Odgłosy owadów

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
ikasia
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2016, 10:02
Gender: women

Odgłosy owadów

Post autor: ikasia »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum. Pracuję w Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym, w zeszłym roku otworzyliśmy wystawę czasową "Owad - przyjaciel czy wróg?". W związku z tym, w tym roku postanowiliśmy poświęcić się głównie edukacji związanej z owadami. Budowaliśmy już domki dla dzikich zapylaczy, w ramach cyklicznej imprezy "Dni Wisły" odbył się cykl warsztatów o owadach wodnych. Wymyśliliśmy sobie warsztaty z dźwiękami owadów, ale okazało się, że nie będzie tak łatwo jak z głosami ptaków :-) Czy ktoś z Was dysponuje jakimiś owadzimi nagraniami? Być może jest jakaś płyta CD z odgłosami owadów, dostępna do zakupu? Ewentualnie, może ktoś dysponuje mp3 i mógłby wysłać dźwięki na e-maila. Pozdrawiam, Kaśka
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Odgłosy owadów

Post autor: Kamil Mazur »

Poza oczywistymi jak dźwięk skrzydeł owadów (szczególnie efektowne u potężnych zawisaków pobierających nektar z kwiatka), ćwierkaniem cykady, itp. możesz wpisać w youtube "acherontia atropos sound" i usłyszeć jaki dźwięk wydaje taka ćma.

Ja myślę, że bywalcy forum najczęściej słyszą dźwięk uderzania o ekran bądź syczenie przypalonego owada o lampę mix :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Odgłosy owadów

Post autor: Aneta »

Kamil Mazur pisze:Ja myślę, że bywalcy forum najczęściej słyszą dźwięk uderzania o ekran bądź syczenie przypalonego owada o lampę mix :)
Albo bzyczenie krwiożerczej komarzycy :mrgreen:


Edit: co do meritum, jest parę stron, z których można pościągać owadzie mp3 bądź wav (głównie odgłosy prostoskrzydłych):
http://www.avisoft.com/sounds.htm#insects
http://eng.universal-soundbank.com/insects.htm
http://www1.osu.cz/orthoptera/ (tu trzeba wchodzić w konkretne gatunki)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Odgłosy owadów

Post autor: Robert Rozwałka »

A co do samych odgłosów owadów, to proponowałbym założyć hodowlę pokazową zwykłych
świerszczy domowych, choć samce grają prawie na okrągło i byłby problem z ich "wyciszeniem"

Teraz nie uświadczysz "świerszcza za kominem" i ten cykający za kominem
świerszcz, znany z literatury, młodzieży z niczym się już nie kojarzy...
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Re: Odgłosy owadów

Post autor: Ścinek »

jeżeli nie muszą to być odgłosy owadów krajowych to dysponuje nagraniem dźwięków wydawanych przez afrykańskiego pasikonika Spalacomimus liberiana znanego również pod nazwą Giant armored cricket.
gt
Posty: 383
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Odgłosy owadów

Post autor: gt »

Witam
Mam nagrane piski Acherontia atropos, niestety z szumem w tle.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy entomologiczne”