Obserwacje telejusów i nausitousów

Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: kajzer999 »

Czy w tym sezonie obserwujecie mniej czy podobną ilość imagines co w ubiegłym sezonie? I drugie pytanie: czy jeśli znalazłem łąkę z krwiściągiem lekarskim to czy są duże szanse na ich odnalezienie?
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Wojtek Guzik »

W okolicach Krosna i Rymanowa, nawet na niedawno koszonych łąkach z krwiściągiem (a wszędzie takich pełno), latają obecnie tysiące telejusów, i jest to obecnie bez wątpienia najliczniejszy modraszek. P. nausithous nieco mniej liczny. W ubiegłym roku również było ich dużo, ale czy tyle co w tym roku? Nie wiem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szanse są takie jak ilość stanowisk krwiściągu do ilości stanowisk gatunku w Polsce.

Niestety, niektórym osobom nie mającym wiekszego pojecia o specyfice owadów wydaje się (to nie jest adresowane do kajzera :-) ), że jeśli na łące jest szczaw to tam powinien być L.dispar a jak są grube dęby to powinien być kozioróg i trzeba je stamtąd wykazać, bo opracowanie tego wymaga (wszelkiego rodzaju inwentaryzacje, gdzie chodzi generalnie o to, żeby coś tam było w tej inwentaryzacji, bo nie chodzi przecież o inwentaryzacje samą w sobie, bo takie trwają latami).

Jesli więc robisz coś takiego to teraz spróbuj udowodnić, że tam nie ma tych modraszków! To, że ich nie widzisz może oznaczać, że ich nie umiesz szukać - tak przynajmniej widzą to urzędnicy. Dlatego potrzebne są te szacunkowe "szanse"?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Paweł Walkiewicz »

W okolicach Otwocka, telejusa jest tak samo dużo jak zwykle. Co do drugiego pytania, to w moich okolicach nie znam miejsca, gdzie rósłby krwiściąg, a nie spotykałbym tego gatunku (a takich miejsc jest bardzo wiele). Uważam zatem, że szanse masz duże.
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: kajzer999 »

Tak właściwie to na rzeczonej łące byłem tylko raz i to w pochmurne, deszczowe, późne popołudnie. Dzisiaj też się wybieram (jeśli nie będzie ulewy) aby rozejrzeć się trochę po tej okolicy.

Jak często koszone łąki preferuje telejus?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Na tyle często, aby zapobiec zarastaniu stanowiska przez roślinność krzewiastą i na tyle rzadko, aby zapewnić obecność rośliny żywicielskiej i możliwość rozwoju gąsienic w odpowiednim okresie. Telejus preferuje stanowiska nieco mniej zarośnięte i bardziej otwarte niż nausithous. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że Myrmica scabrinodis, którą preferuje telejus, potrzebuje większego nasłonecznienia niż Myrmica rubra, którą woli nausithous.
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: kajzer999 »

Jak powiedziałem, tak też uczyniłem. Niestety ograniczony czas (zaledwie 2h) plus niemały dystans do pokonania plus pogarszająca się pogoda nie dały "spektakularnych" rezultatów. Wyniki:

-multum wszelkiego badziewia w postaci M. jurtina i C. pamphilus, że o bielinkach nie wspomnę...
-po jednym osobniku Zygaena filipendulae i Issoria lathonia
-mozaika łąk i turzycowisk koszonych i zarośniętych ze znacznym udziałem krwiściągu, a także innych atrakcyjnych kolorystycznie roślin nektarodajnych (m.in. chabra łąkowego, krwawnicy)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: PawełB »

z moich obserwacji też wynika, ze trudno o łąkę z krwiściągiem, gdzie nie ma tych motyli :-)

Odnalezienie ich ułatwia fakt, że lubią przesiadywać na kwiatostanach, a nawet tam nocować, podczas gdy inne modraszki, tak jak i wiele motyli chowają się na noc w trawach i zaroślach.

trudniejsza sprawa z odnalezieniem alkona, bo znam miejsca gdzie rosną goryczki, a motyli brak......
podobnie z arionem i macierzanką
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: kajzer999 »

Kolejne popołudnie poszukiwań i nadal nie odnalazłem choćby pół telejusa...
Jednakże wypad mogę zaliczyć do udanych, gdyż udało mi się wypatrzeć czerwończyka fioletka (Lycaena helle) :jo:
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: kajzer999 »

:hurra :jo: :hurra :jo: :hurra :jo: :hurra :jo: :hurra :jo:
15 sierpnia w końcu odnalazłem jednego osobnika Phengaris (Maculinea) teleius

Kiedy utrudzony wędrówką wracałem z terenu, doznałem olśnienia. Spojrzałem za siebie dostrzegając w oddali ładne skupisko kwitnącej krwawnicy pospolitej, a że w pobliżu było mnóstwo krwiściągu postanowiłem zawrócić, AŻ TU NAGLE, na rachitycznym kwiatostanie samotnej krwawnicy PRAKTYCZNIE POD NOGAMI pojawił się on (lub ona)!
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Jarosław Bury »

Gratuluję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Obserwacje telejusów i nausitousów

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: zwycięstwo smakuje :bravo: a Ty własnie wygrałeś!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”