Spatalia argentina

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Spatalia argentina

Post autor: Jarosław Buszko »

Gatunek ten jest dość liczny w tym roku w Toruniu. Czy w innych miejscach w Polsce jest podobna tendencja ?
Załączniki
CD38 Toruń-Barbarka, 7 VI 2008
CD38 Toruń-Barbarka, 7 VI 2008
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.44 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Niestety u mnie zupełny brak tego gatunku...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

U mnie też nigdy go nie spotkałem. Tylko raz widziałem go liczniej, ale to było w Bułgarii, w okolicy Kiten. No ale tam dąbrowy ciągną się kilometrami...
brakkonta

Post autor: brakkonta »

no ładnie, ładnie, fajne zmiany w motyloskładzie nam się szykują. Pewnikiem to klimatyczne dziwa tak sprawiają.
Ja mam jeden okaz i to Bóg wie od kogo z arcyzamierzchłych czasów, a w Toruniu buja sobie swawolnie. :cry:
jalod
Posty: 50
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

W okolicach Warszawy występuje w Puszczy Kampinowskiej, od 2 lat znajduję gąsienice w okolicach Palmir i Truskawia, 2 lata temu niestety spasożytowane, w tym 07.06. wykluł się samczyk z gąsienicy znalezionej 02.09.2007, druga poczwarka jeszcze czeka...
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jest to jedyny gatunek z Notodontidae którego dotychczas nie udało się wykazać na Polesiu.
Być może też się tu kiedyś pojawi.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

W Puszczy Kampinowskiej już lata od tygodnia świeciliśmy w ubiegły czwartek - żarówka 160 +tuba UV - choć chyba dopiero zaczyna - w roku ubiegłym w trakcie świecenia 20 czerwca był dominantem na ekranie :mrgreen:
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Spatalia argentina

Post autor: Tomasz Blaik »

Jeden okaz S. argentina przyleciał mi do światła 23 V 09, w Bielinku n/Odrą. Łowiliśmy z kolegą Miłoszem Mazurem w rezerwacie, na samym stoku, w ciepłolubnej dąbrowie z Q. pubescens. Wkrótce znów się tam wybieram, więc postaram się załączyć jakieś poglądowe fotki środowiskowe. Na Opolszczyźnie mimo potencjalnie dobrych miejsc i historycznych rekordów, gatunku nie mogę potwierdzić.
Pozdrawiam serdecznie
Tomek Blaik
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W dąbrowach w Borach Dolnośląskich nie udało się dotychczas złowić tego gatunku. Są za to H.milhauseri i A.perflua, nic nadzwyczajnego, ale zachęca do dalszych poszukiwań.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Na przełomie czerwca i lipca, ponownie gościliśmy w Bielinku, kontynuując badania nad Neuroptera i wybranymi rodzinami Lepidoptera rezerwatu. Aura była dla nas łaskawa, więc udało się przeprowadzić udane odłowy owadów, tak w dzień, jak i w nocy. Penetrowaliśmy rejony Doliny Akacjowej i Wąwozu Markocińskiego. Świeciliśmy na 2 ekrany, na zboczu w świetlistej dąbrowie. Przyleciały dwa silnie wylatane okazy Spatalia argentina, który kończy właśnie pierwsze pokolenie. Na zdjęciach biotop tego gatunku oraz innych interesujących motyli. Występują tu m.in. rzadko łowione "dębowe" garbatki, jak: Harpyia milhauseri, Drymonia querna i D. velitaris, interesujace miernikowce murawowo-zaroślowe: Heliomata glarearia, Horisme tersata (licznie), H. corticata, Pareulype berberata, Idaea ochrata. Z sówek wyróżnić wypada Abrostola asclepiadis, która na północy kraju ma nieliczne stanowiska, i występuje na granicy zasięgu, i przede wszystkim wciąż utrzymującego się w Bielinku Aedia funesta. Z pobliskiej doliny Odry zaleciała także trociniarka Phragmataecia castaneae. Wyniki badań będą publikowane.

Polecam stronę o florze rezerwatu: http://www.lonicera.hg.pl/pom/bielinek.html
Załączniki
Ekran po północy.
Ekran po północy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.96 KiB)
Zapracowany Miłosz Mazur.
Zapracowany Miłosz Mazur.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.83 KiB)
Tuż przed świeceniem.
Tuż przed świeceniem.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.46 KiB)
Widok ze wzgórza na dolinę Odry.
Widok ze wzgórza na dolinę Odry.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.61 KiB)
Biotop Spatalia argentina.
Biotop Spatalia argentina.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.51 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W tym samym czasie świeciłem w Borach Dolnośląskich. Aura- parno i 18-19 stopni o 23:00. Jak to możliwe, że przy ekranie nie było prawie NIC. A tutaj widzę załadowany nieomalże "na sztywno". Tylko pozazdrościć i poubolewać nad nieudanym wyjazdem :mrgreen: . Jeszcze co do garbatek: w borach wszystkie oprócz argentiny są regularnie łowione w dość dużych ilościach.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Ja w tym czasie świeciłem w P. Aug. i nalot do ekranu był niesamowity.
Czyżbyś Tomku sugerował, że A. funesta jednak nadal w Bielinku występuje????
Kilku moich znajomych z Poznania poszukiwało jej tam wielokrotnie ale bezskutecznie.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Dispar pisze:Czyżbyś Tomku sugerował, że A. funesta jednak nadal w Bielinku występuje?
Przyleciał 1 okaz, w tym miejscu, które widać na zdjęciu.
noctua
Posty: 113
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2007, 14:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: noctua »

Witaj Tomku!

Od kilku lat razem z Wojtkiem K. (zwóje) prowadzimy badania w Polsce zachodniej m.in. w Bielinku. Oprócz A. funesta (gratulacje) potwierdziliśmy wszystkie wymienione przez ciebie gatunki motyli i pewnie wiele innych (samołówka pracowałą 2-lata).
Bielinek wchodzi w zakres badań nad moją habilitacją (publikacja danych?).
Pozdrawiam Roman
509247275
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

2 i 3 lipca łowiłem na światło w Puszczy Kozienickiej w okolicach miejscowości Przejazd. Przylot motyli określiłbym w skali 6-ścio stopniowej na 4. Każdej nocy przyleciało mi po kilkanaście okazów Spatalia argentina. Były bardzo świeże więc to już drugie pokolenie. Łowiłem zarówno w samym lesie jak i na podmokłej polanie jak na zdjęciu. Stanowiska łowów usytuowane były w otoczeniu starych dębów, które wraz z jodłami stanowią zbiorowisko roślinne zwane przez miejscowych "czarnym lasem".
Załączniki
Spatalia rgentina.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.91 KiB)
Polana w "czrnym lesie"
Polana w "czrnym lesie"
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.93 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

P. Kozienicka jest wspaniałym miejscem do połowów różnych gatunków owadów. Dość dobrze poznane są Cerambycidae natomiast z ciekawszych gatunków lepidoptera o których wiem, że były łowione lub sam je tam łowiłem wymienię: O. detrita, P. pabulatricula. A. selenaria, A. laevis, I calvaria, O. erytrocephala. Mam tam 140 km ale brak czasu żeby sie lepiej zająć tym terenem.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

W Bielinku lata właśnie drugie pokolenie S. argentina. Wśród motyli świeżych, trafiały się jednak już wyjątkowo mocno wytarte.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Darek!
Za kilka dni jadę do Kozienic i mam zamiar ze trzy noce połowić w puszczy (od 5-8 sierpnia). Może byśmy skrzyżowali siatki pod lampą? W końcu masz tam dwa razy bliżej niż ja. Jeśli nie dasz rady przyjechać to zarekomenduj jakieś szczególne miejsca. Oczywiście chętne spotkam się w Puszczy Kozienickiej z każdym komu motyle nocne spędzają sen z powiek. Pozdrazwiam.
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

Witam!
Jestem jeszcze amatorem, motylami interesuję się od dobrych paru lat, ale od dawna chciałem pojechać na jakieś łowy z jakimś doświadczonym entomologiem żeby się czegoś więcej nauczyć. Jeśli panowie nie mają nic przeciwko to może mógłbym się przyłączyć żeby poobserwować fachowców w akcji? :)
Pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

romanzamorski pisze:Darek!
Za kilka dni jadę do Kozienic i mam zamiar ze trzy noce połowić w puszczy (od 5-8 sierpnia). Może byśmy skrzyżowali siatki pod lampą? W końcu masz tam dwa razy bliżej niż ja. Jeśli nie dasz rady przyjechać to zarekomenduj jakieś szczególne miejsca. Oczywiście chętne spotkam się w Puszczy Kozienickiej z każdym komu motyle nocne spędzają sen z powiek. Pozdrazwiam.
Wprawdzie nie jestem Darek, ale mogę coś zarekomendować. Puszcza Kozienicka jest obiektem badań Marka Miłkowskiego. Zna tam chyba każdą ścieżkę. Zajmuje się głównie chrząszczami i przeziernikami, ale jeśli nie jest zbyt zajęty będzie Ci bardzo pomocny. Proponuję więc ten kontakt. Ostatnio rzadko bywa na forum, ale mam zamiar pogadać z nim, to mu o Tobie wspomnę
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Dziękuję Marku za cenną informację i oczywiście liczę na możliwość kontaktu z Panem Markiem Miłkowskim.
Ronnie. Wyjazd do puszczy to zarazem wyjazd w rodzinne strony. Motyle będę łowił tylko dorywczo. Mam zamiar ze dwa, trzy razy zaświecić i chyba tyle. Resztę czasu poświęcę rodzinie. Jak wcześniej pisałem chętnie spotkałbym bratnią entomologiczną duszę w puszczy, ale zorganizować jakieś wspólne łowienie w tych warunkach będzie raczej trudno.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

Rozumiem, może więc innym razem. Pozostaje mi życzyć udanych połowów.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Dziękuję. Mam nadzieję że takie właśnie będą. O wynikach niezwłocznie powiadomię (jeśli będą ciekawe).
Ronnie! Następnym razem jak będę się wybierał do puszczy w celach tylko entomologicznych, postaram się powiadomić Ciebie o tym i wtedy może coś uda się zorganizować. Pozdrawiam
Detektyw Monk
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 09:43
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Detektyw Monk »

Mam nadzieję ,że kiedyś tego motyla spotkam koło Łosic.Poznałem ten gatunek dopiero teraz.Jestem tylko amatorem. :roll:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Łowy w Puszczy Kozienickiej niestety nie były udane. Pomimo znalezienia bardzo obiecującej lokalizacji (rezerwat Ługi Helenowskie) niewiele leciało. A to za sprawą księżyca, który zbliżał się do pełni i świecił niemiłosiernie. W takich samych warunkach pogodowych no i także przy księżycu świeciłem dwa dni później na wzgórzach morenowych porośnietych roślinnością sucholubną i tam wpływ księżyca nie był już tak znaczący. Przylot był dość duży. Z motylków wartych uwagi przyleciały mi: Agrotis vestigialis, Euxoa obelisca, Clostera anastomosis, Lasiocampa trifoli i co dziwne świeżutki Mimas tiliae. Może następnym razem będzie ciekawiej. Na pewno jeszcze w tym roku wrócę do Puszczy Kozienickiej. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Sorry Roman ale jestem nadal w delegacji i niezbyt często mam okazję zajrzeć na forum. Zaprzyjażniony leśnik z P. Kozienickiej zrobił się bardzo nieaktywny entomologicznie a wielka szkoda bo wyniki miał świetne. Tam dość dobrze powinny lecieć motyle na przynety ale przy pełni którą tam miałeś nie było szans na to. Dam ci namiary na kilka miejsc na priv.
Kolego Detektyw Monk - czy ja coś o Tobie powinienem wiedzieć czy raczej nie??? :mrgreen:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Nie ma sprawy. Jechałem tam w sprawach rodzinnych i stąd ten niefortunny termin z księżycem w pełni w tle. Liczyłem jednak na jakieś zachmurzenie. Niestety chmury były ale noc przed moim przyjazdem i potem zaraz po moim wyjeździe. Swoją drogą szkoda, że temu leśnikowi nie po drodze z entomologią, ale może uda się uzyskać od niego jakies dane dot. motyli w Puszczy. Pora zacząć likwidację białych plam na mapie entomologicznej Polski. Taką plamą jest Puszcza Kozienicka ale także Beskid Niski. W Puszczy mieszkałem przed laty a w Beskidzie mieszkam teraz. Pozdrawiam i czekam na namiary.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

W Toruniu są już duże gąsienice S. argentina. Ta została strzepana z gałęzi dębu do parasola entomologicznego 11 VIII 2009.
Załączniki
Spatalia argentina.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.06 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 sierpnia 2009, 12:35 przez Jarosław Buszko, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

W okolicach Wołowa gatunek w tym roku widuję regularnie aczkolwiek nigdy nie przyleciało więcej niż 5 okazów. Mam go już z trzech oddalonych od siebie o kilka kilometrów stanowisk a jedno z nich nigdy nie podejrzewałbym o ten gatunek - ok. pięćdziesięcioletnia monokultura sosnowa z odtwarzającymi się nielicznie dębami (miejsce gdzie kiedyś widziana była gąsienica H.aulica - piaszczyste, suche). Analizując mapy leśne, nie widzę tam jakichś ukrytych przede mną dąbrów. Wchodzą zatem w grę dwie możliwości - albo złapałem migrujący okaz, albo środowisko w tych okolicach jest tak nasycone, że wystarczą pojedyncze podrosty dębowe a już je zasiedla.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Dispar pisze:Ja w tym czasie świeciłem w P. Aug. i nalot do ekranu był niesamowity.
Czyżbyś Tomku sugerował, że A. funesta jednak nadal w Bielinku występuje????
Kilku moich znajomych z Poznania poszukiwało jej tam wielokrotnie ale bezskutecznie.
Musi tam być nieliczna populacja.Bodajże 1 ex. miał w samołówce Prof.Nowacki/ publikacja/,wcześniej około 12 exx.złowił P.Szpor,lecz przez 6-7 lat.W latach 1990-2000 świeciłem wraz z kolegami z 12 razy w okresie lotu motyla,lecz nie trafił się.W południowych Morawach w 3 godziny do światła przyleciało 15 exx.Muszę pochwalić się,w 2007 roku złowiłem w Sromowcach Niżnych 1 ex.,w okresie historycznym był wykazywany z Pienin.Z pewnością nie ma tu miejsc lęgowych.Proszę sprawdzić,czy współcześnie jest wykazany z wschodnich landów Niemiec,wówczas do stanowiska w Bielinku byłoby niezbyt daleko.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Maciek Matraj pisze:W okolicach Wołowa gatunek w tym roku widuję regularnie aczkolwiek nigdy nie przyleciało więcej niż 5 okazów. Mam go już z trzech oddalonych od siebie o kilka kilometrów stanowisk a jedno z nich nigdy nie podejrzewałbym o ten gatunek - ok. pięćdziesięcioletnia monokultura sosnowa z odtwarzającymi się nielicznie dębami (miejsce gdzie kiedyś widziana była gąsienica H.aulica - piaszczyste, suche). Analizując mapy leśne, nie widzę tam jakichś ukrytych przede mną dąbrów. Wchodzą zatem w grę dwie możliwości - albo złapałem migrujący okaz, albo środowisko w tych okolicach jest tak nasycone, że wystarczą pojedyncze podrosty dębowe a już je zasiedla.
Spotkałem w Puszczy Noteckiej 2 gąsienice S.argentina na małej topoli osice.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Spatalia argentina

Post autor: Tomasz Blaik »

Na niedawno odkrytym przez kolegę Karola Klimka stanowisku w Ładzy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, udało mi się wczoraj (04-07-16) zaobserwować gąsienicę.
Załączniki
IMG_9338.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.98 KiB)
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Spatalia argentina

Post autor: Piątek Wojciech »

gatunek ten w dalszym ciągu w P.Kozienickiej ma się dobrze- właśnie lęgną się gąsieniczki od po raz pierwszy złowionej przeze mnie samiczki z pierwszego pokolenia, które w tym roku dopisało, co rokuje dobrze na drugie.
Dryja
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2004, 13:44
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Spatalia argentina

Post autor: Dryja »

06.06.2020 przyleciał do światła jeden osobnik. Miejsce połowu: Żarki Letnisko, woj. śląskie. Nigdy wcześniej go tam nie łowiełem, pomimo wieloletnich obserwacji tych okolic. . Czy ktoś w tym roku miał okazje spotkać S. argentina? Czy ktoś łowił go w woj. Śląskim? Jestem ciekawy czy staje się coraz liczniejszy, czy miałem takie szczęście.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Spatalia argentina

Post autor: adam k. »

Dryja pisze:06.06.2020 przyleciał do światła jeden osobnik. Miejsce połowu: Żarki Letnisko, woj. śląskie. Nigdy wcześniej go tam nie łowiełem, pomimo wieloletnich obserwacji tych okolic. . Czy ktoś w tym roku miał okazje spotkać S. argentina? Czy ktoś łowił go w woj. Śląskim? Jestem ciekawy czy staje się coraz liczniejszy, czy miałem takie szczęście.
Również złowiłem jeden egzemplarz tej samej nocy i nie sądzę, żeby było to szczęście, po Twoim wpisie. Miejsce połowu to: Wyż. Krakowsko-Wiel. CB-72, Kręciwilk. Tego gatunku nigdy nie notowałem w obrębie 30 km wokół Częstochowy.
P.S.
Żarki Letnisko - znam, bywałem.
Janusz O.
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 marca 2019, 23:12
UTM: XU99
Specjalność: Macrolepidoptera
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spatalia argentina

Post autor: Janusz O. »

Wczoraj, 10.06.2010 w Bydgoszczy do światła 1 ex. Od 2016 r. widuję regularnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”