Lanzarote 2015

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Na przełomie września i października spędziłem kilka dni w Playa Blanca w południowej części Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich. Pod miasteczkiem rosło nieco krzewów wilczomlecza (Euphorbia sp.), a pośród żywych roślin były też i całkowicie martwe. W takich martwych łodygach znalazłem duże otwory wylotowe, a także larwy kózki z rodzaju Deroplia. Oznaczenie do gatunku jeszcze do potwierdzenia, ale może to być Deroplia pilosa. W najgrubszej części martwych łodyg, często znajdujących się pod powierzchnią ziemi, były żerowiska innej ciekawej kanaryjskiej kózki - Lepromoris gibba. Larwa do przepoczwarczenia robi z wygryzionych wiórków coś w rodzaju kokolitu owalnego kształtu. W środku jednego z nich udało mi się znaleźć martwe, ale nieźle zachowane imago. Pozostałe kokolity były, niestety puste, jak również nie było młodych larw w łodygach.
Na zdjęciu pokazuję też inne owady - ryjkowca zebranego na ścianie hotelu oraz kilka pluskwiaków. Oba zielone łaziły po roślinach rosnących na plaży Papagayo, kilka kilometrów od Playa Blanca, zaś brązowy pluskwiak mieszkał w hotelu.
Załączniki
Okolice Playa Blanca.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.34 KiB)
Martwy wilczomlecz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.79 KiB)
Otwór wylotowy Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.92 KiB)
Larwa Deroplia w gałęzi.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.39 KiB)
Poczwarka Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.97 KiB)
Deroplia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.96 KiB)
Lepromoris gibba.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (17.71 KiB)
Pluskwiaki Lanzarote.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.93 KiB)
Ryjkowiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (23.74 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Aneta »

Pluskwiaki od lewej:
Chroantha ornatula
Codophila varia
Brachynema sp.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lanzarote 2015

Post autor: CARABUS12 »

Marek bardzo fajna ta Deroplia :ok:
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Aneta pisze:Pluskwiaki od lewej:
Chroantha ornatula
Codophila varia
Brachynema sp.
Dziękuję, Aneta. Prawdę mówiąc, liczyłem po cichu na Ciebie :)
CARABUS12 pisze:Marek bardzo fajna ta Deroplia :ok:
Dzięki. Też mi się podoba i mam nadzieję na dalsze okazy.
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lanzarote 2015

Post autor: petrel »

ryjkowiec to Sphenophorus meridionalis
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lanzarote 2015

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

W tym miejscu wszystkim życzę, by martwe okazy odnajdywane w kolebkach były w takim stanie, jak Twój L. gibba. Piękna koza swoją drogą.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Było trochę szczęścia - ten martwy Lepromoris wysechł, a nie zbutwiał, i dlatego się nadawał do rozpięcia. Był bowiem jeszcze drugi martwy Lepromoris, ale ten przy próbie wyjęcia z kolebki natychmiast rozleciał się na kawałki na wszystkich połączeniach stawowych (nawet czułki rozpadły się na pojedyncze człony). Mój okaz jest co prawda nie do końca wybarwiony - trochę za jasny (choć nie widać tego na ciemnym zdjęciu) i miał całkiem miękkie pokrywy, ale, jak piszesz, oby wszystkie martwe były w takim stanie. :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze:rozleciał się na kawałki na wszystkich połączeniach stawowych (nawet czułki rozpadły się na pojedyncze człony)
A wziąłeś go czy nie? Byłoby łatwo sprawdzić taką ważną rzecz jak przynależność do plemienia. W każdym razie piszę się na szczątki takich gatunków, żeby nie rozwalać swoich :-)

PS. Oczywiscie sobie trochę żartuję.....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze: a także larwy kózki z rodzaju Deroplia. Oznaczenie do gatunku jeszcze do potwierdzenia, ale może to być Deroplia pilosa.
Na zdjęciu jest Deroplia albida (Brullé, 1838). Na Lanzarote występują tylko dwa gatunki z tego rodzaju, drugi to właśnie D.pilosa (Wollaston, 1862), obydwie rozwijają się na wilczomleczach. D.albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród Deroplia.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Jacek Kurzawa pisze:A wziąłeś go czy nie? Byłoby łatwo sprawdzić taką ważną rzecz jak przynależność do plemienia.  W każdym razie piszę się na szczątki takich gatunków, żeby nie rozwalać swoich :-)
Nie wziąłem. Zresztą, te małe fragmenty szybko "gone with the wind", bo faktycznie nieźle tam wiało. Na przyszłość będę, oczywiście, pamiętał, tylko który fragmencik byś preferował - w takim stanie owada praktycznie niemożliwe jest zabezpieczyć całość :mrgreen:
Jacek Kurzawa pisze:Na Lanzarote występują tylko dwa gatunki z tego rodzaju
Nie wykluczałbym możliwości znalezienia jeszcze trzeciego - Deroplia annulicornis. Według starej (z roku 2000) pracy Machado i Oroni ten gatunek został znaleziony na wszystkich wyspach z wyjątkiem Fuerteventura i Lanzarote. Nie wiem, czy coś się zmieniło od tego czasu. Pozostałe gatunki (niveopicta, gertiana, gomerae, hesperus, costigera i schurmanni) to faktyczne endemity występujące tylko na jednej z wysp.
Jacek Kurzawa pisze:D.albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród Deroplia.
Pozwól, że uściślę (dla pełnej jasności) :D - D. albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród tych z Wysp Kanaryjskich, zaś generalnie najszerzej rozsiedlony jest chyba jeden z gatunków śródziemnomorskich - Deroplia genei (nie występuje na Kanarach).
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

petrel pisze:ryjkowiec to Sphenophorus meridionalis
Czy ten gatunek był notowany z Wysp? Według Fauna Europaea brak danych, ale wiadomo, że to nie są już aktualne informacje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze: tylko który fragmencik byś preferował ...
generalnie najszerzej rozsiedlony jest chyba jeden z gatunków śródziemnomorskich - Deroplia genei (nie występuje na Kanarach).
Mówiąc najprościej - tułów - bez przedplecza, pokryw, nóg i odwłoka. W sumie przedplecze i głowa też dobre, wszysto co nie zabierze wiatr może się przydać. Pazurki też potrafią wiele powiedzieć o przynależności do grupy.

Oczywiscie, D.genei jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem w rodzaju, ale jeteśmy w temacie Wysp Kanaryjskich i nie brałem go pod uwagę w tym kontkeście.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:Pazurki też potrafią wiele powiedzieć o przynależności do grupy.
Wczoraj akurat fotografowałem kamerką w ramach treningu i przy okazji studiowania cech, więc załączam zdjęcie pazurków. Ładnie widać, że są naprzeciwległe, i bez zębów.
Załączniki
Lepromoris gibba_tarsal claws divergent.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.15 KiB)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lanzarote 2015

Post autor: petrel »

Marek Wełnicki pisze:Czy ten gatunek był notowany z Wysp? Według Fauna Europaea brak danych, ale wiadomo, że to nie są już aktualne informacje.
Nie wiem czy był notowany z Lanzarote, ale jest wykazywany z: Gomery, La Palmy i Teneryfy.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

petrel pisze:Nie wiem czy był notowany z Lanzarote, ale jest wykazywany z: Gomery, La Palmy i Teneryfy.
Nie jest to więc żadna nowość dla Wysp jako całości - szkoda. :cry: Dziękuję za oznaczenie. :)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Jacek Kurzawa pisze:Na zdjęciu jest Deroplia albida (Brullé, 1838).
Przyjrzałem się swoim kilku okazom Deroplia z Lanzarote i też się skłaniam ku temu oznaczeniu. Na zdjęciu są te okazy wyhodowane z materiału przywiezionego kilka lat temu też z tej wyspy. Okaz pierwszy z lewej pochodzi z tego samego stanowiska, co tegoroczny (Playa Blanca), natomiast dalsze trzy okazy są z północnej części wyspy. I tak dwa okazy po lewej stronie to zapewne Deroplia albida, zaś dwa po prawej - może Deroplia pilosa, choć też są podobne do Deroplia annulicornis. Ponieważ nie mam prac pozwalających na pewne oznaczenie gatunku, stąd moje "gdybanie" oparte na porównywaniu ze zdjęciami w sieci. Na świetnej stronie Rejzeka i Hoskovca jest zdjęcie D. albida i annulicornis, nie ma natomiast D. pilosa. Zdjęcia tej ostatniej są w różnych miejscach w sieci, ale nie wiem na ile można mieć tam zaufanie do oznaczenia.
Czekam teraz niecierpliwie, czy wyjdą dalsze owady z tegorocznej hodowli. Może będzie to tylko Deroplia albida, a może i coś innego... Pożiwiom, uwidzim.
Załączniki
Deroplia z Lanzarote.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.2 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marku, przeslij mi większe zdjęcie na maila, upewnię się co do kształtu przedplecza. Na północy Lanzarote nie ma szans na D.annulicornis. Te dwa z prawej to Deroplia pilosa, gatunek o wschodnim areale. D.annulicornis ma zachodni areał.

PS. Tak, przedplecze i zasięg wskazują na D.pilosa, ogólny wygląd też, więc oznaczenie jest 99,99%.
Załączniki
Deroplia pilosa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.18 KiB)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Na zdjęciach wyhodowana Deroplia albida (samiec i samica z wierzchu i spodu). Obie płcie różnią się, jak to często u kózkowatych, długością czułków, choć w przypadku samców o krótkich czułkach i samic o dłuższych może jednak pojawić się niepewność. W takim przypadku zauważyłem różnicę w oszczeceniu sternitów. Okazy jeszcze przed spreparowaniem, stąd takie "nieułożone" :D
Załączniki
Deroplia albida wierzch.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.17 KiB)
Deroplia albida spód.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.71 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”