Nasz forumowicz w "Trójce"

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: PawełB »

sennie snując się w niedzielny poranek niespodziewanie usłyszałem Darka opowiadającego o owadach i pająkach w "trójce" w zagadkowej niedzieli

https://www.polskieradio.pl/9/315/Artykul/2275275

chwała ci za szerzenie wiedzy entomologicznej wśród młodych pokoleń. A nuż ktoś załapie bakcyla...................
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: AJW »

Gratki :okok:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: PawełB »

he he, dzisiaj rano prof. Marek Kozłowski też w Trójce opowiadał o owadach, biedronkach, modliszkach, oczach złożonych itp., z okazji jakiegoś filmu animowanego o owadach dla dzieci. to chyba jakaś nowa produkcja, nie załapałem jaki to tytuł, ale musi być to:

https://www.filmweb.pl/film/Robaczki+z+ ... 018-820776
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze:to chyba jakaś nowa produkcja, nie załapałem jaki to tytuł
To Minuscule . https://www.youtube.com/user/Minuscule
Jest to seria filmów produkcji francuskiej o owadach, połączenie animacji z filmem. Pierwsze odcinki pojawiły się już w 2012, od kilku lat oglądam je często wieczorami. Oglądałem je jeszcze długo przed tym, jak zacząłem pracę nad filmem "Zadziwiający Świat Chrząszczy". Polecam wszystkie filmiki o Minuscule. Dzisiaj właśnie idziemy do kina całą Rodzinką, obejrzeć jak "swój" film. Tym razem pełnometrażowy i w kinie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Minuscule_(TV_series)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: Dark »

PawełB pisze:sennie snując się w niedzielny poranek niespodziewanie usłyszałem Darka opowiadającego o owadach i pająkach w "trójce" w zagadkowej niedzieli

https://www.polskieradio.pl/9/315/Artykul/2275275

chwała ci za szerzenie wiedzy entomologicznej wśród młodych pokoleń. A nuż ktoś załapie bakcyla...................
:D

To już taka moja "Donkiszoteria" :) W sumie, w ciągu tych kilku ładnych lat mam już kilkanaście podobnych audycji za sobą, prowadzę też różne warsztaty dla dzieciaków, na których staram się pokazać im (a zwłaszcza ich rodzicom) piękno i niezwykłe zdolności bezkręgowców. Czasami to orka na ugorze, ale czasem trafia do mnie wiadomość zwrotna, że ktoś np. wybrał biologię jako kierunek studiów lub startował w olimpiadzie biologicznej (mam nadzieję, że później nie będzie mnie przeklinał, patrząc na swój pasek z wypłatą :laugh: ).
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: PawełB »

Donkiszoteria godna pochwały :-)

Ja to przerabiałem ze swoimi dziećmi + "towarzyszącą bandą" dzieci znajomych i sąsiadów, gdy łaziliśmy po łąkach i czapkowaliśmy trawy i pokrzywy, oglądaliśmy owadzie bogactwo, łapaliśmy żaby....Miałem tez kiedyś parę spotkań w przedszkolu czy podstawówce.....raz mi się nawet trafił "wypasiony naukowiec" z niezłą wiedza z książek i filmów

Dzieciaki są bardzo chłonne i ciekawskie, oczywiście to często słomiany zapał i zachwyt, trudniej o kontynuację...Moje dorosłe już prawie córy nie boją się "robactwa" i okazjonalnie nadal interesują jakimś ciekawostkami czy obserwacjami (starsza nawet hoduje aktualnie patyczaki) ale w sumie entomologia ich nie wciągnęła....Ale to może właśnie przeze mnie ??
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: Dark »

U mnie, na razie, jest całkiem dobrze. Młody jak zobaczy jakiegoś owada lub pajęczaka, zaraz chce łapać w ręce. Oczywiście, nie zawsze to dobry pomysł. Wprawia się też w wypatrywaniu okazów w terenie i już kilka fajnych znalezisk dzięki niemu miałem. Choć jak dorwał się do Latrodectus to już miałem lekkiego stracha :mrgreen:
Załączniki
D7K_7383.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.86 KiB)
D7K_6956.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (356.35 KiB)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: Nasz forumowicz w "Trójce"

Post autor: mwkozlowski »

Wiele wskazuje na to, że jest w naszym zestawie dziedzicznym gen "biofilii". Został on przejęty po naszych przodkach, których przeżywalność wzrastała wraz z głodem na informacje o ożywionym środowisku. Przenosicielami tej skłonności byli szamani i inne "wiedźmy" i "wiedżminy". Nie musiał być to gen powszechnie funkcjonujący, bo społeczność naszych przodków była zróżnicowana pod względem specjalizacji (rodzenie, myślistwo, zbieractwo, polityka, inżynieria, wojowanie). Większość otrzymywała progową, przyrodniczą wiedzę na zasadzie przekazu kulturowego od tych, u których gen ten nie był przygłuszony i od małego byli głodni informacji o detalach środowiska.
Obecnie, wg. moich szacunków, gen "biofilii" dominuje u 1-3% społeczeństwa. U mnie w rodzinie nie ma ani jednego "biofila" (w dół w górę drzewa rodowego), chociaż moje "zboczenie" w stronę zachwytu przyrodą było od powijaków życzliwie tolerowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”