Lanzarote 2015

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Na przełomie września i października spędziłem kilka dni w Playa Blanca w południowej części Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich. Pod miasteczkiem rosło nieco krzewów wilczomlecza (Euphorbia sp.), a pośród żywych roślin były też i całkowicie martwe. W takich martwych łodygach znalazłem duże otwory wylotowe, a także larwy kózki z rodzaju Deroplia. Oznaczenie do gatunku jeszcze do potwierdzenia, ale może to być Deroplia pilosa. W najgrubszej części martwych łodyg, często znajdujących się pod powierzchnią ziemi, były żerowiska innej ciekawej kanaryjskiej kózki - Lepromoris gibba. Larwa do przepoczwarczenia robi z wygryzionych wiórków coś w rodzaju kokolitu owalnego kształtu. W środku jednego z nich udało mi się znaleźć martwe, ale nieźle zachowane imago. Pozostałe kokolity były, niestety puste, jak również nie było młodych larw w łodygach.
Na zdjęciu pokazuję też inne owady - ryjkowca zebranego na ścianie hotelu oraz kilka pluskwiaków. Oba zielone łaziły po roślinach rosnących na plaży Papagayo, kilka kilometrów od Playa Blanca, zaś brązowy pluskwiak mieszkał w hotelu.
Załączniki
Okolice Playa Blanca.jpg
Okolice Playa Blanca.jpg (125.34 KiB) Przejrzano 6655 razy
Martwy wilczomlecz.jpg
Martwy wilczomlecz.jpg (141.79 KiB) Przejrzano 6655 razy
Otwór wylotowy Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg
Otwór wylotowy Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg (84.92 KiB) Przejrzano 6655 razy
Larwa Deroplia w gałęzi.jpg
Larwa Deroplia w gałęzi.jpg (105.39 KiB) Przejrzano 6655 razy
Poczwarka Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg
Poczwarka Deroplia w gałęzi wilczomlecza.jpg (105.97 KiB) Przejrzano 6655 razy
Deroplia.jpg
Deroplia.jpg (114.96 KiB) Przejrzano 6655 razy
Lepromoris gibba.jpg
Lepromoris gibba.jpg (17.71 KiB) Przejrzano 6655 razy
Pluskwiaki Lanzarote.jpg
Pluskwiaki Lanzarote.jpg (89.93 KiB) Przejrzano 6655 razy
Ryjkowiec.jpg
Ryjkowiec.jpg (23.74 KiB) Przejrzano 6655 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Aneta »

Pluskwiaki od lewej:
Chroantha ornatula
Codophila varia
Brachynema sp.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lanzarote 2015

Post autor: CARABUS12 »

Marek bardzo fajna ta Deroplia :ok:
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Aneta pisze:Pluskwiaki od lewej:
Chroantha ornatula
Codophila varia
Brachynema sp.
Dziękuję, Aneta. Prawdę mówiąc, liczyłem po cichu na Ciebie :)
CARABUS12 pisze:Marek bardzo fajna ta Deroplia :ok:
Dzięki. Też mi się podoba i mam nadzieję na dalsze okazy.
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lanzarote 2015

Post autor: petrel »

ryjkowiec to Sphenophorus meridionalis
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lanzarote 2015

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

W tym miejscu wszystkim życzę, by martwe okazy odnajdywane w kolebkach były w takim stanie, jak Twój L. gibba. Piękna koza swoją drogą.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Było trochę szczęścia - ten martwy Lepromoris wysechł, a nie zbutwiał, i dlatego się nadawał do rozpięcia. Był bowiem jeszcze drugi martwy Lepromoris, ale ten przy próbie wyjęcia z kolebki natychmiast rozleciał się na kawałki na wszystkich połączeniach stawowych (nawet czułki rozpadły się na pojedyncze człony). Mój okaz jest co prawda nie do końca wybarwiony - trochę za jasny (choć nie widać tego na ciemnym zdjęciu) i miał całkiem miękkie pokrywy, ale, jak piszesz, oby wszystkie martwe były w takim stanie. :tak:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze:rozleciał się na kawałki na wszystkich połączeniach stawowych (nawet czułki rozpadły się na pojedyncze człony)
A wziąłeś go czy nie? Byłoby łatwo sprawdzić taką ważną rzecz jak przynależność do plemienia. W każdym razie piszę się na szczątki takich gatunków, żeby nie rozwalać swoich :-)

PS. Oczywiscie sobie trochę żartuję.....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze: a także larwy kózki z rodzaju Deroplia. Oznaczenie do gatunku jeszcze do potwierdzenia, ale może to być Deroplia pilosa.
Na zdjęciu jest Deroplia albida (Brullé, 1838). Na Lanzarote występują tylko dwa gatunki z tego rodzaju, drugi to właśnie D.pilosa (Wollaston, 1862), obydwie rozwijają się na wilczomleczach. D.albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród Deroplia.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Jacek Kurzawa pisze:A wziąłeś go czy nie? Byłoby łatwo sprawdzić taką ważną rzecz jak przynależność do plemienia.  W każdym razie piszę się na szczątki takich gatunków, żeby nie rozwalać swoich :-)
Nie wziąłem. Zresztą, te małe fragmenty szybko "gone with the wind", bo faktycznie nieźle tam wiało. Na przyszłość będę, oczywiście, pamiętał, tylko który fragmencik byś preferował - w takim stanie owada praktycznie niemożliwe jest zabezpieczyć całość :mrgreen:
Jacek Kurzawa pisze:Na Lanzarote występują tylko dwa gatunki z tego rodzaju
Nie wykluczałbym możliwości znalezienia jeszcze trzeciego - Deroplia annulicornis. Według starej (z roku 2000) pracy Machado i Oroni ten gatunek został znaleziony na wszystkich wyspach z wyjątkiem Fuerteventura i Lanzarote. Nie wiem, czy coś się zmieniło od tego czasu. Pozostałe gatunki (niveopicta, gertiana, gomerae, hesperus, costigera i schurmanni) to faktyczne endemity występujące tylko na jednej z wysp.
Jacek Kurzawa pisze:D.albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród Deroplia.
Pozwól, że uściślę (dla pełnej jasności) :D - D. albida jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem wśród tych z Wysp Kanaryjskich, zaś generalnie najszerzej rozsiedlony jest chyba jeden z gatunków śródziemnomorskich - Deroplia genei (nie występuje na Kanarach).
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

petrel pisze:ryjkowiec to Sphenophorus meridionalis
Czy ten gatunek był notowany z Wysp? Według Fauna Europaea brak danych, ale wiadomo, że to nie są już aktualne informacje.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wełnicki pisze: tylko który fragmencik byś preferował ...
generalnie najszerzej rozsiedlony jest chyba jeden z gatunków śródziemnomorskich - Deroplia genei (nie występuje na Kanarach).
Mówiąc najprościej - tułów - bez przedplecza, pokryw, nóg i odwłoka. W sumie przedplecze i głowa też dobre, wszysto co nie zabierze wiatr może się przydać. Pazurki też potrafią wiele powiedzieć o przynależności do grupy.

Oczywiscie, D.genei jest najszerzej rozsiedlonym gatunkiem w rodzaju, ale jeteśmy w temacie Wysp Kanaryjskich i nie brałem go pod uwagę w tym kontkeście.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze:Pazurki też potrafią wiele powiedzieć o przynależności do grupy.
Wczoraj akurat fotografowałem kamerką w ramach treningu i przy okazji studiowania cech, więc załączam zdjęcie pazurków. Ładnie widać, że są naprzeciwległe, i bez zębów.
Załączniki
Lepromoris gibba_tarsal claws divergent.jpg
Lepromoris gibba_tarsal claws divergent.jpg (37.15 KiB) Przejrzano 6128 razy
petrel
Posty: 490
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Lanzarote 2015

Post autor: petrel »

Marek Wełnicki pisze:Czy ten gatunek był notowany z Wysp? Według Fauna Europaea brak danych, ale wiadomo, że to nie są już aktualne informacje.
Nie wiem czy był notowany z Lanzarote, ale jest wykazywany z: Gomery, La Palmy i Teneryfy.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

petrel pisze:Nie wiem czy był notowany z Lanzarote, ale jest wykazywany z: Gomery, La Palmy i Teneryfy.
Nie jest to więc żadna nowość dla Wysp jako całości - szkoda. :cry: Dziękuję za oznaczenie. :)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Jacek Kurzawa pisze:Na zdjęciu jest Deroplia albida (Brullé, 1838).
Przyjrzałem się swoim kilku okazom Deroplia z Lanzarote i też się skłaniam ku temu oznaczeniu. Na zdjęciu są te okazy wyhodowane z materiału przywiezionego kilka lat temu też z tej wyspy. Okaz pierwszy z lewej pochodzi z tego samego stanowiska, co tegoroczny (Playa Blanca), natomiast dalsze trzy okazy są z północnej części wyspy. I tak dwa okazy po lewej stronie to zapewne Deroplia albida, zaś dwa po prawej - może Deroplia pilosa, choć też są podobne do Deroplia annulicornis. Ponieważ nie mam prac pozwalających na pewne oznaczenie gatunku, stąd moje "gdybanie" oparte na porównywaniu ze zdjęciami w sieci. Na świetnej stronie Rejzeka i Hoskovca jest zdjęcie D. albida i annulicornis, nie ma natomiast D. pilosa. Zdjęcia tej ostatniej są w różnych miejscach w sieci, ale nie wiem na ile można mieć tam zaufanie do oznaczenia.
Czekam teraz niecierpliwie, czy wyjdą dalsze owady z tegorocznej hodowli. Może będzie to tylko Deroplia albida, a może i coś innego... Pożiwiom, uwidzim.
Załączniki
Deroplia z Lanzarote.jpg
Deroplia z Lanzarote.jpg (65.2 KiB) Przejrzano 5984 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marku, przeslij mi większe zdjęcie na maila, upewnię się co do kształtu przedplecza. Na północy Lanzarote nie ma szans na D.annulicornis. Te dwa z prawej to Deroplia pilosa, gatunek o wschodnim areale. D.annulicornis ma zachodni areał.

PS. Tak, przedplecze i zasięg wskazują na D.pilosa, ogólny wygląd też, więc oznaczenie jest 99,99%.
Załączniki
Deroplia pilosa.JPG
Deroplia pilosa.JPG (120.18 KiB) Przejrzano 5957 razy
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Lanzarote 2015

Post autor: Marek Wełnicki »

Na zdjęciach wyhodowana Deroplia albida (samiec i samica z wierzchu i spodu). Obie płcie różnią się, jak to często u kózkowatych, długością czułków, choć w przypadku samców o krótkich czułkach i samic o dłuższych może jednak pojawić się niepewność. W takim przypadku zauważyłem różnicę w oszczeceniu sternitów. Okazy jeszcze przed spreparowaniem, stąd takie "nieułożone" :D
Załączniki
Deroplia albida wierzch.jpg
Deroplia albida wierzch.jpg (105.17 KiB) Przejrzano 5780 razy
Deroplia albida spód.jpg
Deroplia albida spód.jpg (95.71 KiB) Przejrzano 5780 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”