Nemophora fasciella

Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Nemophora fasciella

Post autor: Przemek Żurawlew »

Mój kolega już drugi rok z rzędu tj. 26.07.2008 i 15.07.2009 sfotografował ten gatunek w kwadracie UTM YT05 (Piła, SW Wielkopolska). Ciekaw jestem jak jest w innych rejonach Polski z tym wąsikiem? Lokalny, rzadki?!
Pozdrawiam
Załączniki
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.26 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.13 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

8-10 lat temu obserwowałam N. fasciella w Kutnie, na działce położonej między prywatnymi domami - taka łączka, raczej wilgotna (choć i z suchszymi fragmentami ;) ), typowy nieużytek. Wąsik ten występował wtedy w dość dużych ilościach - ale tylko tam; nigdzie indziej u siebie nie znalazłam tego gatunku. Nie mam niestety świeższych informacji o tym stanowisku, bo później właściciel ogrodził teren i teraz mogę co najwyżej zerknąć nań przez siatkę ;)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

W Toruniu gatunek ten jest miejscami dość liczny w miejscach ruderalnych od połowy lipca do początku sierpnia. Według literatury związany jest pokarmowo z mierznicą czarną (Ballota nigra), rośliną typową dla zbiorowisk ruderalnych. Ponadto widziałem go w Inowrocławiu-Mątwach, w okolicach Obornik Wielkopolskich i na Kielecczyźnie (Zamek Krzyztopór - tu stosunkowo wcześnie, bo w trzeciej dekadzie czerwca)
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Załączam jeszcze dwa zdjęcia tego gatunku. Widać wyraźnie dymorfizm płciowy. Autor zdjęć: Eugeniusz Markiewicz.
Załączniki
Piła YT05, 18.07.2009,.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.07 KiB)
Piła YT05, 17.07.2009.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.69 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Nemophora fasciella

Post autor: Wojtek Guzik »

Mam nadzieję, że dobrze oznaczyłem; spotkany dziś na lotnisku w Krośnie
Załączniki
wąsik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.06 KiB)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Nemophora fasciella

Post autor: Mothman »

Fala "afrykańskich" upałów w kwietniu i maju zrobiła swoje :tak: - w tym roku gatunek pojawił się ok. miesiąc wcześniej niż powinien... ... natomiast Marek obserwował motyla w "typowym" okresie jego pojawu... :arrow: viewtopic.php?p=256724#p256724
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”