Limacodidae

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Hoduję ostatnio kilka gatunków motyli na dębie. W trakcie donoszenia pokarmu gąsienicom znalazłem na listkach dębu czerwonego (Quercus rubra) dwie gąsienice Apoda limacodes.
Załączniki
Apoda limacodes gąsienica.jpg
Apoda limacodes gąsienica.jpg (183.99 KiB) Przejrzano 4181 razy
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Limacodidae

Post autor: Marek Wanat »

Czy polskie ślimakówki też rzygają brązowym płynem o właściwościach trwałego barwnika do tekstyliów? Zetknąłem się z tym kiedyś na Nowej Kaledonii, gdzie sporo ich spadało z krzaków. Po miesiącu otrząsania płachta wyglądała zupełnie jak wojskowa panterka i musiałem wyrzucić, bo nie było mowy o dopraniu tego detergentami (nie chciało mi się kombinować z jakąś chemią).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsieniczki A. limacodes, które aktualnie hoduję , nie wykazują zdolności do takich barwnych "oprysków". Na spodzie hodowlarki mam papierowy ręcznik, i nie ma na nim takich plam. Nie wiem, jak drugi polski gatunek - nigdy go nie hodowałem. No chyba, że jest to zjawisko spowodowane chwilowym stresem - nie próbowałem ich zrzucać na siłę z rośliny pokarmowej :) .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dodam kilka zdań na temat biologii tego gatunku. Gąsienice żerowały do jesieni, po czym budowały dosyć sztywne kokony wśród liści rośliny pokarmowej (dąb). Nie rozcinałem kokonów i nie wiem w jakim stadium zimowały (gąsienica czy poczwarka), ale na wiosnę kokonów już nie opuściły. Zimowanie przerwałem w połowie kwietnia, a ubiegłej mocy wylągł się pierwszy motyl.
Załączniki
Apoda limacodes kokon.jpg
Apoda limacodes kokon.jpg (147.56 KiB) Przejrzano 3287 razy
Apoda limacodes motyl.jpg
Apoda limacodes motyl.jpg (176.58 KiB) Przejrzano 3287 razy
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Limacodidae

Post autor: Marek Wełnicki »

Również hodowałem ten gatunek i według moich obserwacji w kokonie zimuje gąsienica. Przed wylęgiem motyla z kokonu wysuwała się częściowo poczwarka - wyglądało to trochę jak u np. przezierników. Poczwarka wyglądała inaczej, niż "normalne" poczwarki motyli, bardziej przypominała poczwarkę np. chrząszcza (pupa libera).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Potwierdzam obserwację Marka. W załączniku kokon - po wylęgu motyla, z częściowo wysuniętą poczwarką
Załączniki
Apoda limacodes kokon po wylęgu motyla.jpg
Apoda limacodes kokon po wylęgu motyla.jpg (186.88 KiB) Przejrzano 3244 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”