Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Wojciech Szczepański »

Wczoraj podczas wycieczki po terenach ruderalnych przez przypadek wyczerpakowałem 1 szt. P. coerulescens. Dzisiaj wróciłem na to samo stanowisko (już z aparatem), w nadziei obserwacji rójki tychże kóz. Środowisko występowania, jak widać na poniższych zdjęciach, to liczne w aglomeracji śląskiej nasypy kolejowe. Pojedyncze żmijowce rozpoczynały już kwitnienie. Chwila szukania... i w końcu trafiła się jakaś mniej płochliwa, fotogeniczna parka.

Siemianowice Śląskie
26.05.2011
Załączniki
DSC05578.JPG
DSC05578.JPG (78.09 KiB) Przejrzano 3559 razy
DSC05575.JPG
DSC05575.JPG (146.44 KiB) Przejrzano 3559 razy
DSC05573.JPG
DSC05573.JPG (143.13 KiB) Przejrzano 3559 razy
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Orish »

Bardzo ładnie!

Zdjęcie mogłoby być ostrzejsze, ale samo znalezisko wartościowe. Tylko tak trzymać - życzę kolejnych odkryć!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gratuluję ciekawej obserwacji. Teraz jest dobry czas na zielarki, warto się za nimi porozglądać.

Jakość zdjęcia nie ma żadnego znaczenia :D To nie jest uprawianie fotografiki tylko entomologii, tu znaczenie mają szczegóły o znaczeniu entomologicznym nie fotograficznym. I tak pogratulowac, że zielarki nie zostały od razu wepchniete do zatruwaczki, a zdążyly jeszcze zostać modelkami. Zawsze jest ryzyko straty obiektu...

Dla mnie najwartościowsze jest to zdjęcie biotopu.

Kilka dni temu fotografowałem telefonem komórkowym (nie żebym nie miał aparatu w domu 8) ). Ważne jest nie "czym" tylko "co".
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Krzysztof S. »

Niesamowite mają kolory, trudno je zdefiniować.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Voltrax »

Więc nasypy kolejowe i żmijowce tak? strzeż się Phytoecia..Nadchodzę, :twisted:
Tak na marginesie to osobiście pozostawiam kopulujące parki. Przynajmniej po nocy nie mam koszmarów o "zabójcy płodów" :wink:
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Wojciech Szczepański »

Kolejny sukces...

Byłem jeszcze raz poobserwować P. coerulescens. Stanowisko wydaje się być stabilne, zaobserwowałem kilkanaście osobników. Niestety nie spodziewałem się, że są one aż tak płochliwe, w zasadzie nie można było podejść bliżej niż 30 cm, bo zrywały się do lotu i znikały gdzieś w krzakach. Tak też miałem duże szczęście że parka którą fotografowałem uprzednio nie zwiała od razu.

A teraz przejdę do kolejnej obserwacji. Stanowisko w zasadzie to samo, a mianowicie skraj linii kolejowej. Rośnie tam stosunkowo niewielki płat świrząbków, a że aktualnie kwitną od razu rzucają się w oczy. Czerpakując po ich kwiatach i pędach z nadzieją (prawdę mówiąc to tej nadziei było mało ;)) na jakąś inną zielarkę, nie sądziłem, że aż tak mi się poszczęści.... a tu proszę można powiedzieć że natrafiłem na swego rodzaju rarytas, a mianowicie trafiła się parka Phytoecia (Musaria) affinis Harrer, 1784. Zdjęcie stanowiska dla zainteresowanych prezentuję poniżej wraz ze zdjęciem kozy, zdjęcie przy życiowe w warunkach domowych (jakość znowu słaba ale strasznie się wierciła no i jeszcze burza ograniczała ilość światła).
Załączniki
DSC05871.JPG
DSC05871.JPG (151.68 KiB) Przejrzano 3367 razy
IMG_0907 - Kopia.JPG
IMG_0907 - Kopia.JPG (78.95 KiB) Przejrzano 3367 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Phytoecia (Opsilia) coerulescens Scopoli, 1763

Post autor: Rafał Celadyn »

...parę lat wstecz szukałem tego gatunku u siebie (biotopy jak wyżej) i nic..a dzisiaj na kserotermie, gdzie w zasięgu wzroku były trzy rachityczne rosliny,w końcu trafił mi się jeden okaz...zdołałem pstryknąć te dwie fotki,po czym wpadł w trawę i tyle go widziałem... :tiaa: ,trudno -w każdym razie wiem, że tu jest... :ok: .
:papa:
Rafał
Załączniki
P1150887.JPG
P1150887.JPG (147.97 KiB) Przejrzano 3055 razy
P1150886.JPG
P1150886.JPG (144.58 KiB) Przejrzano 3055 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”