Migracja osetnika 2019

Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Migracja osetnika 2019

Post autor: Andrzej El »

Od kilku dni obserwuje przeloty sporej ilości rusałki ostenik . Leci jakby ze wschodu na zachód. Jest to obserwacja miejska więc motyle muszą omijać różne przeszkody ale na pewno nie jest to migracja z południa na północ, chociaż teoretycznie powinna.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Ramidon »

Obecnie w Gruzji jest go wszędzie pełno. Motyle latają nawet późnym popołudniem i w czasie deszczu.
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Marcin Szewczyk »

W Gruzji miliony osetników, były dosłownie wszędzie.
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Andrzej El »

Rafał Celadyn pisze:
Wujek Adam pisze:Od kilku dni to samo zjawisko obserwuję na swoim osiedlu. Nie pamiętam roku w którym notowałbym takie ilości osetników jak obecnie.
brat pisze:(...)
Pomyliła im się wiosna z jesienią i wracają z północy na południe? (...)
Coś w tym jest!
W mojej okolicy motyle w przewadze nalatują mniej-więcej z centrum miasta, czyli kierują się z północnego wschodu na południowy zachód. :mysl:
...dokładnie to samo obserwuję na wiosce od kilku dni,u mnie lecą ale pojedynczo.
:papa:
Rafał
czy jakiś fachowiec mógłby sie wypowiedzieć na temat tego dziwnego kierunku migracji. Powinien być z południa na północ. O co chodzi w tym roku ? Czemu tak migrują ?
Załączniki
kierunek..jpg
kierunek..jpg (59.61 KiB) Przejrzano 8922 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Jacek Kurzawa »

Być może naleciały z kierunku wschodniego. W Gruzji obserwowaliśmy nalot wielu milionów osetników (lot miał miejsce z rana 14 i 15.05.2019). Leciały jak oszalałe w kierunku północnym. Tam też jest już świeże pokolenie. Gdzieś się muszą pomieścić.... Lecą razem z ciepłymi masami powietrza, trzeba zobaczyć jak to obecnie wygląda.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Tomasz Blaik »

Z Opolszczyzny: 23.05.19. bardzo liczne motyle w Opolu, m.in. dziesiątkami siedzące na kwiatach żywopłotów. Podobna sytuacja 24.05.19. w rezerwacie Góra Gipsowa blisko granicy czeskiej. Dzisiaj również obserwowałem osetniki pierwszy raz w tym roku u siebie w Górach Opawskich. Motyle były przeważnie znacznie wytarte.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Marek Hołowiński »

U mnie na wschodzie lecą w kierunkach północnych i zachodnich. Dziś byłem w Drażniewie, osetników tysiące. Tu na dużym optymalnym dla motyli terenie latały we wszystkich kierunkach, ale wracając do domu co najmniej dwie dziesiątki zginęły na masce samochodu.
przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: przemek laskowski »

w kwadracie EC95- Łuków i okolice- woj. lubelskie. Setki, tysiące osobników- są wszędzie
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Antek Kwiczala † »

Spore ilości osetnika u mnie pojawiły się dopiero dzisiaj (kwadrat CA22)
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Marcin Wencel »

Opolszczyzna - dzisiejszy poranek to kulminacja. Około 20-30 osobników na minutę. Wszystkie leciały w kierunku dokładnie takim samym jak na mapce Andrzeja.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj faktycznie jest apogeum , na papierosie przed chatą(jakieś 3 minuty) naliczyłem przed chwilą 27 osobników, wszystkie tym razem stricte na kierunku południowym...tak w terenie dumałem o co chodzi i wymyśliłem, że zima tego roku zacznie się wyjątkowo wcześnie, a lato może być na tyle chłodne, że rozwój gąsienic może być opóźniony,co mogłoby spowodować niemożność powrotu z dalszych punktów na północy....tak się pobawiłem w wróżbitę macieja... :P
...tylko skąd one to wiedzą...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: romanzamorski »

U mnie od kilku dni dziesiątki, może setki. Kierunek raczej z północy na południe. Większość mocno sfatygowana. Może ma to związek z niżem jaki kilka dni temu opuścił południe Polski? Tydzień mokrej i zimnej pogody wstrzymał migrację motyli gdzieś na granicy frontu atmosferycznego powodując, że skupiły się one tam w niespotykane wcześniej duże stada. Ruszyły równocześnie za ustępującym niżem. Stąd też taki dziwny kierunek migracji. "Taką mam koncepcję"
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Rafał Celadyn »

romanzamorski pisze:Większość mocno sfatygowana.
...byłem dzisiaj na stanowisku H.aulica gdzie osetnika była masa i co ciekawe widziałem pośród kilku zlatańców większość osobników ,które wręcz wyglądały na świeże...
:papa:
Rafał
KrzysztofOstrowski
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 13 marca 2017, 22:42
UTM: XS44

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: KrzysztofOstrowski »

Ja również w ostatni piątek (24.05.2019) obserwowałem masowy przelot rusałki osetnik w Górach Złotych i Bialskich na Ziemi Kłodzkiej w woj. dolnośląskim. Motyle głównie leciały kierunkowo na SW. Dziś (26.05.2019) z ciekawości zrobiłem sobie krótkie, metodyczne liczenie koło domu na S od Wrocławia. Żeby mieć punkt odniesienia, liczyłem jedynie osetniki przelatujące nad ścieżką biegnącą w poprzek 12m pasa pszenicy i poruszające się do wysokości 3m nad ziemią (tutaj punktem odniesienia były najniższe partie gałęzi pobliskiego jesionu). Mówiąc krótko, liczyłem motyle przelatujące przez prostokąt szerokości 12m i wysokości 3m - jakby przez bramkę piłkarską, a ja stałem na linii bramkowej i byłem sędzią liniowym ;-)
- godz. liczenia od 15:25 do 15:30
- temp. powietrza w cieniu 23*C
- prędkość wiatru słaba
- kierunek wiatru na NE
- zachmurzenie ok. 25%
Wynik przeszedł moje oczekiwania. W ciągu 5 minut obserwowałem 98 motyli lecących kierunkowo na SW oraz tylko jednego na powrocie na E. Rusałki leciały pojedynczo oraz w grupkach max. do 4 osobników.
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: emcezet »

I ja pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze w temacie.

Podczas krótkiego spaceru u siebie (Częstochowa, os. Słoneczne) zaobserwowałem kilkadziesiąt osobników V.cardui - latały pojedynczo, parami, czasem w większych grupkach. Mimo dość późnej pory - godz. 19.00 - aktywnie korzystały z ostatnich promieni słońca.
Awatar użytkownika
konrad
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 września 2016, 18:36
UTM: DC47
Podziękował(-a): 2 times

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: konrad »

Aaa, to już wiem czemu ostatnio tyle osetników widuję w okolicy :)
mundek
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 12:00
UTM: VV47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: mundek »

Wczoraj, 02 VI 2019, dziesiątki osobników w ŚWINOUJŚCIU i setki na terenie przygranicznym w Niemczech, czyli również północny zachód. Wszystkie mocno zlatane - przy pierwszych osobnikach nie byłem pewien co do gatunku...
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Andrzej El »

U mnie na śląsku (4.06.2019) dalej obserwuje migracje. Tym razem lecą już tylko ze wschodu na zachód.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Brachytron »

Migracja trwa w najlepsze. 2 dni temu było chłodniej i żerowały na czym popadnie widziałem po kilkadziesiąt osobników na żmijowcu czy ligustrze. Dzisiaj są chyba dobre warunki nośne i ciągnie centralnie na zachód. Naliczenie 100 osobników w pasie 10 metrów zajęło mi 6 minut, co daje 1000 na godzinę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Jacek Kurzawa »

W Kołobrzegu są tysiące, lecą w kierunku zachodnim (informacja ustna).

Jeśli ktoś ma problem z odnotowaniem w tych dniach osetnika w jakimkolwiek regionie, to może być ciekawsza informacja o braku obserwacji niż o obserwacji osetnika. Wszystko jednak jest możliwe, warto zacząć myśleć o prowadzeniu takich obserwacji w celu ustalenia BRAKU osetnika.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Brachytron »

Trzeba szacować dalej aby wychwycić wygaszanie migracji. Braku możemy nie odnotować w tym roku ;-)
Awatar użytkownika
Krystian Lewandowski
Posty: 94
Rejestracja: środa, 19 maja 2004, 19:39
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Krystian Lewandowski »

Takich ilości osetnika jak w tym roku to nigdy wcześniej nie zaobserwowałem.
Ogromne ilości-kierunek migracji to północny zachód.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: PawełB »

No i wątek urwał się wraz ze zniknięciem osetników, czy to poleciały dalej, czy zgineły choćby ze starości po złożeniu jaj. Był taki moment, ze widywałem do końca czerwca jednnocześnie w miarę swieże sztuki jak i blade, wytarte "zlatańce". Chyba wynikało to z kilku różnych fal przylotów. Potem nastąpiła wyraźna przerwa i ostatnio jakby zaczęły sie na nowo pojawiać.

Faktycznie ilosci osetnika były niezwykłe, wystepowały w róznorakich środowiskach i tak je zdominowały, ze czasem trudno było szukac icnnych motyli w ich tłumie.....Ale ciekawi mnie co dalej - złożyły jaja - teraz mniej wiecej lęgnie sie nowe pokolenie - widuję pojedyncze świeżutkie motyle, ale szału nie ma. Czy masowy pojaw lokalny dopiero przed nami? Skromnie zakładając że z jaj złożonych przez każdą samicę tylko dwa ukończyły rozwój i doszły do fazy imago - powinno być ich tyle co przyleciało (jeśli proporcja płci jest jak 1:1). Na razie wcale tego nie widze, nie wiem jak w innych rejonach. Zastanawiałem sie nawet, jak taka ilość motyli wpłynia na liczebność ...ostów. Wielokrotnie widziałem motyle skłądające jaja na osty - szczególnie takie rosnace na brzegach pól czy miedzach - w wyraźnych osobnych kępach i dobrze nasłonecznione. Zobaczcie fotki nadesłane przez rolnika obawiającego się czy mu to "robactwo" nie zje buraków ! W tym roku jak widac, biologiczne zwalczanie chwastów mogło być faktem :-)

W tym roku hodowałem z 10 gąsienic znalezionych w terenie i chyba żadna nie miała pasożyta, a kiedyś pamiętam- jak to u rusałek- dużo było spasożytowanych. Być może ilośc pasożytów wynika z wielkości populacji ubiegłorocznych, czyli nizszych - nie wiem na ile osetnik ma specyficzne pasożyty, a na ile wspólne z innymi rusałkami czy wręcz z innymi motylami.
Załączniki
AEJR8759.JPG
AEJR8759.JPG (219.6 KiB) Przejrzano 7267 razy
OFOV7512.JPG
OFOV7512.JPG (281.59 KiB) Przejrzano 7267 razy
LJPC8970.JPG
LJPC8970.JPG (251.65 KiB) Przejrzano 7267 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Antek Kwiczala † »

U mnie od kilkunastu dni lata drugie pokolenie. W ogrodzie obok domu rośnie budleja i to ona przyciąga osetniki. Dzisiaj naliczyłem na niej 10 okazów. Większość jest raczej świeża, ale są też okazy nieco oblatane.
Załączniki
DSC05000.jpg
DSC05000.jpg (315.05 KiB) Przejrzano 7138 razy
DSC05001.jpg
DSC05001.jpg (251.08 KiB) Przejrzano 7138 razy
DSC05005.jpg
DSC05005.jpg (275.22 KiB) Przejrzano 7138 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nad Bałtykiem taka obserwacja: 3.08.2019 zrobiło się spokojnie, woda Bałtyku z rana niemal jak tafla wody, wiatr ustał. Zrobiło się ładnie, po kilku zimniejszych dniach. Następnego dnia ruszył się wiatr wiejący z kierunku zachodniego i lekko północnego a na brzegu morza pojawiło się sporo zatopionych osetników, którym niestety nie udało się pokonać Bałtyku. Wyglądało to ta, że silniejszy wiatr zatrzymał zmęczone już lotem osobniki, które nie dały już rady i poddały się w swojej podróży na północ. W każdym razie migracja osetnika w pasie morskim trwa, osobniki lecą na północ.
Roman
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Migracja osetnika 2019

Post autor: Roman »

W Łebie taka obserwacja (5.08.2019): osetnik, przy silnym zachodnim wietrze, leci na południe. Spora ilość tych motyli. Ludzie zdziwieni robią zdjęcia. Jest ciepło. Dzisiaj obserwowałem na plaży tylko osetniki i ćmy A. gamma. Czekam na statilinusy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”