Sprzedawanie na ebay.com

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nigdy nie sprzedam nic na ebay.com

Uwaga i przestrzegam - prowizje w ebay.pl są niskie, nie przekraczają 50 zł, tymczasem na ebay.com prowizja od sprzedaży to 10% (jak myslicie, 10% to brutto czy netto?).

Jest różnica gdzie wystawimy. Jesli na ebay.pl aukcja będzie widoczna wkrótce na ebay.com Możemy od razu wystawić na ebay.com Jest jednak duża różnica w opłatach.

Przykład: sprzedajemy mikroskop za 1000 USD. Mamy konto na ebay.pl, wystawiamy na ebay.com. Jak bedzie prowizja?

Kto zgadnie? (*)

Poza prowizją ebay dochodzi jeszcze opłata za płatność PayPal (jest obowiązkowa, nie da się wystawić aukcji bez PayPal). Tak więc są dwie opłaty i w przypadku sprzedaży na ebay.com wynoszą łacznie około 25% ceny przedmiotu.
Dodatkowo przy przewalutowaniu waluty na konto walutowe moj bank Aliro również oszukał mnie stosując kurs bankowy ogólny w Kantorze Walutowym (przelew USD na konto USD przewalutowane na złotówki).

Razem obraz jest taki: ebay, PayPal, bank - wszyscy starają się zarabiać. To jest zrozumiałe. Tylko że wszyscy starają się zarabiać na sztuczkach, o których dowiedzieć się można jedynie po fakcie. Kosztowna jest taka wiedza, dopiero jak się czyta różne fora widać, ile osób ma fatalne zdanie o tych korporacjach i ich operacjach.

* - jeśli mi ktoś chciałby mi napisać, że trzeba czytać regulaminy to od razu odpowiem - nie ma takiej możliwości, żeby przeczytać, ile zapłacicie za takasprzedaż. Nawet jeśli uzyjecie kalulatora opłat (jest taki) to też Was ten kalkulator okłamie. Sprawdziłem.
Jesli jednak ktoś dalej będzie chciał mi napisać, że trzeba umieć czytać to proszę go najpierw o podanie prawidłowej odpowiedzi z tytułu sprzedaży mikroskopu za 1000 USD a wtedy nisko mu się pokłonię. Resztę osób po prostu ostrzegam przed sprzedażą na ebay.com. To wiedza, za którą się słono płaci.

Dlatego zachęcam do kontaktu bezpośredniego z mozliwością obniżki ceny z pominięciem wysokich opłat z tytułu przelewów, przewalutowan, prowizji od sprzedaży.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Przemek Zięba »

Zgadzam się odnośnie EBay. Chociaz opcja EBay.com., lub innych europejskich jak brytyjskiego etc. jest dużo korzystniejsza, u nas mimo wszystko mniej ludzi korzysta z EBay, więcej z Allegro, teraz przy paskudnych prowizjach dla sprzętu optycznego masa ludzi przerzuca się na OLX..Sprzedać specjalistyczny sprzęt dobrej klasy nie jest jednak łatwo, chyba, żeby zaryzykować i zrobić z aukcji licytację z podaniem ceny minimalnej.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Dark »

Tylko z OLX trzeba bardzo, bardzo uważać. Ja robię tam transakcje tylko z odbiorem osobistym. Na tym serwisie, zwłaszcza przy droższym sprzęcie, zdarza się bardzo dużo "wałków". Kilka razy sygnalizowałem ewidentne przekręty administracji, a żona raz o mały włos, straciłaby tam sporą kwotę. Uratowały ją święta i opóźnione przelewy bankowe, które udało się zablokować dosłownie "na 5 minut" przed przelaniem na konto oszusta.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: M. Stachowiak »

Ostatnio kilkakrotnie korzystałem z pośrednictwa eBay.pl i nawet teraz mam tam otwarte aukcje. Portal ten odbieram z mieszanymi odczuciami. Wypłata za pierwszą transakcję nastąpiła po mniej więcej miesiącu. Narzut ze strony eBay nie był duży, ale do tego doszła opłata za PayPal i suma była już znacząca. Do tego poślizgi z przelewami z konta PayPal…
W Polsce bardziej popularnym portalem jest Allegro, ale i oni mają swoje za uszami. Za wystawienie przedmiotu w trybie „Kup teraz” żądają 50 zł niezależnie od tego, czy dojdzie do transakcji, czy nie. Prowizja, którą trzeba zapłacić od sprzedaży też jest pokaźna.
W powyższej sytuacji pozostaje jedno rozwiązanie — ogłoszenia na forum (wskazane jest lepsze wyeksponowanie działu Giełda, bo obecnie rzadko kto tam zagląda). Ma to tę dobrą stronę, że na ogół wiesz, od kogo kupujesz i kto sprzedaje. Można również poprosić forumowiczów o poradę :-).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:W powyższej sytuacji pozostaje jedno rozwiązanie — ogłoszenia na forum (wskazane jest lepsze wyeksponowanie działu Giełda, bo obecnie rzadko kto tam zagląda). Ma to tę dobrą stronę, że na ogół wiesz, od kogo kupujesz i kto sprzedaje. Można również poprosić forumowiczów o poradę :-).
I tak zrobię. Też zaczynam doceniać to, że można się skontaktować z gronem osób z pominięciem najwiekszych i najdroższych monopolistów. Dzięki temu możemy uniknąć wysokich opłat i ryzyka. Będąc sprzedającym na ebay jest spore ryzyko, że kupujący napisze, że nie otrzymał przedmiotu co skutkuje natychmiastowym zwrotem pieniędzy i ich utratą przez Sprzedającego. W sieci jest dużo na temat, jak Sprzedający stracili w ebay.
Poślizgi czasowe to kolejny temat. ebay blokuje środki tak, że są one jedynie widoczne. Przedmiot trzeba wysłać, czekać na odbiór a nawet i po odebraniu trzeba się prosić kupującego, żeby odfajkował odbiór, bo pieniądze (nasze? jeszcze nie) są ciągle zablokowane. Potem nastepuje ciąg opłat, po których zostaje nam dużo mniejsza część (około 75% pierwotnej wartości).

Na OLX kwitnie przestępczość. Ostatnio otrzymałem kilka maili mniej więcej tej treści: "Jestem zdecydowany, podaj mi nr konta i płacę za przedmiot". To jest wyłudzanie nr konta, skutki takiego interesu mogą być tragiczne. Generalnie coraz więcej przestepców i oszustów jest w sieci, to jest środowisko idealne dla wszelkiej maści cwaniaków, których kiedyś pełno szwendało się po bazarach.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

czesc

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:(...)Na OLX kwitnie przestępczość. Ostatnio otrzymałem kilka maili mniej więcej tej treści: "Jestem zdecydowany, podaj mi nr konta i płacę za przedmiot". To jest wyłudzanie nr konta, skutki takiego interesu mogą być tragiczne. Generalnie coraz więcej przestepców i oszustów jest w sieci, to jest środowisko idealne dla wszelkiej maści cwaniaków, których kiedyś pełno szwendało się po bazarach.
Są też często tzw. "nigeryjskie oszustwa" ( http://www.komputerswiat.pl/artykuly/in ... a-olx.aspx ) polegające na wyłudzaniu towaru, również w wydaniu krajowym. No i bardziej finezyjny, klasyczny phishing, na idealnie podrobioną stronę Allegro (sprzedawca przeprowadza na niej niby "bezpieczną aukcję" dla osób bojących się kupować coś przez OLX. Tak więc warto uważać.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Przemek Zięba »

Osobiście miałem do czynienia z takim ,,nigeryjskim przekrętem[' sprzedając samochód z wykorzystaniem PayPal. Polega to w zasadzie na możliwości wycofania pieniędzy z Paypal do pewnego czasu po transakcji. Pieniądze pojawiają się na koncie Paypal, ludzie zadowoleni, sprzedają towar, np podpisują umowę sprzedaży samochodu, klient odbiera towar (ja miałem sprzedać do jakiegoś kraju afrykańskiego) , wraca do domu a tutaj środki sa wycofane z konta. Ja się nie dałem nabrać i odpisałem, że owszem, ale do sfinalizowania transakcji dojdzie dopiero w chwili gdy pieniądze pojawią się na moim koncie osobistym po moim osobistym ich transferze z konta PayPal, oczywiście mój mail był ostatnim w korespondencji :-)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: TomekK »

I na allegro i na eBay można zapłacić poza PayPalem co robiłem wielokrotnie. Zwykłym przelewem lub za pośrednictwem Western Unionu. Niejednokrotnie ludzie również mnie prosili o przelanie pieniędzy poza PayPal i również nigdy problemów nie miałem. Podaję konto i po problemie. Często już na stronie aukcji podane są dane i nr konta do przelewu. Nie wiem Jacek jakim sposobem chcesz ukraść pieniądze z mojego konta gdy podam Ci jego nr. Tym kontem dysponuje wiele firm z którymi współpracuję czy choćby urzędy i banki. Bez przesady, nie popadajmy może w paranoje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Jacek Kurzawa »

ento pisze: Nie wiem Jacek jakim sposobem chcesz ukraść pieniądze z mojego konta gdy podam Ci jego nr.
Ja chcę? Postawiłeś mnie w roli oszusta. Pomyliłeś sytuacje. :laugh:

A jakie sposoby mają złodzieje? Poczytaj to:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wylu ... zagrozenia
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowy-s ... 84581.html

Generalnie sztuczka polega na tym, że można założyć konto w innym banku na czyjeś dane na podstawie jego konta. Potem nastepuje autoryzacja przelewem z posiadanego konta. Do wykonania taiego przelewu nakłania oszust, bygo wykonać w ramach sprawdzania czy przelew za zakup dojdzie.

Skoro proceder kwitnie, to piszemy o sytuacji istniejącej. Pozostaje tylko o niech wiedzieć lub nie chcieć o niej wiedzieć. Każdy sobie może wybrać swój punkt widzenia na tą sprawę.

Zgadzam się z Tobą, że można pomijać PayPal i robić zwykłe przelewy. Ale nie zawsze można. Jesli sprzedający zaznaczy "płatność natychmiast po zakupie" to trzeba skorzystać z PayPal. Bedąc sprzedawcą nie zaznaczając tej opcji zezwalamy na transakcje poza PayPal i kupującemu wysyła się numer konta do przelewu z pominięciem opłat PayPal. Pozostają jednak złodziejskie opłaty na ebay.com (12,3% wartości) + przewalutowanie tej opłaty. Ale to już inna historia.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Przemek Zięba »

Wydaje mi się, że mieszamy dwie formy płatności PayU z Allegro ( które jest bezpieczne i w zasadzie tutaj problemów nie ma - poza pewnymi sytuacjami zwłoki (ale nie przesadnie długiej) w transferze z PayU na własne konto, - z płatnościami PayPal, to całkiem inna bajka. Paypal ma okres możliwości cofnięcia pieniędzy do iluś tam godzin na konto przelewającego i to w zasadzie było wykorzystywane przez oszustów. Mechanizm jest prosty, ktoś płaci Paypal, prosi o wysyłke błyskawiczną, czasami dopłaca nawet za ekspresowa wysyłkę, my wysyłamy, przesyłając np. numer monitoringu przesyłki, a on cofa transakcję w PayPal, które główny nacisk kładzie na ochrone kupujących nie sprzedajacych.. Kradzieże jakie opisał Jacek tez są znane w historiach oszustw i są dosyć częste.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie mieszamy, teraz ty mieszasz Przemku. Piszemy tylko o ebay - tam jest PayPal i można też alternatywnie odać numer własnego konta bezpośrednio. Tu PayU i Allegro nie ma nic do tego i nic wspólnego.
Przemek Zięba pisze:Paypal ma okres możliwości cofnięcia pieniędzy do iluś tam godzin na konto przelewającego
PayPal blokuje wpłacone na nasze konto pieniądze az do momentu, kiedy kupujący potwierdzi odbiór. Standardowo jest to 21 dni, nie kilka godzin. Na mnie trafiło. Nie dość że musiałem wysyłać za własne, czekać aż dojdzie to jeszcze prosić się Kupującego o to, żeby zaznaczył, że paczkę odebrał i bo pomimo trackingu paczki, że doszła i po poinformowaniu PayPal i ebay że paczka doszła pieniadze były cały czas zablokowane. Wyczerpałem wszelkie możliwości poinformowania o odbiorze paczki a blokada trwałą nadal. Musiałem prosić Kupującego o ruch z jego strony. Nie kwapił się, nie śpieszył..... Minęlo kolejnych kilka dni zanim mi PayPal odblokował łaskawie moje pieniadze. Dopiero po kolejnych kilku dniach mogłem się nimi cieszyć, łącznie trwało to 3 tygodnie.

Sprzedający jest w bardzo trudnej sytuacji od początku do końca. A na koniec (po opłatach PayPal) otrzymuje faktury na 12,3% wartości przedmiotu z ebay.pl za transakcje w ebay.com. Opłata w dolarach i do tego jeszcze przewalutowana. Gdzie tylko można skubnąć tam skubią nas.

Ponadto - !!! - kupujący ma zawsze możliwość wycofania sięz transakcji i zwrotu środków. Poczytajcie najpierw trochę w sieci, włosy dęba stają, jakie są praktyki.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Przemek Zięba »

ento pisze:I na allegro i na eBay można zapłacić poza PayPalem co robiłem wielokrotnie.
:-) wyraźnie zrozumiałem, że na Allegro płacimy głównie PayPalem standardowo, co nie jest prawdą bo na Allegro dostępna jest płatność PayU (Przelewy Allegro), a to całkiem coś innego.
Co do Paypal, serio nie słyszałem o 21 dniach. Zresztą kupując na EBay ( a robię to cały czas, chociaz nie sprzedaję niczego, stad może moja niewiedza..) nie słyszałem, żeby potwierdzać odbiór towarów, czegoś takiego nie ma. Można wystawić opinie ale nikt nie wymusza potwierdzenia odbioru a część przesyłek realizowana jest jako przesyłki nierejestrowane. Nikt nigdy nie upominał się u mnie bym potwierdził odbiór przesyłki..Zresztą blokada chyba dotyczy jedynie aukcji nie zaś przelewów prywatnych realizowanych PayPalem(rodzinnych etc. tam trwa to do 48 godzin góra) co innego na aukcjach, ale na aukcjach jest to system opierający się na umowie kupna sprzedaży, musi być w jakiś sposób chroniony. A przelew o jaki mnie poproszono przy próbie oszustwa polegać miał na sprzedaży poza aukcją. Nasz allegrowy PayU, to transfer pieniędzy najczęściej 24-48 godzinny, to akuratnie wiem, bo często sprzedaję różne pierdoły niepotrzebne.
Ale ad rem, generalnie najlepsza formą sprzedaży są sprzedaże własnie ,,forumowe" ze zwykłymi przelewami, opierajace sie na zaufaniu. Ja w zasadzie w odniesieniu do sprzętu fotograficznego korzystam jedynie z takiej formy ( na forum jednego z systemów), bo prowizja Allegro jest załamująca. ba nawet często proszę sprzedającego na Allegro o możliwość sprzedaży poza aukcją, on mi podaje konto ja przelewam czasami przy moich aukcjach odwrotnie. Jest to rzecz jasna kwestia zaufania etc..Na forum przy znanych użytkownikach nie jest to problem. Ale już gdyby ktoś obcy chciał zakupic, gorsza sprawa, tzn. bardziej podejrzana w sytuacji, gdyby ktos chciał mi przesłac jedynie skan przelewu i prosił o wysyłkę. Zawsze czekam do czasu pojawiania sie pieniędzy na koncie i to w zasadzie jedyny warunek. Wysyłka jedynie po zarejestrowanym przelewie pieniędzy na konto osobiste. tej zasady na wszelki wypadek trzymam się nawet przy PayU, jak mam na koncie, na które sam zlecam przelew z PayU wtedy wysyłam.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rzeczywiscie, ento pomieszał PayPal z Allegro. Przepraszam, nie zauważyłem, jak to na Forum - podrzuci się temat i wychodzi mix, zataczający coraz większe kręgi z coraz większą ilością nieporozumień. Taki urok.

21 dni na PayPal https://www.paypal.com/pl/webapps/mpp/s ... erpayments
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Stereomikroskop Nikon SMZ-U 1:10 - sprzedam

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przemek Zięba pisze:) nie słyszałem, żeby potwierdzać odbiór towarów, czegoś takiego nie ma. Można wystawić opinie ale nikt nie wymusza potwierdzenia odbioru a część przesyłek realizowana jest jako przesyłki nierejestrowane. Nikt nigdy nie upominał się u mnie bym potwierdził odbiór przesyłki..
"Nie słyszałem" a "nie ma" to są dwie rózne rzeczy.

Załaczam screen z panelu sprzedającego. Shipped (1) pojawi się gdy kupujący potwierdzi odbiór (wczesniej było Shipped (0)). Nie odbywa się to wcale automatycznie. Sprzedający paczkę odbiera i dostaje od ebay emaila z prośbą o wystawienie opinii i pytanie o to czy otrzymał przesyłkę. Algorytm nie zawsze jest taki sam, więc nie bedzie za każdym razem tak samo.
Mój paczkę odebrał a Shipped (0) i blokadę środków na PayPal mieałem jeszcze kilka dni i pomim, że pisałem, ze paczka doszła blokada trwała cały czas. ebay mi po prostu nie ufał i dlatego obracał moimi pieniędzmi przez miesiąc. I nie pytał się mnie wcale (ebay), czy mi się to podoba czy nie. Kara była. Albo nagroda jak kto woli, za współpracę z ebay. Wszystko w ramach tzw. ochrony kupującego. Resztę trzeba sobie wygooglować.
Załączniki
ebay_sold.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (9.55 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: TomekK »

Kupiłem setki jeśli nie tysiące rzeczy na eBay (w kraju i za granicą) i nigdy nie dostałem żadnej prośby o potwierdzenie czy otrzymałem przesyłkę. Ani raz.
O payu i PayPalu nie tyle się pomyliłem co (chyba jasno wynika z kontekstu) chodziło mi o pomijanie tych dwu systemów płatności a przeoczyłem jeden który jest dla tego kontekstu nieistotny.
A że lubisz łapać za słówka to może teraz w ten sposób :
Jak wg. Ciebie można otworzyć konto na moje dane nie mając moich dwu dowodów tożsamości?? Bo chyba nadal obowiązuje przy zakładaniu konta conajmniej dowód osobisty?
Tym sposobem nie było by chyba prostszej metody na okradanie wszystkich bez mała wokół bo np moje konto jest w setkach firm którym ja robię przelewy a one czasem mnie. Mają też moje konto i dane pewnie i setki sklepów internetowych w ktorych często robię zakupy dla siebie lub mojej firmy. BA! Na banerach, plakatach i reklamach tv co chwilę podawane są dane i nr kont różnych fundacji a te mają na tych kontach pewnie miliony. I nikt ich nie okrada podanym przez Ciebie sposobem?? No dla mnie conajmniej dziwne.
Podsumowując, gdyby kradzież pieniędzy z mojego konta miała wynikać tylko ze znajomości nr tegoż to ja dziękuję... Nie popadasz w jakąś paranoje?? A może znów coś tak tłumaczysz że ja już nic nie rozumiem?
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: bartek.g »

Na facebooku jest sporo grup typu gielda. Ot dwie osoby sie dogaduja i juz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie wiem czy piszesz do mnie czy do Przemka, ale to nie jest istotne.

Pomijanie PayU w allegro jest bez sensu, bo tu nie ma powodu, nie ma opłat, nie ma blokad pieniędzy itd. Problem jest z PayPalem i z ebay.com

Pytasz, czy można bez dowodu założyć konto w banku. Można nie tylko założyć konto np online ale nawet zaciągnąć kredyt! Oczywiscie nie powinno się udzielać takich kredytów bez sprawdzenia dowodów, danych, ale tak się dzieje.
ento pisze: Jak wg. Ciebie można otworzyć konto na moje dane nie mając moich dwu dowodów tożsamości?? Bo chyba nadal obowiązuje przy zakładaniu konta conajmniej dowód osobisty?
To może należałoby spytać tych którzy to potrafią, jak oni to robią. W sieci można znaleźć przypadki nieprawdopodobne. Pamiętajmy, że są parabanki, są konta online, gdzie podstawą uwierzytelniienia jest tylko przelew 1zł (lub 1GBP). Złodzieje mają bardzo wymyslne techniki i wykorzystują nieuwagę, jeden zły ruch, dziurę w systemie, jeden sms itd.

Kradzież tożsamości to bardzo ciekawy temat, trudno go omówić w jednym wątku. Oszustwa nigeryjskie kwitną (czyli jednak), znajomość PESEL lub nr dow osobistego jest wystarczająca dla złodzieja, aby wyczyścić konto bankowe do zera.
Tu jest ciekawa lektura, jak z kont ludzom znikają pieniądze: http://samcik.blox.pl/2014/02/Tak-inter ... iadze.html
Złodzieje pracują jak mróweczki, nie zapominajcie o tym. Najlepsi z najlepszych już dawno pozakładali interesy takie jak ebay.com PayPal i parę innych maszynek do robienia pieniędzy mniej lub bardziej legalnie. W tym świecie KASĄ zajmuje się 100 000 więcej specjalistów niż entomologią, więc o ile w robaczkach my zaginamy ich to w zarabianiu pieniędzy oni zaginają nas.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: Grzegorz Banasiak »

ento pisze: Jak wg. Ciebie można otworzyć konto na moje dane nie mając moich dwu dowodów tożsamości?? Bo chyba nadal obowiązuje przy zakładaniu konta conajmniej dowód osobisty?
Ento - bardzo prosto, wystarczy znać panią Zosię z banku a ta potwierdzi co tylko zechcesz... i co jej zrobisz ?
Przecież widziała dokumenty :-) wiele było takich przypadków. Sam widziałem potwierdzone antydatowane dokumenty i to przez nie byle jaki bank. I co im zrobisz ?
To co widzisz na ekranie monitora to nie są pieniądze, to cyferki, których bank może wyświetlać ile dusza zapragnie. Może ci również dać cyferkowy kredyt, który ty zaniesiesz do nich wraz z odsetkami "w zębach". I będzie to żywa gotówka. Zamiast cyferkami zapłacisz kartą, czyli trochę innymi cyferkami a sprzedawca ucieszy się, że ma na ekranie więcej cyferek. Taka to nowoczesność. Masz i nie masz jednocześnie. Banki starają się wprowadzać przymus płatności elektronicznych bo to daje im możliwość dowolnej kreacji cyferek (pieniądza), który jak pisałem (żywy) odciągną od Ciebie. I wtedy wystarczy awaria/konserwacja/wichura/włamanie... a stajesz się "gołodupcem" który może napisać do banku pismo ze skargą. Bank rozpatrzy to po 30 dniach a może nie... i co mu zrobisz ?
Dobra, które posiadasz, dom, ziemię, ubrania, zapasy w spiżarni - są twoje, reszta to mrzonka która może zniknąć za pstryknięciem palca.

Dobra, dość czarnowidztwa, trzeba coś dobrego zjeść ;-)

aaa... bank posiada żywej gotówki około 10-12% reszta to właśnie te cyferki krążące i cieszące oko :-)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: M. Stachowiak »

Niedawno czytałem, ile banknotów w poszczególnych nominałach od najniższego do najwyższego jest aktualnie w obiegu. Po zsumowaniu ich nominalnej wartości wyszło mi, że są to dziesiątki, jeżeli nie setki bilionów złotych. Część banknotów po zużyciu jest oczywiście wycofywana z rynku i zastępowana nowymi, ale… jak myślicie, ile z tej sumarycznej kasy, która jest w obiegu, ma pokrycie? Grzegorz ma rację — świat pieniądza to wirtualna rzeczywistość, która bezpośrednio, mniej lub bardziej brutalnie (z naciskiem na bardziej) określa wymiar naszego realnego życia :-)
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: krzysztof12 »

Trochę w życiu popracowałem w różnych instytucjach finansowych - bez przyjemności :laugh: . Na owadach znam się jeszcze gorzej jak na finansach - kolejny błąd w życiu :cry: Czasami człowiek musi, inaczej się udusi, więc odpowiem na dwa ostatnie posty, bez ładu i składu, mieszając obie wypowiedzi:
1. Tu są dane o ilości gotówki PLN w obiegu http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statysty ... wa/m3.html Gdzie te dziesiątki, setki bilionów?
2. Banki mają 10-12% gotówki? Banki najchętniej miałyby 0% gotówki , bo gotówka to koszty i nic więcej. Im mniej gotówki w kasach banków tym lepiej. Nic z papierem nie da się zrobić. Pieniądz papierowy nie procentuje. Procentują tylko "cyferki"
3. Banki nie kreują "cyferek" pieniędzy, Od kreacji pieniądza są banki centralne w PL to NBP
4."Cyferki" odpowiadają za dynamikę obecnej gospodarki. Np. przelew bezgotówkowy idzie na rachunek odbiorcy od sekund do godzin. Płatności gotówkowe cofnęłyby nas do głębokiej, ciemnej ..... i tu do wyboru nazwa jakiejś dziury.
5.Rozwój cywilizacyjny spowodował , że wzrasta wartość dóbr niematerialnych. Może to przykre dla niektórych , ale tego się nie cofnie.
6. Znikająca kasa z konta? Kradzieże istniały przed pojawieniem się człowieka na ziemi. Kto jak kto ale "enfomofilni" wiedzą o tym chyba najlepiej. Wyprowadzić kasę z konta "cyferkowego" nie jest tak łatwo jak z portfela w kieszeni roztargnionego gościa.
Już wystarczy, zajmijmy się owadami.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sprzedawanie na ebay.com

Post autor: M. Stachowiak »

M. Stachowiak pisze:Gdzie te dziesiątki, setki bilionów?
Tak wynikało z przekazu medialnego. Dziękuję za sprostowanie, chociaż suma blisko 200 miliardów złotych w banknotach i bilonie też robi duże wrażenie :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”