Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Wojciech Szczepański
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Wojciech Szczepański »

Wczoraj podczas wycieczki po terenach ruderalnych przez przypadek wyczerpakowałem 1 szt. P. coerulescens. Dzisiaj wróciłem na to samo stanowisko (już z aparatem), w nadziei obserwacji rójki tychże kóz. Środowisko występowania, jak widać na poniższych zdjęciach, to liczne w aglomeracji śląskiej nasypy kolejowe. Pojedyncze żmijowce rozpoczynały już kwitnienie. Chwila szukania... i w końcu trafiła się jakaś mniej płochliwa, fotogeniczna parka.

Siemianowice Śląskie
26.05.2011
Załączniki
DSC05578.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.09 KiB)
DSC05575.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.44 KiB)
DSC05573.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.13 KiB)
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Orish »

Bardzo ładnie!

Zdjęcie mogłoby być ostrzejsze, ale samo znalezisko wartościowe. Tylko tak trzymać - życzę kolejnych odkryć!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gratuluję ciekawej obserwacji. Teraz jest dobry czas na zielarki, warto się za nimi porozglądać.

Jakość zdjęcia nie ma żadnego znaczenia :D To nie jest uprawianie fotografiki tylko entomologii, tu znaczenie mają szczegóły o znaczeniu entomologicznym nie fotograficznym. I tak pogratulowac, że zielarki nie zostały od razu wepchniete do zatruwaczki, a zdążyly jeszcze zostać modelkami. Zawsze jest ryzyko straty obiektu...

Dla mnie najwartościowsze jest to zdjęcie biotopu.

Kilka dni temu fotografowałem telefonem komórkowym (nie żebym nie miał aparatu w domu 8) ). Ważne jest nie "czym" tylko "co".
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Krzysztof S. »

Niesamowite mają kolory, trudno je zdefiniować.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Voltrax »

Więc nasypy kolejowe i żmijowce tak? strzeż się Phytoecia..Nadchodzę, :twisted:
Tak na marginesie to osobiście pozostawiam kopulujące parki. Przynajmniej po nocy nie mam koszmarów o "zabójcy płodów" :wink:
Wojciech Szczepański
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Wojciech Szczepański »

Kolejny sukces...

Byłem jeszcze raz poobserwować P. coerulescens. Stanowisko wydaje się być stabilne, zaobserwowałem kilkanaście osobników. Niestety nie spodziewałem się, że są one aż tak płochliwe, w zasadzie nie można było podejść bliżej niż 30 cm, bo zrywały się do lotu i znikały gdzieś w krzakach. Tak też miałem duże szczęście że parka którą fotografowałem uprzednio nie zwiała od razu.

A teraz przejdę do kolejnej obserwacji. Stanowisko w zasadzie to samo, a mianowicie skraj linii kolejowej. Rośnie tam stosunkowo niewielki płat świrząbków, a że aktualnie kwitną od razu rzucają się w oczy. Czerpakując po ich kwiatach i pędach z nadzieją (prawdę mówiąc to tej nadziei było mało ;)) na jakąś inną zielarkę, nie sądziłem, że aż tak mi się poszczęści.... a tu proszę można powiedzieć że natrafiłem na swego rodzaju rarytas, a mianowicie trafiła się parka Phytoecia (Musaria) affinis Harrer, 1784. Zdjęcie stanowiska dla zainteresowanych prezentuję poniżej wraz ze zdjęciem kozy, zdjęcie przy życiowe w warunkach domowych (jakość znowu słaba ale strasznie się wierciła no i jeszcze burza ograniczała ilość światła).
Załączniki
DSC05871.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.68 KiB)
IMG_0907 - Kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.95 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Rafał Celadyn »

...parę lat wstecz szukałem tego gatunku u siebie (biotopy jak wyżej) i nic..a dzisiaj na kserotermie, gdzie w zasięgu wzroku były trzy rachityczne rosliny,w końcu trafił mi się jeden okaz...zdołałem pstryknąć te dwie fotki,po czym wpadł w trawę i tyle go widziałem... :tiaa: ,trudno -w każdym razie wiem, że tu jest... :ok: .
:papa:
Rafał
Załączniki
P1150887.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.97 KiB)
P1150886.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.58 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”