bogactwie materiału i prawdopodobnie ogromnych ilościach larw w pniach (po oderwaniu jednego kawałka kory przerwaliśmy poszukiwania, żeby nie zakłócać życia larw), natrafiliśmy raptem na dwa samce (jeden martwy). Jelonki latały jednak wzdłuż ściany lasu i było ich mnóstwo. Drugie stanowisko na Morawach opisałem wcześniej, i tak jak piszecie, była to młoda, prześwietlona dębina z licznymi pniakami, które stanowiły bazę pokarmową.

Jedno z ważniejszych polskich stanowisk, na Ponidziu, też bogate jest w stare drzewa, w niektórych partiach jest to drzewostan gęsty. Pod jednym z pniaków, ukrytych w mocnej gęstwinie (baza pokarmowa z ogromną ilością otworów wylotowych i bobków larw jelonkowych) znalazłem w połowie sierpnia 2009 roku kilkanaście martwych owadów i jedną żywą samicę (było o tym na forum, prawdopodobnie najpóźniejsza obserwacja żywego jelonka w Polsce).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: czy to habitat odpowiedni dla Lucanus cervus?

Post autor: Rafał Celadyn »

....a czytając post Marka warto też pamiętać o tym:
Lech Borowiec pisze:Była już o tym mowa w jednym z wcześniejszych wątków. Jelonek preferuje prześwietlone dąbrowy, szczególnie u nas na Dolnym Śląsku najczęściej go spotykałem w drągowinach dębowych uprawianych na klepkę dębową, nawet przy drzewach o średnicy poniżej 80 cm. Unika natomiast starodrzewi i ciemnych grądów w dolinach rzek. Ma to duże reperkusje ochroniarskie, bo lobby drzewiarskie wykorzystuje jelonka jako zasłonę dymną przy wycinaniu starych drzew w grądach tłumacząc, że dzięki ich działalności przywraca się naturowy gatunek (jak to nasi koledzy mówią "charyzmatyczny"). Dzięki temu "charyzmatycznemu" gatunkowi tak wyeksponowanemu w polskiej ochronie gatunkowej giną starodrzewia, a wraz z nimi setki niezwykle interesujących gatunków reliktowych, które nie zasłużyły sobie na "charyzmatyczność".
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”