Niski poziom Forum

Książka skarg i zażaleń.
Miejsce do zgłaszania nieprawidłowości, problemy znalezione przez użytkowników.
brakkonta

Niski poziom Forum

Post autor: brakkonta »

wydzielone z viewtopic.php?p=195804#p195804

Zarówno Motylarz jak i TomekK maja absolutną rację. Syfek sie na forum zrobił, i proponowałby aby wszcząć konstruktywną dzialalność na forum, jak to wieele lat temu było. Na razie jest tu cudowny podział na tych "którym nic nie wolno i wolno ich opierdolić" i na tych, "którym wolno wszystko i którym się nic nie mówi"....dziwne, dlaczego tak i dlaczego wynaturzyła się tutaj grupa ludzi, którzy stali się nietykalni i wszechmogący. Tutaj przydałoby sie ciut posprzątać. Od razu zaznaczam, aby nie wojować ze mną o rzucony wyżej wulgaryzm, bo jak onegdaj rzucał mięsem pewien Mistrz od Motyli, to mu marnego słowa nie powiedziano, więc lepiej dajcie spokój, jak również nie chce mi się przytaczać konkretów dowodzących na istnienie wspomnianego podziału.....bo przecie wszyscy o tym wiedzą....tylko jak zwykle milczą, milczą od lat i od lat to forum pogrąża się w mule beznadziejności....bo dno to ono już osiągnęło.
Milczący od dawna Mazep.....cierpię, bom złamał swoją zasadę, no i się odezwałem.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Drażliwy temat - gatunki chronione

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek - raz że już całkiem odszedłes od tematu, bo zamiast odpowiadać na postawione pytania albo chociaż trzymać się tematu chronionych to piszesz o forum, że jest najgorsze, zamulone itd. A przecież ta dyskusja i wiele innych toczących się w tym i poprzednich miesiącach są dowodem tego, że można dyskutować i to na poziomie merytoryczbnym jak i z zachowaniem kultury osobistej. Faktem jest to, że Forum jest zalane setkami postów o oznaczenie robaczków i pospolitych gatunków i na to już mam pomysł, potrzebuję tylko czasu na reorganizację i ta modernizacja z pewnością wszystkim się spodoba.
TomekK pisze:Absolutnie nie chce wkladac kija w mrowisko, ale od pewnego czasu forum sprawia wrazenie klubu wzajemnej adoracji i tylko pewna grupka ludzi ma zawsze racje. Cala reszta na stos. Mlody sie myli w jakims temacie? Wysmiac i na stos. Ktos pyta o chroniony gatunek? Rzucic podejrzenia i na stos. Czy nie dziwi fakt ze brakuje wypowiedzi znanych tu kiedys nazwisk? Tak w motylach, chrzaszczach i innych rodzinach? Ze czerpac konkretna wiedze mozna juz tylko czytajac archiwalne wpisy?
- viewtopic.php?p=195804#p195804

Już kilka razy apelowaliśmy o niezwracanie uwagi na aspekt prawny, czy usuwać czy moderować posty viewtopic.php?f=877&t=19007 Jednak regularnie ktoś - i są to ludzie zarówno blisko jak daleko związani z entomologią, niemal za każdym razem ktoś inny - wyrywa się z przytaczaniem ustaw i nawracaniem "zabłakanego niedoinformowanego" entomologa. To jedna sprawa, którą możemy wprowadzić wręcz do regulaminu, żeby ją raz na zawsze ujarzmić. A to że kilka osób pożegnało się z Forum to nie jest wina Forum tylko osób, które nie potrafiły dyskutować na poziomie. Cześć ludzi odeszła ale wróciła pod innym nickiem (tu mamy wiele osób, których pozornie "nie ma", nie trzeba daleko szukać) a część nie pisze bo co miała do napisania to już jest albo praca im nie pozwala albo itd... Jestem przekonany, że jeśli pojawią się poważne tematy to te osoby, które mają coś do powiedzenia odezwą się w temacie. Pod warunkiem, że ktoś zaraz tematu nie "uwali" głupim wpisem, że "srata ta ta, teraz k... ja!" i sprowadzi dyskusję do swojego poziomu.

I te dwa nasze posty na temat działania Forum już trzeba wydzielić z tematu o gatunkach chronionych. Syf się robi na Forum? No właśnie "się" robi w tym wątku. Proszę - bardzo proszę - zakładajcie wątki na poważne tematy.
brakkonta

Re: Niski poziom Forum

Post autor: brakkonta »

Jacek Kurzawa pisze:Jacek - ...już całkiem odszedłes od tematu....
Zgodzę się z tobą Imienniku drogi ;-) Jednak wynika to z tego, iż martwi mnie stan i poziom forum. Już nie raz mieliliśmy to via mail przecie. Ostatnio zaczęło znowu śmierdzieć na forum, znowu znaleźli się różni tacy, co to będą wymachiwać bez sensu duperelami, do orzygania.
Jacek Kurzawa pisze:.....Już kilka razy apelowaliśmy o niezwracanie uwagi na aspekt prawny....Jednak regularnie ktoś - i są to ludzie zarówno blisko jak daleko związani z entomologią, niemal za każdym razem ktoś inny - wyrywa się z przytaczaniem ustaw i nawracaniem "zabłakanego niedoinformowanego" entomologa. To jedna sprawa, którą możemy wprowadzić wręcz do regulaminu, żeby ją raz na zawsze ujarzmić.....
....no właśnie. Rzygać się chce jak słyszę bzdecenie o prawie, kiedy porażająca większość....i tu można przytoczyć fragment znanego Pisma, gdzie pewien Człowiek bez słowa zaczął pisać na piasku palcem, a ci "niewinni" bez słowa zaczęli się usuwać wcień ;-) A weźcie się do cholery zamknijcie i przestańcie machać sztandarami ochrony, bo to głupio brzmi w niejednych ustach....i ja dobrze wiem w czyich. Po prostu, zamknijcie się i zostawcie w cholerę tematykę w stylu "ojojoj, to chronione, nie dokuczaj mu, bo mu sie okres przesunie, nie fotografuj, bo mu oczka oslepną, a ciebie do więzienia zamknął"....
Jacek Kurzawa pisze:....To jedna sprawa, którą możemy wprowadzić wręcz do regulaminu, żeby ją raz na zawsze ujarzmić....
....i to będzie bardzo dobry ruch, bowiem "kto z Was jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień"....i błagam, nie odpowiadajcie na tę moja zaczepkę, bo się zrobię wulgarnie agresywny.....
Jacek Kurzawa pisze:A przecież ta dyskusja ....i wiele innych toczących się w tym i poprzednich miesiącach są dowodem tego, że można dyskutować ....i z zachowaniem kultury osobistej...
.....wieeem :tiaa: jednak znasz mnie przecie, jak już się zdenerwuję, no to jestem wkurwiony i tyle. Ostatnimi czasy ciężko mnie wtentegesować, ale czytać, czytam forum codziennie, odpisywać nie odpisuję no bo się wtentegesowuję. Poza tym wkurwianie się jest kolorytem mej duszy i czy to się podoba czy nie, ja jestem wkurwliwy i już. No i nie mówcie mi, że nikt poza mną nie ulega tak cudownym uniesieniom.
Dalej...
Poziom forum - Jacku, też o tym korespondowalim....
Jacek Kurzawa pisze:Faktem jest to, że Forum jest zalane setkami postów o oznaczenie robaczków i pospolitych gatunków i na to już mam pomysł, potrzebuję tylko czasu na reorganizację i ta modernizacja z pewnością wszystkim się spodoba
......już było to kiedyś mielone. To po prostu trzeba jakoś okiełznać, bo posty w stylu "mucha z doliny Rozdupy" czy też "fajne ważki do ID"......nie no, cholera mnie bierze. Ja rozumiem, że trzeba uczyć, pomagać, oznaczać, przecie sam tego wielokrotnie potrzebuję, ale do cholery jak pisze to człek, który ma na koncie ponad 400 postów, no to o kant dupy rozwalić (dupa to ładne słowo, takie soczyste i po męsku świńsko=-szowinistyczne ;-) Po mojemu trzeba wskazywać linkami drogę do szukania, a nie zaśmiecać forum gównem w stylu "co to? - a to to, to rusałka pokrzywnik". To trzeba jakoś opanować i wierzę w to, co napisałeś - "z pewnością wszystkim się spodoba".
Jacek Kurzawa pisze:A to że kilka osób przecie pożegnało się z Forum to nie jest wina Forum tylko osób, które nie potrafiły dyskutować na poziomie. Cześć ludzi odeszła ale wróciła pod innym nickiem (tu mamy wiele osób, których pozornie "nie ma", nie trzeba daleko szukać) a część nie pisze bo co miała do napisania to już jest albo praca im nie pozwala albo itd... Jestem przekonany, że jeśli pojawią się poważne tematy to te osoby, które mają coś do powiedzenia odezwą się w temacie. Pod warunkiem, że ktoś zaraz tematu nie "uwali" głupim wpisem, że "srata ta ta, teraz k... ja!" i sprowadzi dyskusję do swojego poziomu
....no i tu się Jacenty z Tobą nie zgodzę. Ja wiem, że caaaaałe zastępy ludzi odeszły i byli to ludzie o ogromnej wiedzy i ogromnej przydatności dla forum. Jak Oni tu byli, to forum Jacku kwitło, kipiało rzetelną wiedzą i wspaniałą nauką. To że wrócili.... :mysl: eeee tam, ja wiem, że masz podglądy do jakichśtam ajpi i innych spraw nic mi nie mówiących, jednak wspomnieniami inicjałów imion i nazwisk Ludzi z Tamtych Czasów wypełnił bym pewnikiem ze dwie linijki. Nie ma co się kłócić, bo i nam dwóm przecie nie do tego - cudu trzeba aby ludzie Ci powrócili, a nie tyle cudu, co ostrego Twego wkroczenia w zasady rządzące tym (Twoim przecie) forum. Pyskaczy należy bezwzględnie wypieprzać, nie podoba się? - spierdzielaj i już. Jedno ostrzeżenie i won. Nie stosuje się do regulaminu - jedno ostrzeżenie i won. Trzeba kogoś opierdolić? - no to rura, nie cykać się, że jest to ktoś ze wspomnianego gdzieś "koła wzajemnej adoracji" - tak, tak Jacku, tutaj takie się zagnieździlo, WSZYSCY o tym wiedzą i nikt tychże kólkowiczów nie rusza. Jak dzieciak wstawi gówniane zdjęcie - dostaje w łeb aż trzeszczy.....i dzieciak znika z forum. Jak kółkowicz wstawi gniota, i to arcyfotogniota - nikt go nie rusza, ba, wszyscy srają po łydkach jakie to cudo sztuki wykonane camera obscura, no, mooooże ciut zadbał bym o balans świnkowego różu. Jacku, sorry, ale tego mi nie wytrącisz z ręki - a jak chcesz - to na mailu możemy pogadać o konkretach, co by mnie potem po sądach nie włóczono. Jedno jest pewne - jest na forum grupa, której wszyyyyystko wolno, wszystko i nikt, absolutnie nikt nie odezwie się przeciw.....cholera wie czemu. Ja się nie odzywam, bo robię sie wulgarny, a teraz dziwne czasy nastały i nawet kurwa sobie powiedzieć nie wolno, bo za miesiąc czyjś adwokat skaże mnie na pedrylenie się w więzieniu.
Tak i resume czyniąc - w większości się z Tobą zgadzam, trzeba posprzątać, trzeba co nie co spionować, no i zwrócić uwagę na to, że "równi i równiejsi" mogą niechcący zrobiś więcej syfu niż dobrej roboty
......no i cholera nie wiem, czym nie odszedł znowu w buraki, jednak nie wiem czemu, ale cały czas zależy mi na istnieniu tegoż forum, ale w wydaniu sprzed powiedzmy 8 lat.
Chyba tyle - Mazep
ps - nie porządkujcie mego słownictwa, ja szczerze uważałem na to co mówię......a pysk mam sromotnie niewyparzony :okok:
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Niski poziom Forum

Post autor: ricosz »

Nieśmiało wtrącę swoją uwagę w jednej kwestii mającej wpływ na obniżenie poziomu forum - cyt. "Faktem jest to, że Forum jest zalane setkami postów o oznaczenie robaczków i pospolitych gatunków...". Trudno się dziwić, że ludziska korzystają z pomocy, skoro jest na forum taki dział -> "* FOTO-OZNACZANIE * - Forum dla fotoamatorów, którzy zajmują się fotografią (nie entomologią) i chcą oznaczyć duże ilości swoich fotek. Okazu nie posiadamy! Można wrzucać ilości hurtowe, mix itp.". Wystarczy go usunąć i po problemie. Oczywiście tego wyjścia nie polecam, bo sam chętnie z pomocy często korzystam. Nie jestem entomologiem, a fotoamatorem, często nie mogę rozpoznać po wyglądzie gatunku nawet jeśli miałem go przed oczami np. na lepidoptera.eu. I co wtedy...? Kogo mam zapytać? Najprościej w necie i kogoś mówiąc potocznie "oblatanego" w tej materii. Ale czy to zaniża poziom forum to nie wiem. Oczywiście można odciąć dostęp do forum amatorom poprzez usunięcie pewnych działów i moderację i w ten sposób podnieść jego poziom, tylko czy to faktycznie wyjdzie mu na dobre? Ja jakoś to przeżyję...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Własnie uwzględając to o czym piszesz, że takie Forum do oznaczania jest przydatne planowana modernizacja układu Forum ma to uwzględnić oddzielając część dla tych którzy chcą tylko wrzucać zdjęcia z pytaniami od tej częsci Forum do dyskusji entomologicznej. Samo obniżenie jakości dyskusji ma wiele przyczyn:
- odpływ części dobrych entomologów (choć on poczęści wiązał się z napływem totalnych laików na Forum),
- omówienie głównych tematów w entomologii - one już tu po prostu są a niektóre tematy poruszane są po kilka a nawet kilkanaście razy,
- średni, przeciętny poziom dyskusji obnizył się statystycznie: na temat sytematyki, taksonomii, chemii i poważniejszych zagadnień mamy kilka postów miesięcznie a na temat "co to jest na ścianie" mamy w to miejsce około .. no właśnie - policzmy:
post z dnia 13.06.2014 viewtopic.php?p=157561#p157561 ma numer 157561
przeostatni post ma numer 195865.
W ciągu miesiąca przybyło ogółem ... 38 304 postów!!!!!
Jaki procent może zainteresować rasowego entomologa a jaki procent nie nadaje się do lektury dla kogoś, kto nie chce oznaczać? Odpowiedź narzuca się sama. Tego się nie da wertować bez modernizacji Forum.

Osobną sprawą są sprawy drażliwe. Próbowaliśmy juz uregulować temat "uwaga - chronione", wprowadzając w 2012 zapis w Załączniku do Regulaminu. Zapis będzie jednak martwy, jeśli nie będziemy go respektować viewtopic.php?f=92&t=7563&p=195844#p195844

Moim zdaniem pod względem ilości utarczek słownych i ataków poprawiło się znacznie w stosunku do stanu z 2009-2011. Szczerze mówiąc, wierzę że modernizacje Forum i zmiana naszego nastawienia wpłynie pozytywnie na jakość i poziom dyskusji. Inaczej bym teraz tego nie pisał :-)
brakkonta

Re: Niski poziom Forum

Post autor: brakkonta »

Ricoszu z Łukowa.....Boże, kiedy wy się przestaniecie wstydzić swoich imion ??? Dziwna maniera. No ale może ja stary jestem, zbliżająca się pięćdziesiątka może mi wylizywać już czaszkę od środka po pozostałościach mózgu.
Tak więc Ricoszu :rotfl: nikt absolutnie nie gani oznaczania okazów via forum. Sam niejednokrotnie potrzebowałem tejże formy pomocy. Jednak jestem za tym, co by delikwenta naprowadzać, co by sam ciut powalczył, a poza tym absolutnie podpisuję sie pod zamysłem Jacka - to należy bezwzględnie oddzielić, i to solidnym murem. Kto będzie chciał oznaczać - to na inne podwórko, kto zechce pomóc - niech na to podwórko zagląda - i gitarra.
A statystyka postów pt. "co za morderczy stwór lata nad moim wychodkiem" jest porażająca.
Jacku - ja wiem że pracujesz nad zacną sprawą, ale na chwilę to odłóż, to nie zając, to nie ucieknie, i zrób co nie co zamieszania w budowie tegoż forum.
Mazep
Andrzej J. Woźnica

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Jacek Kurzawa pisze:Osobną sprawą są sprawy drażliwe. Próbowaliśmy juz uregulować temat "uwaga  - chronione", wprowadzając w 2012 zapis w Załączniku do Regulaminu. Zapis będzie jednak martwy, jeśli nie będziemy go respektować viewtopic.php?f=92&t=7563&p=195844#p195844 )
Dzięki za info. Widać to moja wina, że wrzuciłem "kamyczek do ogródka" odnosząc się do niezręcznego linków prawnych na temat "obserwacji martwych Ergatesów".
W zasadzie tylko wskazałem na istniejące prawo w tym zakresie a nie na to, że ktoś łamie prawo.zamiarem był uświadomienie forumowicza aby doprecyzował o co mu chodzi, bo nie trzeba się logować na forum aby czytać te nasze prośby/uwagi/ i różne prośby. UWAŻAM, że ŚWIADOMOŚĆ trzeba podnosić i ludziom przypominać o pewnych sprawach (takie moje nauczycielskie skrzywienie) bo Odnosząc się do zapisu w Regulaminie forum oświadczam: w myśl pkt. b) DONOSÓW nie będę pisał, nawet jak będę miał tego podstawy, stosując w myśl górnośląskiego powiedzenia jednego z aparatczyków z tamtej epoki: "chcesz mieć lepi? To napisz do Nos" :-( .
Jak chcecie to mnie usuńcie w ogóle z forum ale może warto byłoby ten pkt 6 b) jednak poprawić? (http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=814&t=28665). Andrzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Andrzej J. Woźnica pisze: ale może warto byłoby ten pkt 6 b) jednak poprawić?  (http://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=814&t=28665). Andrzej
Prosze o propozycje - jak przeredagować ten punkt, aby był akceptowalny przez największą część Forumowiczów.
6. Jedyną dozwoloną formą reagowania na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa jest:

a. Poinformowanie o tym postującego za pomocą PW i/lub emaila.
b. Poinformowanie o tym administracji Forum za pomocą funkcji "Zgłoś post" (czerwony wykrzynik na dole, z prawej strony postu)

7. Zabronione jest reagowanie (na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa) za pomocą postów na Forum.
pkt 6 mnie jak dla mie jest OK - jeśli ktoś odczuwa potrzebę doinformowania innego Forumowicza to wystarczy napisać PW lub emaila. Unikniemy w ten sposób drażnienia innych i zaśmiecania wątku.

pkt 7 Zabronione .... to chyba należałoby jakoś przeredagować. Sens jest ten sam jak pkt 6. - jest on właściwie po to, by to samo w pkt 6 napisać jeszcze dobitniej.
Andrzej J. Woźnica

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Jestem za! Andrzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Andrzej J. Woźnica pisze:Jestem za! Andrzej
Ale "za" czym?

Pisałeś, że chciałbyś zmian. Pytam właśnie o to, jak je sobie wyobrażasz (i inni).
Andrzej J. Woźnica

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Chciałem napisać za ... a nawet i przeciw :-? ale się powstrzymałem. Uważam, że Forum cechuje jednak wysoki poziom o ile wolność słowa w granicach konstytucyjnych (za Hyde Parkiem nie jestem) będzie respektowana. Podkreślam: to jest Forum w pewnym sensie otwarte (tak to rozumiem) bo każdy może je czytać. Nie uważam jednak, żeby podanie linków, odnośników prawnych było złamaniem tego pkt. 6-tego aby wrzucać pewne wypowiedzi do kosza. Dobrze, że dyskusja w tym zakresie trwa, bo to oznacza właśnie, że: Forum się rozwija a rozwój świadczy o tym, że niski poziom Forum nie istnieje. I temu stwierdzeniu zaprzeczam! Jeśli administratorzy zechcą wprowadzić zmiany regulaminowe, to się do nich będę stosował. Zajmujemy się bioróżnorodnością i nie zapominajmy, że też jesteśmy różnorodni biologicznie :). Andrzej
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Niski poziom Forum

Post autor: ricosz »

Ja również nie uważam, że Forum ma niski poziom. Administracja jest aktywna, bardzo bogata różnorodność działów i tematów (każdy znajdzie coś, co go interesuje), zróżnicowany poziom, od wątków typu "co mi łazi koło kibla" po już bardzo naukowe (niewiele z nich kumam, więc ich nie czytam :mrgreen: ). Niektóre tytuły wątków i dyskusje potrafią "rozwalić", ale śmiech to zdrowie. Mi się podoba. Oczywiście punkt widzenia zależy od ... itd. Dla zawodowców może faktycznie jest to poziom niski. Szkoda, że fachowcy uciekają z Forum, ale czy podają powód dlaczego? Może z innej przyczyny?
edit: Dużym plusem jest kultura słowa (chociaż zdarzyło się trafić na "mięso") i stonowane dyskusje w porównaniu z innymi forami.
J.M. pisze:Ricoszu z Łukowa.....Boże, kiedy wy się przestaniecie wstydzić swoich imion ??? Dziwna maniera. No ale może ja stary jestem, zbliżająca się pięćdziesiątka może mi wylizywać już czaszkę od środka po pozostałościach mózgu.
Czy używanie nicków to dziwna maniera? Oj chyba jesteś, Jacku, naprawdę stary, bo to norma w sieci. Używanie pełnych nazwisk, moim zdaniem jest dziwniejsze. Sądziłem, że "z mojego nicka imię samo wynika" (się rymnęło :lol: ), ale skoro nie to uzupełniłem profil. Tylko nie proś o nazwisko, bo się go wstydzę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony sobota, 12 lipca 2014, 17:55 przez ricosz, łącznie zmieniany 3 razy.
Radosław Mroczyński
Posty: 193
Rejestracja: sobota, 25 lipca 2009, 14:20
UTM: DE03
Lokalizacja: Iława

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Radosław Mroczyński »

A ja proponuje poprostu nie reagować na posty typu "...bo to chroniony..". Osobiście nie mam nic do pouczenia kogoś o statusie prawnym gatunku, ale jeśli już ktoś o tym wie to wystarczy nie drążyć tematu. Każdy powinien pilnować swojej kultury a nie czyjejś.

Jeśli chodzi o działy odnoszące się do oznaczania owadów ze zdjęć to nie uważam je za obniżające poziom całego forum. Osoby o mniejszej wiedzy, które zdają sobie sprawę z różnorodności owadów POWINNY pytać czy coś dobrze oznaczyły (czasami nawet pospoliciuchy), a jeśli nie to na co zwracać uwagę przy ich oznaczaniu. Właśnie w tej kwestii to forum pomogło mi najwięcej i za to je cenie. Nie może być tak, że dyskutować tu będą ludzie tylko z ogromną wiedzą. Ludzie z ogromną wiedzą powinni dzielić się wiedzą z tymi co chcą się czegoś dowiedzieć o świecie owadów. Odpowiednie rozdzielenie działów może pomóc.
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Monia »

To ja może też się odezwę:też jestem tylko fotoamatorem i też wrzucam fotki do oznaczenia,nie zawsze rewelacyjne,ale nie potrafię zrozumieć kluczy do oznaczania owadów a te książki co mam nie zawsze odzwierciedlają to co sfotografowałam:(Po internecie też nie umiem szukać bo jak coś szukać jak nie wie się do jakiej rodziny należy.A wiedza ludzi,którzy oznaczają jest niesamowita :brawo: i żeby to wszystko ogarnąć trzeba naprawdę dużo przy tym siedzieć.Dlatego wielki respekt dla tych co oznaczają w dziale foto-oznaczanie.I moim zdaniem forum jest na wysokim poziomie i często(bez logowania) tu zaglądam zobaczyć co kto gdzie znalazł ciekawego-to jest wpisane w poranny rytuał po śniadaniu i po kolacji:)Wiele działów jest ciekawych i wiele mi pomogło w sposobach poszukiwań owadów.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Czy można oceniać, że poziom forum jest niski dlatego że np.
1) wrzucanych jest dużo zdjęć do oznaczania? No, chyba taka jest funkcja tego działu forum, przecież nie jest podane, że tylko "profesjonaliści" mogą dawać foty do oznaczania. Skoro jest taki dział to i są posty, a że się powielają - trudno czasem żeby nowy forumowicz sprawdzał wszystkie posty, bo a nuż może ktoś wcześnie wrzucił taką samą biedronkę do oznaczenia, prawda? To jest trudne technicznie do wyegzekwowania.

2) jeśli post wzbudza emocje i rozwija dyskusję - nawet jeśli nie w takim kierunku jaki był zamiarem autora - znaczy to że taki jest odzew forumowiczów, takie wzbudziło to emocje a nie inne, i tak przeważyło w wątku, że zbiegło z toru. W sumie chyba nie trzeba się dziwić. Gdybym zapytał po prostu o obserwację borodzieja w Polsce to pewnie odzew byłby bliski zeru, a dzięki nieco okrętnemu przedstawieniu problemu wątek zaczął żyć swoim życiem. Przestało mnie to dziwić, widocznie taka była potrzeba wśród forumowiczów i już.
brakkonta

Re: Niski poziom Forum

Post autor: brakkonta »

Rafale, znam Cię te chyba z 16 lat i nadal twierdzę - Ty masz za dobre i za miękkie serce :tak: :birra:
Mazep
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:6. Jedyną dozwoloną formą reagowania na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa jest:

   a. Poinformowanie o tym postującego za pomocą PW i/lub emaila.
   b. Poinformowanie o tym administracji Forum za pomocą funkcji "Zgłoś post" (czerwony wykrzynik na dole, z prawej strony postu)

7. Zabronione jest reagowanie (na widok postu wskazującego na możliwość złamania prawa) za pomocą postów na Forum.
Nie chcę być szczególnie bezczelny czy kontrowersyjny, lecz wydaje mi się, że podobny zapis w forumowym Regulaminie nie ma nijakiej mocy, szczególnie prawnej, i że jest zupełnie niezobowiązujący i niewiążący. :P Bo żadna administracja żadnego forum internetowego nie może wymagać od Userów, aby powstrzymywali się przed krytycznymi wypowiedziami kiedy widzą ewidentne przypadki naruszania czy łamania prawa. :dobani:

Nie bardzo rozumiem kogo i dlaczego tak bardzo irytują kwestie związane z ochroną owadów?
I czemu jakiekolwiek uwagi dotyczące ochrony gatunkowej wciąż spotykają się tu z reakcjami alergicznymi?
Tego nie rozumiem, ale rozumieć nie muszę.
Podobnie jak nie muszę i nie zamierzam stosować się do żadnych "regulaminów", które zabraniają reagować zgodnie z prawem i/lub nie pozwalają na przypominanie innym, że prawo istnieje i obowiązuje!

I to by było ode mnie na tyle w kwestii niskiego poziomu morale na forum.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Entomologia ma wiele obliczy.
Jedni postrzegają ją jak przyrodnicy - badają. Szkolą się na uczelniach przodniczych.
Inni postrzegają entomologię jak sposób na zycie - kasa, etat, fundusze, zarobek - właściwie są jak bankierzy, którzy wyceniają swoje działanie nadając im wartość pieniądza, nie naukową.
Inni - jak Adam, postrzegają przez pryzmat prawa - jak prawnicy. Chociaż prawo zostało wymyslone przez prawników i cały ten hałas prawniczy jest tylko ich domeną, to niestety i owady zostały w to wmieszane. Tak więc tu prawnik jest potrzebny, nie entomolog.

Forum Entomologiczne rzeczywiscie jest nie tylko dla entomologów ale też dla handlarzy, prawników i DLA KAŻDEGO. Ja tylko ubolewam że prawnik i handlarz ma tyle samo do powiedzenia w temacie ENTOMOLOGII co Entomolog. I dlatego chciałbym, żeby tematów o prawie, polityce, religii i kursach walut było jak najmniej.

Co do Załącznika do Regulaminu. Regulamin ma zastosowanie prawne, załącznik do niego też. Załącznik jest jednak bardziej wskazówką do postepowania. Nie zamierzam i nie zamierzałem wyciągać konsekwencji prawnych w stosunku do nikogo za łamanie jego postanowień i każdy ma prawo sobie napisać CO CHCE. A ja mam prawo z tym zrobić co zechcę - wedle regulaminu, żeby nie było potem zaskoczenia. I nie chciałbym też ja być kontrowersyjny ani bezczelny ale mogę - jak się uprę - kasować wszystkie posty zwracające uwagę na łamanie prawa. Tylko, że jeszcze do tego punktu nie doszedłem, bo w sumie edukować trzeba, tylko ludzie - z rozmysłem, bez podnoszenia krzyku. Powtarzam po raz n-ty - jeśli ktoś widzi, że forumowicz mógł naruszyć prawo powienien najpierw napisać email lub PW w tej sprawie do postującego a nie od razu z tym na Forum.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Wujek Adam [†] »

To prawda, że entomologia ma wiele obliczy.
Wśród nich, czy nam się to podoba czy nie, jest także "oblicze prawne" i nie wiedzę żadnego racjonalnego powodu, aby akurat owo oblicze piętnować.

A w kwestii przeróżnej maści regulaminów polecę Klasykiem, i niech ten cytat posłuży za cały komentarz:
Jacek Kurzawa pisze:(...) Nie za bardzo wierzę w sytuację, że ktoś publikująć jakiś tam REGULAMIN swojej strony, zmienia prawo obowiązujące wszystkich i jego samego (!). (...)
:birra:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dobre! No ale widzisz to jest kwestia jurysdykcji i nadrzędności prawa - http://www.net4lawyer.com/openlaw/wikka ... aKrajowego
Ten komentarz, który przytoczyłeś z postu:
viewtopic.php?p=194901#p194901
dotyczy sytuacji w której właściciel strony próbuje uregulować prawo, któremu on sam podlega! A Ty - oczywiście żartem zapewne - nawiązujesz do Regulaminu Forum, który nie stara się w swym zamyśle zmieniać prawa lecz ustanowić pewne zasady obowiązujące na Forum. To lepsze niż brak Regulaminu.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: GrzegorzGG »

Przeczytałem oba wątki, ten główny i ten wydzielony. W kwestiach prawnych niewiele mogę wnieść do dyskusji. Zaintrygowała mnie jednak idea modernizacji forum, oddzielenia części identyfikacyjnej od tej czysto entomologicznej. W pewnych momencie dyskusji mowa jest o tym, że ktoś kto już 400 postów napisał nie powinien pytać o pospolite gatunki. I właśnie w kontekście tej uwagi i niechybnej modernizacji forum, zastanawiam się gdzie jest moje miejsce? Z jednej strony chcę zwiększać wiedzę, a z drugiej nie chcę być postrzegany jako laik pokazujący ścianę w pokoju (bo z całym szacunkiem i bez cienia fałszywej pewności siebie - uważam, że wiem na temat owadów więcej niż przeciętny Kowalski). Dzisiaj jest tak, że o chrząszcze pytam na kerbtierze, o rośliny na bio-forum, a resztę na włoskim forum. Tu wolę o to nie pytać za często. Tu staram się pytać przede wszystkim o, w moim mniemaniu, ciekawsze kwestie: jakieś cechy szczególne, kwestie nazewnictwa organów, aspekty taksonomiczne. Czy takie tematy podnoszą wartość forum ...
Tylko co podniesie wartość forum?

PS. Jeśli kogoś uraziłem, wkurzyłem, wtentegowałem to przepraszam. Próbuję jakoś odnaleźć się w tej sieci żali i frustracji, których nie sposób nie dostrzec w obu wątkach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już Ci odpowiadam - nie martw się. Modernizacja niczego nikomu nie zabroni, każdy poczuje się bardziej u siebie. Generalnie chodzi o to, że dzieląc uczestników (czytelników) Forum na dwie grupy (można na 10) mamy grupę chętnych do dyskutowania na tematy entomologiczne i chętnych do stawiania pytania o oznaczenia. To są dwa światy. Chodzi o to, żeby je sensownie rozdzielić - nie zmuszać do przekopywania się przez tysiące postów o oznaczanie tych, którzy mają coś do powiedzenia w entomologii. I oddzielić laików od tematów, których całkowicie nieogarniają (rozdzielić w kwestii samego wejścia na Forum, nie dostępu, czy ograniczeń w pisaniu. To jest trochę jak z subdomenami, gdzie masz waluty.onet.pl i buziaczek.onet.pl Wszystko na onecie ale jednak osobno. Temu Forum taki podział powinien wyjśc na dobre, każdy będzie jeszcze bardziej "u siebie".
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Wujek Adam [†] »

Trafnie rozszyfrowałeś Jacku, że mój poprzedni post był humorystyczny. :birra:
Bo czy pewnych spraw nie traktujemy zanadto poważnie?
Cóż niby takiego strasznego się stanie, gdy ten i ów przeczyta komentarz do swojego postu, w którym będzie wspominka o gatunku chronionym? Ubędzie coś komuś od tego? Zainteresują się tematem Odpowiednie Władze i surowo go ukarzą? Czy troszeczkę nie demonizujemy tych spraw, a ponadto czy nie odwracamy kota ogonem zabraniając pewnych reakcji na przypadki świadomego lub nie naruszania prawa? I czy nie trąci lekką paranoją fakt, że można tu publicznie pisać czy umieszczać zdjęcia tego, czego w zasadzie robić nie wolo, a nie można tego krytykować? :!:

Dowodzisz jedynym sensownym polskojęzycznym internetowym forum entomologicznym. Doskonale już o tym wiesz, że wszystkim nie dogodzisz i wszystkich nie pogodzisz. To Twoja sprawa jaką opcję wybierzesz i do czego się przychylisz? Czego byś jednak nie zrobił, zrób to z pożytkiem dla... przyrody? ;-)
:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze: I czy nie trąci lekką paranoją fakt, że można tu publicznie pisać czy umieszczać zdjęcia tego, czego w zasadzie robić nie wolo, a nie można tego krytykować?  :!:
Tu się z Tobą Adam całkowicie zgadzam. Chcę tylko uniknąć powstawania sytuacji konfliktowych i jakoś ten problem okiełznać. Chodzi oto, żeby w przypadku "samozauważenia" faktu naruszania prawa nie podnosić lamentu i awantury tylko napisać prosto do postującego (żeby to forum było dalej entomologiczne a nie prawne). Bo taki np Ergates jest bardzo ciekawym rodzajem w Prioninae a znacznie mniej intersującym obiektem podchodzącym pod paragraf jakiejś ustawy wymyslonej przez OBCYCH. Nie wiem, jak mi Ci to inaczej wytłumaczyć..... Musimy się chyba po prostu spotkać.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wydaje mi się, że dobrze rozumiem co w tych kwestiach masz na myśli Jacku.
A zupełnie osobną sprawą jest to, jak z tym wszystkim poradzisz sobie na forum? ;-)

I jeszcze jedna złota, pozaentomologiczna, ale ogólnie internetowa myśl:
Nic tak nie przyciąga na portale i nie podnosi oglądalności, jak mała awanturka! :!:

Jako tutejszy Administrator sam sobie wyznaczasz cele i zadania.
Zastanów się: czy Twoim powołaniem jest tłumienie kłótni Userów?

Było to oczywiście pytanie retoryczne. :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Każdy ma swoje racje pisząc powyższe posty ale trzeba sobie zadać podstawowe pytania, odpowiedzieć na nie i wszystko stanie się prostsze.

- Czy to jest forum entomologiczne ?
- Co to znaczy forum entomologiczne ?
- Dla kogo jest przeznaczone, dla entomologów czy dla wszystkich ?
- Dlaczego coraz mniej profesjonalistów na forum ?
- Dlaczego coraz mniej merytoryki ?
- Dlaczego znane zagraniczne fora nie mają takich problemów ?

W pewnym momencie przeszłości forum było chyba zbyt łatwo i bez głębszej refleksji rozszerzane o kolejne działy, które stopniowo rozmieniały entomologię na drobne. Potem już samo "poleciało"...
Warto zwrócić uwagę, że temat tzw. jakości czy jak kto woli merytoryczności powraca co jakiś czas i jest to wynikiem pewnego zmęczenia postami w stopniu symbolicznym entomologicznymi a przede wszystkim ich ilością. Obecnie jest tak wiele źródeł wiedzy entomologicznej, że możemy wymagać od użytkowników chociaż podstawowej wiedzy. Przy odrobinie zaangażowania i chęci podstawy da się szybko opanować, oczywiście trzeba chcieć. Na forum jest co najmniej kilkuset motylarzy ale na sympozja przyjeżdża 20-30 osób, no bo po co, ktoś na forum zamieści relację foto i opisze jak było. Takie "rozmemłanie" powoduje, że środowisko entomologiczne dokładnie odzwierciedla to co widzimy na forum. I nic się nie zmieni dopóki sami tego nie zmienimy rezygnując z rzeczy mało istotnych a kładąc nacisk na ważne. Świata nie zbawimy i wszystkim chętnym nie damy satysfakcji - czas to sobie uświadomić.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: admin »

Grzegorz, tak, wiele z tego co napisałeś to istota problemu.
Może ulgą być to, że inne fora też mająten problem. Na czeskim forum administrator wręcz otwarcie poddał się deklarując zamknięcie Forum argumentując to poważnie. I to wcale nie jest zabawne.

Masz rację, że w momencie kiedy forum przyjęło formę Forum do oznaczania wiele się zmieniło. Ale to było świadome posunięcie. Taka jest potrzeba, taka jest misja (wiedzą można/trzeba się dzielić), początkujący, przyszły entomolog tak właśnie będzie działał - będzie zadawał masę prostych pytań. Po to jesteśmy, żeby takim laikom, może dzieciom, fotoamatorom i pasjonatom pomagać. Bezinteresownie, bez wywyższania się i bez narzekania. A zauważ że Ci amatorzy nie przeszkadzają w dyskusjach na "nasze" tematy o kopulatorach. Chciałbym to wszystko pogodzić, chociaż wiem, że wszystko ma swoją cenę i czasami jest mi z tym ciężko - jak wszystkim.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sam kiedyś protestowałem przeciw zalewaniu forum zdjęciami przedstawiającymi czarną kropkę na białym tle albo ciemną plamę na zielonym tle, uzupełnionymi wysublimowanym pytaniem "co to za robal?". I nadal od czasu do czasu denerwują mnie takie wątki. Czasem dziwię się "artystom" którzy koniecznie chcą podpisać swoje "dzieło" nazwą gatunku, tylko po to żeby pokazać je innym artystom, którzy również nie mają pojącia co to za gatunek :rotfl: i nigdy się bioróżnorodnością nie zainteresują. Ale od czasu kiedy pojawił się dział do oznaczania owadów z fotografii, zacząłem żałować, że powstał, bo niestety często trafiają tam fajne zdjęcia fajnych owadów, które robią ludzie naprawdę zainteresowani owadami! Bo takie wątki zasługują nie tylko na oznaczenie, ale czasem na komentarz, czasem na sugestię jakie cechy są istotne dla oznaczenia, czasem warto rozwinąć małą dyskusję o pokrewnych gatunkach, ich rozmieszczeniu, czy rzadkości. Więc wręcz namawiam stałych bywalców forum, również tych którzy nie łapią owadów, a poznają je z obserwacji, literatury i FOTOGRAFII, aby pokazywali swoje zdjęcia w działach merytorycznych! Sam od kilku lat część swojego czasu poświęcam na robienie zdjęć owadów, chciałbym zdokumentować w ten sposób różnorodność owadów okolic jednej wsi, a łapać ich w tym celu raczej nie zamierzam. Czasami też tak postępuję na rodzinnych wyjazdach traktując to jako rodzaj relaksu. Czegoś się o owadach więcej dowiem, trochę się poduczę fotografować.
Tak więc apeluję do admina o to by przypadkiem zmiany nie poszły za daleko! Przecież nikt nie broni jakiemukolwiek użytkownikowi forum poruszać tematów ważnych, a nawet takich dających początek dziełom wiekopomnym! A dobrych zdjęć fajnych owadów, w ciekawych sytuacjach, obrazujących ich biologię oby jak najwięcej! A że będą też zdjęcia owadów prozaicznych i pospolitych? Jeżeli tylko nie będą to czarne kropki na białym tle ....
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: GrzegorzGG »

Jacek Kalisiak pisze:... zacząłem żałować, że powstał, bo niestety często trafiają tam fajne zdjęcia fajnych owadów, które robią ludzie naprawdę zainteresowani owadami! Bo takie wątki zasługują nie tylko na oznaczenie, ale czasem na komentarz, czasem na sugestię jakie cechy są istotne dla oznaczenia, czasem warto rozwinąć małą dyskusję o pokrewnych gatunkach, ich rozmieszczeniu, czy rzadkości. Więc wręcz namawiam stałych bywalców forum, również tych którzy nie łapią owadów, a poznają je z obserwacji, literatury i FOTOGRAFII, aby pokazywali swoje zdjęcia w działach merytorycznych!
Taka idea bardzo by mi się podobała. Przez fotografię do poznania to droga wielu amatorów entomologii. Kiedy już mam rozpoznany gatunek, szukam w kluczach jego cech charakterystycznych, zbieram informacje o gatunku i dodaję do swojej bazy. Najtrudniej jednak odważyć się zapytać o rozpoznanie w sekcji innej niż fotooznaczanie :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

Jacek Kalisiak pisze:Ale od czasu kiedy pojawił się dział do oznaczania owadów z fotografii, zacząłem żałować, że powstał, bo niestety często trafiają tam fajne zdjęcia fajnych owadów, które robią ludzie naprawdę zainteresowani owadami! Bo takie wątki zasługują nie tylko na oznaczenie, ale czasem na komentarz, czasem na sugestię jakie cechy są istotne dla oznaczenia, czasem warto rozwinąć małą dyskusję o pokrewnych gatunkach, ich rozmieszczeniu, czy rzadkości. Więc wręcz namawiam stałych bywalców forum, również tych którzy nie łapią owadów, a poznają je z obserwacji, literatury i FOTOGRAFII, aby pokazywali swoje zdjęcia w działach merytorycznych!
Jeśli wątek z pytaniem o oznaczenie ładnie się rozwija, zawsze można przenieść go z działu foto do specjalistycznego, to żaden problem. I moim zdaniem lepiej przenosić, niż zawalać działy merytoryczne mnogością tematów z samym zapytaniem o ID.
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Niski poziom Forum

Post autor: ricosz »

Jacek Kalisiak pisze:...Czasem dziwię się "artystom" którzy koniecznie chcą podpisać swoje "dzieło" nazwą gatunku, tylko po to żeby pokazać je innym artystom, którzy również nie mają pojęcia co to za gatunek ... Sam od kilku lat część swojego czasu poświęcam na robienie zdjęć owadów, chciałbym zdokumentować w ten sposób różnorodność owadów okolic jednej wsi, a łapać ich w tym celu raczej nie zamierzam ...
Pytanie i odpowiedź w jednej wypowiedzi. Ja akurat do tego typu "artystów" należę. Chcę udokumentować jak największą liczbę stawonogów w mojej okolicy i podpisać swoje "dzieła". Wszystkie foty zrobiłem w promieniu max. 10 km od mojej miejscowości, niestety nie zawsze jestem w stanie określić gatunek, więc korzystam z pomocy innych na tym Forum. Przy okazji dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. Nie wiem czy moje zdjęcia kiedykolwiek komuś się przydadzą jako dokumentacja okolicznej fauny, ale nie to jest w tej chwili dla mnie najważniejsze.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 lipca 2014, 22:38 przez ricosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Chcę udokumentować jak największą liczbę stawonogów w mojej okolicy i podpisać swoje "dzieła".
To jakieś niezrozumienie Ryszardzie! To miedzy innymi do ciebie adresowałem apel o umieszczanie zdjęć w działach merytorycznych! To, że robisz świetne zdjęcia, tylko podnosi wartość celu, który chcesz osiągnąć! Z wielką przyjemnością oglądam twoje zdjęcia i poznaję gatunki, które na nich przedstawiasz. Z twoich wątków można cię czegoś dowiedzieć i nauczyć!!! Oby takich "artystów" na forum jak najwięcej!!! Dokumentowanie bioróżnorodności to wspólny cel, którym się kierujemy! I szczerze życzę jak najwięcej sukcesów!!!
Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się dotknięci! Pisząc uszczypliwie "artystów", miałem na myśli osoby. które w kółko przedstawiały np. zdjęcia tego samego gatunku ważki, tylko i inna liczbą kropli rosy na ciele, albo kolejne coraz doskonalsze technicznie zdjęcie biedronki siedmiokropki. Chociaż i wobec nich nie powinienem być uszczypliwy, bo tak dobrych technicznie zdjęć sam zrobić nie umiem.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneto, nie wycofam się ze swojego zdania. Ale przyznam ci też rację :hurra Generalnie większa aktywność w moderacji może podnieść poziom forum. Np. forum włoskie nie jest jakieś szokujące merytorycznie, ale ogromnie na jego wartość wpływa sposób prowadzenia!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

Jeśli moderator widzi fajny wątek, moderator przenosi ;) Tu należałoby IMO zaapelować raczej do oznaczaczy ;) o bardziej rozwinięte odpowiedzi, jak piszesz, z podaniem cech kluczowych itp. (i tu uskuteczniam mea culpę, bo nie zawsze ma się ochotę produkować taki elaborat 8) No i nie zawsze ma to sens, kiedy na przykład pytanie dotyczy kolejnego pospoliciaka).
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

I znów przyznam ci rację. Ale nie bij się po piersi :rotfl: Doceniamy twoją aktywność :tak: :tak: :tak:
motylarz
Posty: 186
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 12:50

Re: Niski poziom Forum

Post autor: motylarz »

Była już kiedyś dyskusja czy mają być domowe robaki czy nie.
Tu akurat będę się upierał, że to jest bardzo potrzebne. Moje prywatne zdanie…Wiele osób poszykuje pomocy, a na Naszym Forum to jest.
Forum zostało zasypane zdjęciami pstrykaczy, pstrykającymi wszystko co się rusza,
CO TO JEST? POMOCY
Tym pstrykaczom nawet nie chce się włożyć minimum pracy, zachodu, żeby cóś chociaż do rodziny dopasować! są to osoby, które szukają podania na tacy odpowiedzi.
Ludzie opanujcie się!
Mam swoją wiedzę, doświadczenie terenowe, tym wszystkim chętnie się podzielę, ale…
Jak ktoś ma mnie w du…, i tylko daj mi… bez przegięcia.
Szanowni Adnini to jest ten lot koszący w dół
Pozdrawiam
Witas
ps a etyka i moralność….. to może parę osób wypowiadających się w tym wątku zamknie dziób
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

motylarz pisze:Jak ktoś ma mnie w du…, i tylko daj mi… bez przegięcia.
(...)
może parę osób wypowiadających się w tym wątku zamknie dziób
No, to też szczególnie poziomu nie zawyża.

Mam sugestię dla zmieszanych i wstrząśniętych ilością fotek do oznaczenia - kto nie ma ochoty identyfikować, ten nie wchodzi do tamtego działu. Takie proste. A jeśli już czuje się potrzebę zaapelowania, lepiej to zrobić w bardziej kulturalnej formie - epitety jeszcze nigdy nikogo nie przekonały.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moderanizacja, o której pisałem, będzie tylko kosmetyczną reorganizacją Forum, niczego nie ubędzie, nie dojdą żadne ograniczenia. Właśnie ideą tej modernizacji jest to, o czym pisze Aneta - kto nie chce oznaczać niech nie wchodzi do tego działu. Forum zostanie podzielone na dwa główne działy - do oznaczania i część dyskusyjną (co odciąży z kolei sporą część osób, które nie chcą i nie będąuczestniczyć w dyskusjach entomologicznych. Taka zmiana wymaga ode mnie poświęcenia dużej ilości uwagi i czasu, bo Forum się rozrosło, a zmiany w architekturze działów są brzeminne w skutkach i muszę opracować metodę takiej reorganizacji. Generalnie idea jest taka, żeby dla FOTO-forumowiczów i osób, które tu zaglądają tylko po ID utworzyć część bardziej dla nich a dla Entomologów zawęzić tematykę do entomologicznej. Nie da się jednak rozdzielić userów, chociaż .. gdyby user mógł sobie wybrać działy, do których chce mieć dostęp, czyli móc wyłączyć sobie dostęp do działów, których nie chce czytać to też byłaby pomocna opcja (poszukam).

Sugestia Anety co do nie wchodzenia do działu FOTO ma swoje odbicie w Recent post, tych działów nie widać. Niestety w nieprzeczytanych to nam solidnie utrudnia monitorowanie postów. Chociaż trzeba pamiętać o RSS - forum można monitorować za pomocą RSS i to dowolnie wybrane, poszczególne działy:
viewtopic.php?p=167736#p167736
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, ciągle jednak nie mamy odpowiedzi na fundamentalne pytania: czy to forum entomologiczne (w sensie nauki) oraz dla kogo przeznaczone jest forum.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Dark »

W sumie to temat bumerang ;)
viewtopic.php?f=15&t=26444
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Niski poziom Forum

Post autor: TomekK »

Mysle ze Witkowi nie chodzi o ilosc. Ale o tresc. A moze zwyczajnie o chec zaistnienia przez niektorych w wirtualnej rzeczywistosci??? No bo ile razy admini prosili o odrobine checi i przeszukania, poczytania na forum o czesto zwyklych, prostych gatunkach??
Malo tego, nie rozumiem dlaczego cala ta rozmowa zeszla na foto oznaczanie, gdy od poczatku chodzilo o zanizanie forum przez chamskie docinki, glupie komentarze nie zwiazane z tematem postu, oraz temu ze niektorym wolno a innym nie, na co madrze juz zwrocil uwage Jacek Kurzawa. Znow glowny moim zdanie problem, czyli odejscie wielu wysokiej klasy userow, zostal rozmieniony na drobne, a moze wrecz z premedytacja zamieniony na problem typu foto oznaczanie. Nie dziwi wiec fakt ze niektorzy jak Mazep czy Witas rzucaja miesem. Bo ile mozna? Biale jest biale, ale wedlug niektorych tutaj jest inaczej. Mnie foto oznaczanie absolutnie nie przeszkadza. Nie chce - nie wchodze. Ale gdy zaczynam czytac interesujacy mnie temat i musze przebrnac przez dwoch zrejacych sie entomologow nie trzymajacych sie nawet tematu to... I to wlasnie obniza poziom.
A co do oznaczania z foto... Czasem ciezko dojsc do gatunku nawet po kopulatorze, a tu niektorzy potrafia taki gatunek oznaczyc bezblednie patrzac w monitor bo przeciez na jakiejs tam stronie (i tu nastepuje seria llinkow) jest taki sam! Pusty smiech. Czemu ma sluzyc takie FOTO OZNACZANIE?? Polecam niektorym wyjscie z wirtualnego swiata i wyjazd w teren by moc samemu ocenic ze owad na monitorze a ten sam w naturze to czesto dwa rozne swiaty. Co tez wlasnie czynie, bo wbrew pozorom lipiec to wciaz dobry okres, wystarczy tylko wiedziec co i gdzie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

TomekK pisze:od poczatku chodzilo o zanizanie forum przez chamskie docinki, glupie komentarze nie zwiazane z tematem postu, oraz temu ze niektorym wolno a innym nie, na co madrze juz zwrocil uwage Jacek Kurzawa. Znow glowny moim zdanie problem, czyli odejscie wielu wysokiej klasy userow, zostal rozmieniony na drobne, a moze wrecz z premedytacja zamieniony na problem typu foto oznaczanie.
No ale kto wtrąca rzeczone docinki i komentarze, jeśli nie starzy bywalcy? I w jaki sposób ma na to pomóc reorganizacja forum?

A przy okazji chciałabym zobaczyć przykład tej nierówności forumowiczów i co właściwie komuś bardziej wolno, bo może ślepawam, ale jakoś tego szczególnie nie dostrzegam.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Niski poziom Forum

Post autor: TomekK »

Byla juz o tym rozmowa. Jak to niektorzy moga wystawiac np chronione i jest cacy, inni zas sa wrecz zastraszani itp tematy. To juz nudne. I jak pisalem dla niektorych jak widac biale... A moze to krotkowzrocznosc spowodowana za dlugim przebywaniem w wirtualnym swiecie? A moze uderz w stol...? A moze wladza bije?
Nie wiem. Wiem jedno, jak wielu wczesniej udzielal sie juz nie bede. I to nie foch. Szkoda poprostu nerwow. A uprzedzali mnie. Ci ktorych juz tu nie ma. Jak widac arogancja i brak jakiejkolwiek chceci porozumienia jest tu wszechobecna. Jesli ktos tego nie widzi...
Do zobaczenia w terenie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Rafał Celadyn »

...a ja uważam ,że poziom forum jest normalny...są upadki i wzloty ale i tak zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć,więc to biadolenie to pewnie efekt znużenia od siedzienia przed kompem ,a na takie choroby najlepiej ruszyć tyłek w teren, a potem wrzucić relację z tego wydarzenia - a nie pitolić bzdety :P
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: PawełB »

No właśnie tu się zgadzam z Rafałem.
Może pomyślmy jak podnieść poziom WŁASNYCH postów zamiast kasować te o "niskim poziomie" :-)

Zadajmy sobie pytanie ile kto wnosi do działalności forum (nie pytaj co forum może zrobić dla ciebie, ale co TY możesz zrobić dla forum), oczywiście wymaga to sporo własnego czasu, opisania wyjazdu, obserwacji czy ciekawostek, przygotowania zdjęć itp. Często łapię się na tym, ze chciałbym coś wam zrelacjonować, ale zanim zgram zdjęcia z kart......a potem to już się nie chce. Dlatego podziwiam osoby mające power do takiego działania. na szczęście są jeszcze u nas tacy Mohikanie......

Bardzo odczuwa się brak paru osób pisujących kiedyś ciekawe poznawcze teksty (hodowla, larwy chrząszczy itp), albo dających ciekawe tematy do dyskusji. No i jak dla mnie Rhopalocera zupełnie leżą....Nic się nie dzieje.....ale sam sie czuje winny :-)

pozdrawiam wszystkich
Paweł
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Monia »

A mi się podobała ostatnia odpowiedż kolegi Brachytron w dziale ważek,które dałam do identyfikacji oprócz oznaczenia napisał jak powinno się fotografować ważki by lepiej było je zidentyfikować i takie odpowiedzi lubię :brawo:
Każdy kiedyś zaczynał i jakoś dochodził do wiedzy,którą obecnie posiada-jedni mieli mentorów,profesorów obok siebie,inni korzystali z internetu.
To forum jest świetne i każdy coś dla siebie znajdzie.Ja dopiero zaczęłam więcej uwagi skupiać na owadach w zeszłym roku choć fotografowałam je już od bardzo dawna.Teraz chcę poznać swoje okolice w jakie owady obfitują i to forum mi pomaga bo oprócz pomocy w oznaczeniach,dużo dowiedziałam się jak czego szukać czy to bezpośrednio z forum czy też poprzez pv.I tak jak pisałam czytam codziennie forum ale się nie loguję.I nie mam zamiaru kolekcjonować owadów tylko je dokumentować i co niektóre dane jak ważki przekazywać odpowiednim zainteresowanym.
I myślę,że w rok czy 2 nie jesteśmy(bynajmniej ja) nauczyć się rozróżniać wszystkiego co spotkamy a co dla większosći wprawionych jest pospoliciakiem.Jak szukam nazw motyli to przeglądam galerię zazwyczaj tych co mają wszystkie gwiazdki bo wiem,że jest w czym szukać.Inaczej nie mumie bo nie umiem sobie wyobrazić motyla z rozpinadła od tego siedzącego na kwiatku :no:
Uważam,że powinno się podejść tak,że każdy kto zakłada wątek w foto oznaczaniu niech "swoje" fotki ma w jednym no do 5 nowych tematów-wtedy nie będzie tego tak dużo a łatwiej bedzie przeszukiwać u tych co już mają oznaczone.Wiem,że to też jest nudne jak ktos ma z 50 postów w jednym temacie ale chyba byłoby łatwiej i czasem ta sama osoba sama się gubi i ponownie daje to samo do oznaczenia.można rozdzielic w chrzaszczach na więcej własnych podtematów,żeby nie było wszystko na kupie.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Konto_usuniete »

Grzegorz Banasiak pisze: Czy to jest forum entomologiczne ?
- Co to znaczy forum entomologiczne ?
- Dla kogo jest przeznaczone, dla entomologów czy dla wszystkich ?
- Dlaczego coraz mniej profesjonalistów na forum ?
- Dlaczego coraz mniej merytoryki ?
- Dlaczego znane zagraniczne fora nie mają takich problemów ?
Z sarkazmem
ad 1 - jest o owadach więc jest
ad 2 - to oznacza że posty o owadach stanowią 51% wszystkich postów
ad 3 - bo wymierają i się starzeją a nowych nie wyhodowaliśmy
ad 4 - bowiem wiekszość osób z doświadczeniem nie będzie zawraca d..u kolegom tylko sama wie jak dotrzeć do wiedzy i ją znaleźć
ad 5 - bo polski mało kto zna w przeciwieństwie do angielskiego, niemieckiego czy włoskiego - zresztą tam jak amator wrzuca fotę pawika to wszyscy klaszczą i się cieszą że jest nowy user.
PS - to może na początek na głównej należy zawrzeć definicję kto to entomolog - i dla kogo jest forum :bit: :bit:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Niski poziom Forum

Post autor: L. Borowiec »

Kolego Grzegorzu, odnośnie punktu 5 jest znacznie więcej powodów, dla których forum włoskie bije nasze na głowę i język ma w tym najmniejsze znaczenie. Proporcje taksonów pospolitych do, jakby to powiedzieć, większego kalibru wrzucanych do identyfikacji są jak 1:100 (na naszym chyba odwrotnie). Mocno przestrzegane jest podawanie miejsca znalezienia i wielkości stawonoga (choć zdarzają się też posty bez tych informacji, ale raczej rzadziej). Często są bardzo fachowe dyskusje nad trudnymi w oznaczaniu taksonami. Ale największą wartością tamtego forum jest to, że można tam obejrzeć stawonog i nie tylko, i z bardzo mało popularnych grup, i sporo się samemu nauczyć. Nie ukrywam, że wchodzę tam prawie codziennie i chociaż trudno nazwać mnie laikiem w europejskiej entomologii ciągle poznaję tam coś nowego i jestem zaskakiwany. Na polskim forum najbardziej zaskakują mnie żenujące dyskusje w stylu "moje jest mojsze bo ja się znam nawet jak się nie znam", branie w obronę gości co nie potrafią pisać po polsku ("bo to jest forum entomologiczne, a nie językowe"), wkurza mnie też ta łatwość rzucania nazw na fotki, na których prawie nic nie widać (choć nie pochwalam też stylu krytyki jaka prezentował jeden z kolegów na ten temat, mylić się jest rzeczą ludzką). A najbardziej mnie wkurza to nasze lenistwo i niechęć do wysiłku, żeby najpierw samemu sprawdzić swoje możliwości i później prosić kolegów o weryfikację (szczytem są prośby studentów i uczniów o odwalenie za nich pracy zleconej przez nauczycieli i zawsze się znajdują tacy, którzy pozytywnie na takie posty odpowiadają; chyba chcą zabłysnąć własną wiedzą).

A co do PS Grzegorza - nie lubię podziału na entomologa zawodowca i amatora; sam się zawsze uważałem za naturalistę, a swoją karierę naukową za osobistą sprawę (znacie dużo takich idiotów, którzy za friko robią tysiące profesjonalnych zdjęć i udostępniają w "open access" dla pożytku publicznego?). Może w chrząszczach jestem trochę powyżej średniej klasy, ale w każdej innej grupie to jestem takim samym radosnym amatorem jak większość użytkowników takich forów i chciałbym po prostu jako naturalista czerpać radość z poznawania bogactwa świata sześcionogów i innych stworzeń. I tego forum włoskie dostarcza mi znacznie więcej niż polskie.
Andrzej J. Woźnica

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

"A co do PS Grzegorza - nie lubię podziału na entomologa zawodowca i amatora; sam się zawsze uważałem za naturalistę, a swoją karierę naukową za osobistą sprawę (znacie dużo takich idiotów, którzy za friko robią tysiące profesjonalnych zdjęć i udostępniają w "open access" dla pożytku publicznego?). Może w chrząszczach jestem trochę powyżej średniej klasy, ale w każdej innej grupie to jestem takim samym radosnym amatorem jak większość użytkowników takich forów i chciałbym po prostu jako naturalista czerpać radość z poznawania bogactwa świata sześcionogów i innych stworzeń. I tego forum włoskie dostarcza mi znacznie więcej niż polskie .... A najbardziej mnie wkurza to nasze lenistwo i niechęć do wysiłku, żeby najpierw samemu sprawdzić swoje możliwości i później prosić kolegów o weryfikację (szczytem są prośby studentów i uczniów o odwalenie za nich pracy zleconej przez nauczycieli i zawsze się znajdują tacy, którzy pozytywnie na takie posty odpowiadają; chyba chcą zabłysnąć własną wiedzą) .....".
Moim nieskromnym zdaniem, a uważam się (niekoniecznie musi to być prawda :-( ) za bezpośrednią "odnogę ewolucyjną" Lecha, chociaż zajmuje się muchówkami, ale i te mogą być przecież " chrząszczopodobne" :laugh: : http://tefutefulife.blog107.fc2.com/blo ... -1074.html czy też np.http://www.imdap.entomol.ntu.edu.tw/Com ... 4304&Img=2, w gruncie rzeczy jesteśmy jeszcze minimalnie powyżej średniej w myśl: non scholae, sed vitae discimus :).

Generalnie jednak zgadzam się z Twoją opinią Lechu, z jedną jednak uwagą: jeśli ktoś jest na stanowisku, to jest odpowiedzialny za innych i wtedy taka kariera w sensie" pozytywnym", tzn. naturalnym nie przeszkadza i nie jest "osobista" (=autorytet) brawo:. I nie jest to kadzenie w sensie np. "łączmy uczelnie wrocławskie, bo taką Ktoś ma chorą ambicję albo czuje wielki szmal do przepuszczenia". Jeszcze jeden naturszczyk :okok:
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Chiffchaff »

To i ode mnie kamyczek do dyskusji nad forum. To głos człowieka, który po obecności na forum zamilkł, może nie wypisał się jakoś stanowczo ale zamilkł.
Czym jest dla mnie forum i jak widzę forum?
Z pewnością w mniejszym stopniu jako narzędzie służace Wielkiemu Naukowemu Rozwojowi. I bez obrazy dla twórcy i użytkowników. Po prostu jeśli jakiś pasjonat entomologii, szczególnie ten uprawiający ją naukowo (w sensie starający się upowszechniać swe doświadczenia, niekoniecznie zatrudniony jako naukowiec), ma wątpliwości, zapytania, trafia na jakiś problem, to po prostu wie do kogo napisać, i pisze do Kowalskiego, Iksińskiego, Doe, których postrzega jako znawców i ludzi pomocnych w rozwiązaniu problemu. Forum mu do tego nie potrzebne. Nieszczególnie widzę, aby na tym forum posty z prośbą o pomoc czy też rozpoczynali dyskusję nad zawiłościami determinacyjnymi naukowcy, czy to specjalizujący się w chrząszczach, motylach, czy pluskwach. Oczywiście mam świadomość, że czasem pojawia się jakiś apel z ich strony, zbieramy dane o xxx, pomóżcie! Tak więc naukowcy chyba szukają tu czegoś innego, i chyba jednak nie do nich profilowane winno być to forum...
Dla mnie forum to nauka przez zabawę. Ja tu wchodzę dla relaksu (ostatnio o relaks na forum jakby trudno :) ), by z jednej strony odprężyć się czytając jakieś relacje z wypraw, samemu wstawić jakieś fotorelacje z terenu, ale z drugiej strony zawsze na coś ciekawego na forum natrafiam, wzbogacajć się po malutku w wiedzę o różnorodności owadów. W zasadzie chyba w podobnym tonie pisał Pan Lech Borowiec.
Co mnie razi?
Po pierwsze jak ktoś za poważnie traktuje nasze forum. Poziom nadęcia niektórych użytkownikow jest niespotykany, bywałem na innych przyrodniczych forach, i nie spotkałem się z takim moralizatorstwem, Wujkami Dobra Rada od wszystkiego piszącymi o niczym, ale też męczącą dbałością o językowy poziom forum. Jak sobie przypomnę forum w okresie kiedy częściej na nim bywałem (rok-dwa lata wstecz), użytkownik już dostawał w odpowiedzi jakiś złośliwy komentarz, za jednego ortografa w całym kilkulinijkowym poście. Czy tędy droga? Jak cholera wolę czytać posty kogoś kto właśnie wrócił z terenu lub odszedł od binokularu i z gorącą głową dzieli się tym co zobaczył, odkrył, nawet jeśli zaakcentował "entomologia" na pierwszą sylabę z początku a powinien 2 od końca, niż przemyślane, z nienaganną stylistyką posty o w zasadzie niczym.
Po drugie lenistwo i brak wizji rozwoju zainteresowań u mlodych/nowych, szczególnie pstrykaczy.
Ja swego czasu starałem się pomagać w weryfikacji oznaczeń Heteroptera, nie uciekałem od wyjaśnień dlaczego uważam, że to gatunek A a nie B. Podawałem cechy determinacyjne. Podsyłałem klucze. Ale nagle forum zalała (to moje odczucie) fala pstrykaczy, którzy wstawiają na wszystkie działy swoje zdjęcia, a naprawdę w większości nie ma często na co popatrzeć. Wszystko chcą mieć oznaczone, bo ich ponoć interesuje entomologia i owady w swojej okolicy. Jakoś nie specjalnie czuję, żeby tu chodziło o entomologię czy inwentaryzacje przyrodniczą swojego regionu (na jaką potrzebę), a raczej sam zachwyt nad swym "dziełem", którzy wszyscy będa oglądać na forum. Z każdego pobytu w terenie dziesiątki w zasadzie dokumentacyjnych (dokumentujących co?) zdjęć pluskiew, chrząszczy, motyli, wazek, błonkówek, muchówek... Niektórym z nich próbowałem na początku pomagać, odpisując na często banalne pytanie w stylu "a co to jest przedplecze?". jak już odpowiedziałem, i wynikło z tego, że cechę na przedpleczu mamy już załatwioną, to pojawiało się pytanie "że gdzieś tam w kluczu trzeba w kolejnym kroku spojrzeć na indeks ocelarny i co to jest". Albo, że w sieci na jakiejś stronie zobaczył, że ten A różni się od B tym, że jest bardziej pomarańćzowy i czy jest to cecha różnicująca. Te osoby nawet nie spojrzały w jakiś słownik entomologiczny, nie przeczytały wstępu do dowolnego klucza, gdzie można zapoznac sie z terminologią. Jak by choć przeglądnęły uważnie ostatnich 10 postów w dziale z danej grupy, to by natrafiły na 3/4 gatunków, które sami wrzucają. A tu kolejne, setne już Pyrhhocoris apterus, Palomeny, Lygusy, Dolycoris baccarum i inne pospoliciaki do oznaczenia....Ale też im sie nie dziwię, jak w dziale chrząszcze pytają jak oznacząć rodzaj Atheta (bo do rodzaju ktoś im oznaczył ze zdjęcia), w Heteroptera pytają jak Stenodemę, a w Diptera jak Discomyzę, to sie gubią...
Z drugiej strony powołaliście do życia dział "fotooznaczanie", "domowe robaczki", to nie wyżywajcie się na tych młodych/nowych, którzy tu zachodzą. Albo ktoś się czuje dobrze w roli jako dydaktyk, edukator, i poświęca czas by cierpliwie skierować adepta na dobre tory, albo niech nie wchodzi na ten dział i nie będzie miał powodów to podnoszenia sobie ciśnienia. Może większą pomocą zamiast linczu, będzie brak odpowiedzi pod postem z 25 słabej jakości niewykadrowanymi zdjęciami z robaczkami prezentowanymi 83 raz w tym dziale. Ja właśnie zamiast krzyczeć sobie poszedłem.
Albo raz na zawsze zamknijcie te działy i będzie po sprawie, bo większość dyskusji o "niskim poziomie merytorycznym forum" dotyczy zawartości najmniej merytorycznego właśnie działu.
Z drugiej strony powielę już bardzo trafną wypowiedź kogoś innego: przecież do cholery nikt Wam(mnie) nie zabrania rozpoczynać i prowadzić bardzo merytorycznych dyskusji na tym forum. I Ci młodzi pstrykacze, ludzie pytający co to za robaczek, nam wcale w tym nie przeszkadzają.
Aha zapomniałem dodać, dystansu więcej do tego wszystkiego Wam uniżnie życzę drogie Panie i Panowie :)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Rafał Celadyn »

Chiffchaff ,zawsze idealnie potrafi opisać moje odczucia :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun: :szacun:
...to już chyba drugi raz...nieważne...naprawdę, na forum merytorcznie jest ok ,bardziej bolą te ......
;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: avidal »

Chiffchaff, szkoda wielka, że ograniczyłeś aktywność. A pamiętam takie Twoje posty, w których wyrażałeś zadowolenie, że oto wreszcie pojawiły się jakieś pluskwy do oznaczenia. Domyślam się, że Ci się przejadło... Twój wybór. Tyle, że milknąc nie przyczynisz się do wzrostu rzekomo niskiego poziomu forum. A fajnie było móc na Ciebie liczyć.
Na forum Diptera.info zdecydowana większość postów to prośba o identyfikację. Zdarza się, że ten sam gatunek przewija się 100 i więcej razy. A chyba nie oznacza to, że ma ono niski poziom? Poza tym, skąd amator, a zwłaszcza początkujący amator ma wiedzieć, czy dany gatunek jest charakterystyczny, jedyny w swoim rodzaju - czy wręcz przeciwnie, jest jednym z gatunków bliźniaczo podobnych? Chyba po prostu niektórzy zapomnieli, jak to jest na początku przygody.

A że ludzie uznani za autorytety odchodzą z forum, to trudno. Ich prawo. I wcale nie jest pewne, że czynią to z powodu zalewu pytań o identyfikację. Osobiście sądzę, że to ostatnia z możliwych przyczyn. Tyle, że tutaj w jakiś tajemniczy sposób nośna medialnie. Widać niejeden doświadczony entomolog lubi sobie czasem ponarzekać.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziekuję za Wasze opinie, przeczytałem je z wielką uwagą. Już widzę, że "Domowe robaczki" to jest dział do zamknięcia, tego jestem już pewien (to juz postanowiłem przed postem Chiffchaffa) - wszystko co chodzi po ścianach jest już w tym dziale. Ten ruch mogę przekierować na inne Forum, jeśli tylko ktoś jest chętny to proszę na priva. FOTO-oznaczanie - to trzeba jakoś wyprofilować, całe Forum zresztą trzeba wyprofilować na bardziej entomologiczne. Wszyscy mamy mniej lub bardziej dosyć serii zdjęć z pospolitymi gatunkami z łąki. Tu mechanizm z włoskiego Forum byłby skuteczny - "jeden gatunek-jeden post". Albo chociaż seria posortowana do grupy: np. ryjkowce, modraszki czy ważki. Mamy też niewykorzystane narzędzie "Akceptacja postów przez moderatora".

Z sieci naplywa na to Forum wielu nowych użytkowników, ktorych rejestracja i obecność na Forum ogranicza się do 1-2 dni i jednego problemu - takiego ruchu chciałbym się pozbyć całkowicie. Forum ma być uzyteczne dla tych, którzy się zajmują entomologią a nie dla wszystkich, którzy zainteresowali się na chwilę chodzącym "robakiem" - to jest przecież oczywiste! I tu uruchamiając dział Domowe Robaczki popełniłem błąd, chcąc zebrać tego typu problemy w jedno miejsce. Możę nie taki wielki, bo dobrze że taki dział powstał w sieci. Teraz można to wszystko zebrać, uporządkować, zrobić tablice najczęstszych przypadków i po kłopocie. Na błędach się uczymy.
Zmiany będę wprowadzał stopniowo, żebyśmy poradzili sobie wszyscy z tym, co się stanie po zmianach np. z zamknięcie dział Domowe Robaczki.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:(...)
Z sieci naplywa na to Forum wielu nowych użytkowników, ktorych rejestracja i obecność na Forum ogranicza się do 1-2 dni i jednego problemu  - takiego ruchu chciałbym się pozbyć całkowicie. Forum ma być uzyteczne dla tych, którzy się zajmują entomologią a nie dla wszystkich, którzy zainteresowali się na chwilę chodzącym "robakiem" - to jest przecież oczywiste! I tu uruchamiając dział Domowe Robaczki popełniłem błąd, chcąc zebrać tego typu problemy w jedno miejsce. Możę nie taki wielki, bo dobrze że taki dział powstał w sieci. Teraz można to wszystko zebrać, uporządkować, zrobić tablice najczęstszych przypadków i po kłopocie. Na błędach się uczymy.
(...)
Obawiam się, że to ciut złudne nadzieje. Rzesza rejestrujących się i pytających, nie zada sobie nawet odrobiny trudu, aby sprawdzić te "najczęstsze przypadki". Znam to z autopsji, bo oznaczam dorywczo okazy na 2-3 forach (terrarystycznych i fotograficznych). Np. w pająkach, 90% okazów to pospolite w naszych domach Tegenaria - Eratigena i Steatoda. Często pytanie o identyfikację pojawiało się zaraz po poście, w którym ktoś inny pytał się o dokładnie ten sam gatunek. A było na jednej stronie pewnie z 4-5 innych postów o tym samym. Obecnie w sieci obowiązuje zasada: jak najwięcej, jak najszybciej, jak najmniejszym kosztem (zwłaszcza czasu).

Ciężko znaleźć wyjście z tej sytuacji. Może przy rejestracji wrzucać jakiś quiz w tematyce entomologicznej, który warunkowałby udaną rejestrację? Nawet jeśli ktoś pogoogluje za odpowiedziami, to przynajmniej odstraszyłoby to totalnych leniwców, którzy poszliby szukać gdzieś indziej, na jakichś publicznych forach.
Albo zrobić "Zieloną łączkę", odrębny serwis w stylu http://www.whatsthatbug.com/ Wtedy forum pozostałoby domeną stricte "entomologiczną". Tylko ktoś musiałby poświęcić temu czas. Byłaby to orka na ugorze i walka z ciągle tymi samymi pytaniami. Ale swoją drogą to też poszerzanie wiedzy w społeczeństwie na temat bezkręgowców. A brak chyba takiej inicjatywy... bo że potrzeba jej, chyba widać.

PS. I tu muszę uderzyć się w pierś, bo przy trudniejszych okazach odsyłałem pytających na to forum... mea culpa :-(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Utworzyć drugie Forum? Hmmm. Żaden problem, nawet z przeniesieniem działu Robaczki i np. FOTO-Oznaczanie z tego. To też jest jakiś pomysł.
Quiz to też dobry pomysł - odsiałby też spammerów i roboty.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, myślę, że to ruch w dobrym kierunku. Stopniowe pozbywanie się uciążliwych działów i profilowanie tego co jest bardziej w kierunku "czystej" entomologii wyjdzie nam wszystkim na dobre. Jeden post - jeden gatunek - to również dobry ruch. Nie ma nic bardziej uciążliwego niż plątanie różnych rodzin czy nawet rzędów w jednym poście i trudno to nawet uporządkować.

Problem foto oznaczania i błędów z tym związanych jest z kolei problemem głębszym. Głównie z tego powodu, że każde wadliwe oznaczenie zostaje w sieci i niepoprawione powoduje wiele błędów dla potencjalnych przyszłych szukających. Staje się po prostu źródłem złej wiedzy.

Co do kwestii językowych, to podzielam zdanie Lecha Borowca, że należy wymagać pisania właściwego i gramatycznego (można odpuścić gościom zagranicznym dla których język polski nie jest językiem narodowym). Wydaje mi się, że nie jest to nic nadzwyczajnego. Przeciętny uczeń ze szkoły podstawowej umie pisać gramatycznie, jeśli zatem ktoś chce uprawiać naukę to powinien prezentować chociaż poziom minimum.

Należy też konsekwentnie wymagać podawania lokalizacji i dat okazów z fotek. Posty bez tych danych z zasadzie powinny być usuwane przez moderatorów, żeby nie tworzyć "śmietnika" i jednocześnie pokazać determinację w przestrzeganiu wymagań i jakości. Przyznam, że posty w stylu "do oznaczenia" albo "dzisiaj z łąki" i załączone kilka fotek i zaraz poniżej kolejne posty z następnymi zdjęciami mogą doprowadzić do osłabienia. Można zrozumieć ekscytację z posiadania aparatu cyfrowego ale niekoniecznie musi mieć ona odbicie na forum.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przyznam, że nie rozumiem jak proponowane zmiany mają wpłynąć na podniesienie poziomu forum.
- Wycięcie działu "domowe robaczki" podniesie poziom forum? A to niby na jakiej zasadzie? Przecież nikt nie musi tam zaglądać!
- Brak dat i miejsc zrobienia zdjęć? Przecież to postulat podnoszony od lat!!! Brak dyscypliny moderatorów lub brak kontroli wpisów.
- Wiele gatunków w jednym wątku? Postulat podnoszony od lat. Brak moderacji.
- Zdjęcia z wycieczki na łąkę was męczą? Nie zaglądajcie do tego działu!
- Błędne oznaczenia? Poprawiajcie zamiast narzekać!

Narzekacie, że mało ciekawych wątków. Czy od wykasowania paru działów takich wątków przybędzie? Ktoś zabrania zakładania ciekawych wątków?
- Adminie pokaż listę ostatnich 50 lub 100 wątków (tylko z tych podpadających pod indeksowane jako nowe) i zaznacz te ciekawe i pożądane.
- Innych wypowiadających się w temacie proszę po wskazanie z tej lisy wątków dla was ciekawych.
- Lech Borowiec chwali forum włoskie za pokazywanie ciekawej i różnorodnej fauny. Jak na tym forum mają się pojawić te ciekawe gatunki, jak wyautujecie tych co robią zdjęcia i zamieszczają na forum?
- Powiedzcie jak proponowane działania wpłyną na tych co ciekawych wątków nie zakładali?
- W jednym z wątków uczestnik wyprawy zagramanicę zachęcał uczestników PIĘCIU innych wypraw do tego kraju do wypowiedzi w wątku i żadna się nie pojawiła. Jak proponowane zmiany to mają zmienić?
- Jak ograniczenie różnorodności forum ma wpłynąć na osoby, które na forum się nie wypowiadają? Zaczną wtedy zakładać ciekawe wątki bo dotychczasowe towarzystwo ich brzydziło?

Niestety na forum zapanowała moda na narzekanie i czepianie się innych. I takie wątki zaczynają dominować :uciekam:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Argumentacja "przecież nikt nie musi tam zaglądać" jest nietrafiona. Jeśli wśród tysiąca postów do których nie muszę zglądać będzie jeden istotny - to ja to nazywam "niską jakością" i po prostu nie mam ochoty przedzierać się przez setki żeby trafić na ten jeden. (to tylko przykład, proszę nie uogólniać i nie łapać za słówka, chodziło o pokazanie przysowanej sytuacji).

Nikt nie zabrania tworzenia ciekawych wątków ale też nie zabrania tworzenia tych nic nie wartych czy wręcz beznadziejnych - i tych ostatnich bywa czasem za dużo. Ot.

Jacek, pamiętasz zapewne forum sprzed 6 lat. Nie było zbyt dużo pustosłowia i większość zgodnie potwierdza, że było konkretniej i bardziej entomologicznie. Ja jestem zdania, że to nie jest forum dla przypadkowych ludzi którzy zrobili zdjęcie robaczka. Szkoda na to czasu. Od tego są fora w "Przyjaciółce", onecie, wp itp. Jeśli to nie będzie forum entomologiczne i naukowe to za kilka lat zostaną sami fotografujący robaczki na podłodze a reszta wyniesie się na inne fora. Odnoszę wrażenie, że forsowanie funcji forum dla wszystkich kto w poście napisze robaczek robi mu więcej szkody niż pożytku. Poza tym nie jestem pewien czy tego typu misja ma jakikolwiek sens.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Dark »

Masz Jacku sporo racji, choć pewnie o powody odejścia, należałoby spytać samych użytkowników.

W zasadzie o autowaniu mowa, przynajmniej moim zdaniem, w przypadkach "jętek jednodniówek". Strzeli fotę psotnika, który zajmuje 0,001% kadru. Zarejestruje się, zrobi temat (dobrze jeśli w odpowiednim dziale), uzyska odpowiedź i zniknie. Dobrze jeśli podziękuje ;) Każdy zainteresowany owadami bardziej, raczej chętnie będzie tu widziany. Choć system archiwizowania postów faktycznie można przemyśleć.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie. Z autopsji jednak wiem, że po części fora wykruszają się również przez to, o czym pisze Jacek Kurzawa. Podawałem z resztą link do wcześniejszej dyskusji na ten temat. Zalew "tandety", lenistwa i pretensjonalności to bolączka współczesnego internetu. Fora też tak rozrastają się, że człowiek nie jest w stanie śledzić całości, czasem się w tym gubi. Pewnym ficzerem byłby system tagowania, który sygnalizowałby użytkownikowi, że o nim się pisze w (lub zaprasza do) dyskusji, rozwiązałby to niektóre problemy. Wiem, że są takie skrypty, bo na jednym z "moich" forów to działa dość sprawnie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

To że części kompetentnych entomologów znudziło się forum, to oddzielny temat i usunięcie działu "domowe robaczki" tego nie zmieni.
Sam kiedyś mocno protestowałem, kiedy udzielano odpowiedzi na pytanie o kropkę na białym tle. Odpowiadali na takie pytani moderatorzy, ja proponowałem te posty KASOWAĆ. Wtedy Admin walczył i zwiększanie "oglądalności". Później założył oddzielne działy i fajnie. Ja zaglądałem do wątków z "Recent tpocs", a do "domowych robaczków" bardzo rzadko. Natomiast niestety poczułem się zmuszony do zaglądania do "fotooznaczania", bo niestety zamieszczają tam fajne zdjęcia tacy ludzie jak avidal, ricosz i inni przykładający się forumowicze.
W zasadzie o autowaniu mowa
W zasadzie to o braku moderacji i skryptów kontrolujących wpisy. Oczywiście można zamknąć dział "domowe robaczki" i mieć zalew bzdetów na głównym forum. I jeszcze raz, maile z tych działów nie są indeksowane w "Recent topics" i możesz je Darku zobaczyć tylko jek wejdziesz do tego działu! Nie można więc mówić o "zalewie", nie wchodzisz - nie widzisz!!! Skanalizowanie takich postó to był dobry krok.

Ponawiam pytanie o ciekawe wątki! Podajcie przykłady, które to, kto je zakłada i jak się rozmnożą :hurra

Tamat badzo podobny do wątków narzekających na PTE. PTE jest be, ale przykładów co JA zrobiłem BRAK.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Rafał SZCZECIN »

może jako przykład ciekawego do zapodania wątku Kolega Jacek Kurzawa opisałby doświadczenia związane z obserwacją / połowem Xylotrechus ibex? To byłoby z pewnością interesujące i o takiej rzadkości zapewne każdy chętnie poczyta.

Nie bójmy się zakładać wątków, w których podzielimy się doświadczeniami z własnych wypadów w teren, opiszmy jak wybieraliśmy dany obszar do badania, czym się sugerowaliśmy, pokazujmy zdjęcia biotopów, miejsc żerowania, otworów wylotowych itp.
Potrzeba nam po prostu więcej interesującej merytoryki :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek, dobrze piszesz. Nie będzie lepiej bez wkładu pracy ze strony aktywnie uczestniczących Forumowiczów natomiast "mniej gorzej" nie oznacza lepiej. Jednak jak oczyści się Forum to łatwiej i przyjemniej będzie pisać i czytać o sprawach entomologicznych. Dyscyplinę będzie łatwiej zaprowadzić w jasno zdefiniowanym środowisku, na razie nie dziwię się moderatorom, że nie działają w 100% bo często jest problemem zdefiniowanie, czy dany post należy usunąć czy nie. Ponadto Forum się rozrasta w liczba moderatorów jest od dawna stała.

Rafał, na ibexa przyjdzie czas, gdy zakończy sie sezon i znajdzie się na to czas. Temat jest tak ciekawy a obserwacji tak wiele, że musi być kolejność - najpierw publikacja potem opowieści. Relacja na Forum będzie na pewno, bo historia jest niezmiernie ciekawa i wielowątkowa.

Na relacje z wypraw czekam od dawna, zapowiadało się ciekawie. To też możę kwestia sezonu i upałów.

Zmiany pociągną za sobą kolejne zmiany i może z czasem osiągniemy to, na o czym piszemy - Forum Entomologiczne na którym wszyscy będą zamieszczali ciekawe artykuły.

Tymczasem pozdrawiam wszystkich z ciepłego Kazimierza Dolnego, gdzie można wypocząć.
Czas tu zwolnił kilkukrotnie - po jednm dniu czuje się, jak byłbym tu już 3 dni :-)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Kamil Mazur »

Co do wątków jednogatunkowych daawno o tym było i nagminnie to jest łamane. Starałem się swego czasu temu przeciwdziałać w jedynym dla mnie interesującym dziale, ale dałem sobie siana, choć sam staram się dalej do tego stosować, odświeżać stary watek na temat jakiegoś gatunku jeśli mam coś o nim nowego do powiedzenia. Ale nie jest to teraz najważniejsze.

Mowa o bzdurnych wpisach... A można przecież zrobić statystykę na temat: ile w ostatnim tygodniu pojawiło się postów tych poważnych, entomologicznych czyli tych które mają być esencją forum. Następnie zliczyć posty "do oznaczenia" i podzielić jeden wynik przez drugi. Otrzymany stosunek powie wiele. I teraz idąc za rekomendacją, likwidacja działu "do oznaczania" spowoduje że forum zmieści się na dyskietce 1,44MB :)
Jasne, teraz ktoś powie "nie ilość wpisów świadczy o forum tylko jakość tych wpisów". Dobrze, więc ile tych jakościowych wpisów było w ostatnim tygodniu ? Odpowiedź już będzie znana z powyżej obliczonej statystyki. Wnioski można łatwo wyciągnąć.

Nie bronię tych działów w najmniejszym stopniu. Są zbędne. Tak jak robaki na ścianie i ugryzienia. Zaglądam często do tych postów "do oznaczenia" bo ciekaw jestem co ludzie łapią. Mam głęboko w rzyci wpisywanie tam oznaczeń, czasami mi się zdarzy jak mam wyjątkowo dobry humor. Traktuję to zwyczajnie jak powietrze.

A tak zapytam czy ktoś z Was napisał ciekawy entomologiczny wpis ostatnio ? Filozofujecie i nic więcej, Rafał dobrze pisał - zamiast gadać weźcie siatkę w łapę i na łąkę. Nic nie zmienicie. Będzie jak zawsze i zawsze tak będzie.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Dispar »

viewtopic.php?f=89&t=24064
To był też ciekawy wątek bo ten gatunek nie był w kraju wykazywany ze 20 lat a nawet i dłużej. Pogadałem sobie w tym wątku z Markiem Hołowińskim i z nikim więcej. Marek zresztą i tak wiedział to wszystko ze szczegółami bo prawie codziennie do siebie dzwonimy. Po co był ten wątek to sam nie wiem???
Niedawno napisałem krytyczną uwagę w formie żartu do kogoś kto "widziałem Papillo machaon" to usunięto ten post, zwróciłem uwagę dla handlarza motylami tropikalnymi, że "kruk krukowi oka niewydziobie" to też usunięto post.
Zostawcie to forum w spokoju bo im więcej mieszania tym mniej stałych użytkowników tutaj pisze.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamil ma trochę racji ale trzeba też brać pod uwagę to, że jest sezon i chęci do merytorycznego pisania są jakby słabsze - zatem statystyki mogłyby być przekłamane. Generalnie jednak pomysł jest dobry.
Myślę, że czuć zniechęcenie wielu użytkowników do forum, ta dyskusja to głos ludzi z forum związanych, którzy chcą dalej brać w nim udział. Zapewne za parę dni sprawa "przyschnie" i wrócimy do normalności, parę osób przestanie pisać albo ograniczą pisanie do minimum. Normalka...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:Dziekuję za Wasze opinie, przeczytałem je z wielką uwagą. Już widzę, że "Domowe robaczki" to jest dział do zamknięcia, tego jestem już pewien (to juz postanowiłem przed postem Chiffchaffa) - wszystko co chodzi po ścianach jest już w tym dziale. Ten ruch mogę przekierować na inne Forum, jeśli tylko ktoś jest chętny to proszę na priva. FOTO-oznaczanie  - to trzeba jakoś wyprofilować, całe Forum zresztą trzeba wyprofilować na bardziej entomologiczne. Wszyscy mamy mniej lub bardziej dosyć serii zdjęć z pospolitymi gatunkami z łąki. Tu mechanizm z włoskiego Forum byłby skuteczny - "jeden gatunek-jeden post". Albo chociaż seria posortowana do grupy: np. ryjkowce, modraszki czy ważki. Mamy też niewykorzystane narzędzie "Akceptacja postów przez moderatora".

Z sieci naplywa na to Forum wielu nowych użytkowników, ktorych rejestracja i obecność na Forum ogranicza się do 1-2 dni i jednego problemu  - takiego ruchu chciałbym się pozbyć całkowicie. Forum ma być uzyteczne dla tych, którzy się zajmują entomologią a nie dla wszystkich, którzy zainteresowali się na chwilę chodzącym "robakiem" - to jest przecież oczywiste! I tu uruchamiając dział Domowe Robaczki popełniłem błąd, chcąc zebrać tego typu problemy w jedno miejsce. Możę nie taki wielki, bo dobrze że taki dział powstał w sieci. Teraz można to wszystko zebrać, uporządkować, zrobić tablice najczęstszych przypadków i po kłopocie. Na błędach się uczymy.
Zmiany będę wprowadzał stopniowo, żebyśmy poradzili sobie wszyscy z tym, co się stanie po zmianach np. z zamknięcie dział Domowe Robaczki.
Przede wszystkim Jacku powinieneś zdać sobie sprawę z dwóch podstawowych kwestii:
1. Czego oczekujesz po swoim forum?
2. Komu ma ono służyć?
Im precyzyjniej sam sobie odpowiesz na powyższe pytania, tym lepszy efekt osiągniesz. :ok:

W obecnej internetowej rzeczywistości jest tak właśnie, że ludzie wpadają na dane forum tematyczne, zadają pytanie, czekają na jak najszybszą odpowiedź i usatysfakcjonowani (lub nie) znikają. Zakładając więc "dział ludyczny" dla osób nie zainteresowanych entomologią, lecz chcących skorzystać z szeroko pojętej "specjalistycznej pomocy entomologicznej" podnosisz swą sieciową oglądalność & popularność, lecz nie przekłada się to na zysk jakościowy postów, a nawet daje efekt przeciwny.
Masz więc wybór między specjalizacją a pauperyzacją.
Wybór, którego już zdaję się dokonałeś. :birra:
Do dzieła zatem.
A reszta, jak to zwykle bywa, wyjdzie w praniu. ;-)
motylarz
Posty: 186
Rejestracja: piątek, 30 sierpnia 2013, 12:50

Re: Niski poziom Forum

Post autor: motylarz »

Grzegorz Banasiak pisze:Myślę, że czuć zniechęcenie wielu użytkowników do forum, ta dyskusja to głos ludzi z forum związanych, którzy chcą dalej brać w nim udział. Zapewne za parę dni sprawa "przyschnie" i wrócimy do normalności, parę osób przestanie pisać albo ograniczą pisanie do minimum. Normalka...
Optymista :rotfl:
Już wróciło do normy...tej złej. Totalne lenistwo, brak nawet jakichkolwiek oznaczeń, co by można chociaż zweryfikować. Groch z kapustą, nawet próby rozbioru do rodziny... Brak lokalizacji
Sory kolego, jesteś na forum 8 lat i ?
viewtopic.php?f=829&t=28730
czy to UK czy gdziekolwiek na świecie?
I dochodzą wujki dobre rady... Glanujący niedoświadczonych, ale proszących o radę...
Jak tu się nie wkurzać?
I wszystkowiedzący oznaczacze, hurtem! Osoby z 20 letnim stażem nie są pewne, oznaczacze są, eh :bit:
Jak grochem o ścianę :jo:
brakkonta

Re: Niski poziom Forum

Post autor: brakkonta »

Grzegorz Banasiak pisze:parę osób przestanie pisać albo ograniczą pisanie do minimum,...
nooo, szczególnie jak w postach po sąsiedzku będzie się wycinało ich wypowiedzi.... :mysl: Ja wiem, że moja rozmowa z Adamem była "nieentomologiczna", jednak stanowiła całość poczynań w tym wątku i oderwana od niego wcale nie była.
Nie chce mi się już pisać
Faktycznie, dajmy już spokój.
Mazep
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Niski poziom Forum

Post autor: rysiaty »

Chiffchaff pisze:Wszystko chcą mieć oznaczone, bo ich ponoć interesuje entomologia i owady w swojej okolicy. Jakoś nie specjalnie czuję, żeby tu chodziło o entomologię czy inwentaryzacje przyrodniczą swojego regionu (na jaką potrzebę), a raczej sam zachwyt nad swym "dziełem", którzy wszyscy będa oglądać na forum. Z każdego pobytu w terenie dziesiątki w zasadzie dokumentacyjnych (dokumentujących co?) zdjęć pluskiew, chrząszczy, motyli, wazek, błonkówek, muchówek...
Może trzeba się przyzwyczaić do XXI wieku i po części zagospodarować potencjał jaki w tym niewątpliwie jest ...

W dziale Foto-oznaczanie można dodać dział: "Motyle na lepidoptera.eu".

Po pierwsze, odsieje to początkujących i epizodycznych Pstrykaczy z Łąki (ja jestem zaawansowanym pstrykaczem :wine: ). A po drugie wysiłek oznaczających nie byłby tak zupełnie jałowy (większa motywacja do oznaczania jeśli czemuś to by służyło).

Zastrzec, że umieszczając tu fotki automatycznie zgadzasz się na wykorzystanie danych w projekcie lepidoptera.eu.

Pozostaje kwestia kto wprowadzi taki materiał na lepidoptera.eu :? Bo niewielu zapalonych pstrykaczy będzie miało uprawnienia ... W sumie mógłby każdy kto ma status obserwatora i jednocześnie bywa tu na forum i ma zacięcie do wolontariatu ;) A optymalnie oznaczający, bądź moderatorzy

Oczywiście bez daty/miejsca/UTM się nie obejdzie - jeśli brak - przenosić do zwykłego fotooznaczania w ramach upomnienia
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: admin »

Na lepidoptera.eu fotki wysyła się niezależnie (tam), tu można je starać się ewentualnie oznaczać, czemu Forum zresztą ma słuzyć - pomagać w oznaczaniu. TO, czy ktoś pisze, że chce je potem umiescić tam, bądź gdzie indziej nie ma żadnego znaczenia.
Pietras
Posty: 84
Rejestracja: czwartek, 20 października 2011, 19:36
UTM: WV00
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Stargard

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Pietras »

Czytam ten wątek od początku i nasunęło mi się kilka refleksji.
Na początek o sobie: lat mam 40+ (a właściwie 50-), motylami zacząłem się interesować na początku lat 80-tych, potem w technikum leśnym przerzuciło mi się na resztę robactwa. Pełna amatorszczyzna.
Po studiach odpadłem ze względów ogólnożyciowych z różnymi epizodami po drodze. Od 2 lat bawię się znowu - oczywiście wciąż jak najbardziej amatorsko. Składam sobie nazwijmy to "zbiór porównawczy" motyli zachowując wszystkie niezbędne szykany. Dodatkowo naszpilam lub naklejam sporadycznie owady z innych rzędów. To moje zbieranie na pewno ma jakieś podłoże "kolekcjonerskie" (zresztą u wszystkich przynajmniej na początku tak jest - nawet jeśli to tylko fotki).
Dodatkowo mam status obserwatora na Lepidoptera i wrzucam tam obserwacje, raczej pospolite gatunki i proste do rozpoznania. Również np. takie admirały, czy żałobniki - jeśli widzę, że nie ma ich wykazanych w moim rejonie.
Forum śledzę od lat 3, zarejestrowałem się lat temu dwa.

A teraz do rzeczy:
1. Po przeczytaniu tego postu rodzi się moje pierwsze pytanie:
Czy to forum jest dla mnie???
- jestem zbieraczem amatorem
- nawet nie próbuję łapać i oznaczać poniżej 1 cm rozpiętości, bo paluchy mam za grube i tylko psuję motylkowe zwłoki
- przypisuję owady do rzędów, często również dalej, większość motyli do rodzin od pierwszego spojrzenia, ale wielu rodzajów bez literatury nie określę, a części do gatunków i z literaturą.
- fotek do oznaczania nie wstawiam tylko dlatego, że aparat mi się zepsuł (ale gdyby był dobry wstawiałbym - i po tym wątku pewnie bym przestał)
- nie wypisuję "głupot" na forum - bo zapomniałem hasła i rejestruję się z automatu tylko na starym kompie stacjonarnym (wiem o możliwości odzyskania - ale mi się nie chciało ). Dzięki temu jedyne oznaczenie jakiego dokonałem na forum, to pierwiosnka maleńka w roślinach - teraz już nie będę próbował, choć miałem ochotę parokrotnie.
- często nawet nie wiem, że są gatunki, które oznacza się jedynie po peniskach :D, ale chętnie się o tym dowiaduję.

- za to na pewno dowiedziałem się mnóstwa innych rzeczy i część owadów spotkałem dzięki informacjom znalezionym właśnie na forum.

2. Kwestia druga:
Jeśli jednak to forum jest skierowane również do mnie, to co ja mógłbym wnieść?
- myślę, że naj większym atutem "występowania" takich amatorów jak ja jest ich mnogość. Jesteśmy w tych wszystkich miejscach, gdzie nie ma Was Szanowni Panowie Entomolodzy.
Możemy udostępniać informacje o występowaniu różnych - również rzadkich gatunków w całym kraju. Możemy się uczyć od Was, po to by przynajmniej część z nas osiągnęła poziom na którym nie będziemy już poziomu forum zaniżać.
Tyle, że do tego potrzebujemy Waszej pomocy:

- przy oznaczaniu nieznanych nam gatunków - i to nie podania nazwy, ale również cech rozpoznawczych (ktoś już o tym tu pisał)
- powiedzcie, pokażcie na jakie gatunki (cenne, interesujące, rzadkie) mamy zwracać uwagę, gdzie i o jakiej porze - a uzyskacie nowe, wartościowe informacje
- nie przekreślajcie wszystkich pytających tylko dlatego, że przeważają pytania "co to jest to zielone na ścianie" - to jak na łące - w masie pospoliciuchów trafiają się i rarytaski.
Jeśli zniechęcicie wszystkich wstawiających zdjęcia nie wyłapiecie ciekawych obserwacji - nawet jeśli ze zdjęcia nie da się do końca oznaczyć - to często wstawiający ma "okaz" na szpilce...

3. Inne kwestie:

- czy poziom forum jest niski - nie wiem, bo w ogóle za mało wiem. Pewnie jakbym się udzielał, to bym go zaniżał
- może po prostu trzeba go zacząć zawyżać. Zacznijcie pisać ciekawe - "wysokie" wątki. Ja wszystkie takie czytam z wielką przyjemnością - z ostatnich podobał mi się choćby ten o wstęgówkach.
Przy okazji Dispar - ja wątek "Adscita statices & Adscita geyron" śledziłem z przyjemnością i zainteresowaniem, choć nie pisałem nic, bo nic bym nie wniósł (no i zapomniałem hasła :rotfl: )

Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Piotrze, moim zdaniem forum jest właśnie i dla ciebie i dla mnie i dla wszystkich. Od kiedy oznaczenie masowo i oznaczanie domowych robaczków zostały skanalizowane w oddzielne działy (i trzeba tam specjalnie wejść, żeby potem wybrzydzać), to temat pstrykaczy automatycznie zniknął. Wiele osób o wybitnej znajomości owadów odeszło z forum, bo ma dużo roboty z zawodowym zajmowaniem się owadami, a pyskówki ich dodatkowo zniechęciły. I na forum nie wrócą! Na forum głównie udzielają się fauniści, którzy obserwują owady w swoim otoczeniu, bądź wybrane grupy na większym obszarze. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy z nich wybrzydzają na innych faunistów, którzy robią to samo, choć w innym zakresie??? Będą dyskutowali o jakimś gatunku motyla, czy to ten czy inny, choć i tak wszyscy wiedzą, że trzeba wypreparować aparat kopulacyjny? Ale nie muszę tego rozumieć, nie muszę w tamtym wątku zabierać głosu. Jedni mają fajny teren i odkrywają gatunki rzadkie, albo nowe dla kraju, inni po prostu poznają faunę swojej okolicy. Jedni mają genialną pamięć i bystry umysł, a inni są inni. Im nie wolno się interesować owadami?
Piotrze udzielaj się na forum, czytaj forum albo rób cokolwiek, co chcesz. To tylko twój wybór. Zrobisz coś w poznaniu owadów, pomożesz komuś, to, co robisz sprawi ci przyjemność? Fajnie!
Nadal nie przeczytałem, co zmieniacze forum chcą osiągnąć, a czego osiągnąć nie mogą już dzisiaj???
A że moderatorzy nie dbają o przestrzeganie wymogów forum? No to niech sobie to w swoim gronie przedyskutują :>
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

Jacek Kalisiak pisze:A że moderatorzy nie dbają o przestrzeganie wymogów forum? No to niech sobie to w swoim gronie przedyskutują :>
Jacku, a co właściwie masz do zarzucenia modom? My jesteśmy w zasadzie tylko taka ekipa sprzątająca - i jak widać, mimo że robimy swoje, to jeszcze się nam obrywa. Kto rano wstaje, pierwszy w łeb dostaje, normalnie 8) Nie usunie się postów z pyskówkami - źle, bo poziom zaniżony; usunie się - źle, bo cenzura i znikające wypowiedzi. Więc jak moderować, panie premierze, jak moderować?
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Kamil Mazur »

Taki program był - "Warto rozmawiać" ale co z tego wynika ? :hahaha:
Załączniki
Ubijanie-piany.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.3 KiB)
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: admin »

Moderatorzy to wolontariat - osoby, które poświęcają swoj cenny czas dla idei. Należą im się przede wszystkim podziękowania, w pierwszej kolejności ode mnie, bo ich praca odciąża mnie. Z drugiej strony sam nie byłbym w stanie działać 24h online więc porządek, jako taki, który na Forum jest zawdzięczamy w dużej mierze ich pracy. A że system moderowania nie jest doskonały...? Postaramy się mam nadzieję to poprawić. Oczywiśćie zapisy na moderatorów są ciągle akutalne i jeśli ktoś chciałby zająć się np. jakimś działem to proszę o info jk@entomo.pl
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Jacek Kalisiak »

Aneta, ja nie mam personalnie żadnych pretensji, a już na pewno nie do konkretnych osób! Wiele osób przywoływało tu, jako przykład forum włoskie. W ilu postach z tamtego forum nie ma podanych miejsca i daty okazu? Dlaczego nie reagujecie na brak takich danych przy postach, gdzie wyraźnie autor pisze: widziałem, złapałem, fotografowałem? W regulaminie jest żądanie (też słuszne) zamieszczania zdjęć bezpośrednio na forum, jestem pewien, że widziałem odpowiedzi moderatorów na takie posty, a przecież post powinien być usunięty. To zespół moderatorów może mieć wpływ na kształt forum. Inny przykład to zdjęcia, na których nic nie widać poza kropką, to nikomu do niczego nie służy i w niczym nie pomoże, czemu nie są kasowane?
A jak rozumiem, chcecie wyrugować pstrykaczy, czyli ludzi, którzy pokazują różnorodność owadów w swojej okolicy, często na bardzo dobrych zdjęciach, na których widać często szczegóły przydatne do determinacji. Ja chętnie oglądam zdjęcia błonkówek, muchówek, prostoskrzydłych. Nigdy się tymi grupami bliżej nie będę zajmował, ale czegoś się uczę, czegoś się o nich dowiaduję.

Czego oczekujecie od forum? Tylko nie piszcie, że wyższego poziomu, bo to nic nie znaczy! NIC!
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Aneta »

Jacek Kalisiak pisze:A jak rozumiem, chcecie wyrugować pstrykaczy, czyli ludzi, którzy pokazują różnorodność owadów w swojej okolicy, często na bardzo dobrych zdjęciach, na których widać często szczegóły przydatne do determinacji.
No, ja zdecydowanie tego nie chcę*. Jak już wiele razy pisałam, mnie wcale nie przeszkadzają ani Fotooznaczanie, ani Domowe robaczki - jeśli ktoś czuje, że te działy kalają mu oczy i demolują psyche, niech po prostu tam nie zagląda :>
(*Zresztą jak mogłabym, skoro sama po części jestem pstrykaczem, a już na pewno tylko amatorem.)

A wiesz, dlaczego ludzie nie reagują na brak danych? Bo po dłuższym czasie tłuczenia tegoż po prostu się odechciewa, w kółko klepać taką litanię (podobnie jest z przywołanym przez Ciebie napominaniem co do nielinkowania zdjęć, jednak to ostatnie zdarza się proporcjonalnie dużo rzadziej, dlatego przychodzi łatwiej). Ludzie muszą też sami siebie pilnować, nie da się non stop wisieć nad nimi z batem.
Nie wiem też czy kasowanie postów bez danych można osiągnać dyscyplinę - może tak, może nie. Acz obawiam się, że taki drastyczny rygor byłby jednak dla wielu zniechęcający - piszesz post, wrzucasz fotki a tu nagle on znika. Ewentualnie można by rozwiązać to tak, że wątek bez danych nie jest usuwany na amen, tylko blokowany z dodaniem informacji, że tu obowiązuje taka reguła i niech twórca tematu utworzy go jeszcze raz, tylko z podaniem tego, co trzeba (potem ten zbędny dubel kasowałoby się). Z tym, że jednak dla modów niewiele to zmienia - i tak muszą wyklikać tę formułkę, niezależnie czy wątek zostaje otwarty, czy jest zamykany.



Editen, bo jeszcze przypomniało mi się a propos działów: fotooznaczanie, domowe zgrozy spoko, natomiast kompletnie nie rozumiem idei działu Pytania różne, który jest totalnym śmietnikiem z dwoma rodzajami wątków - raz, fotki do oznaczenia, dwa, marudzenia Domino. W ten sposób mamy osobisty dział jednego usera wymieszany z jakąś odnogą Fotooznaczania. IMO - tylko do likwidacji.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Niski poziom Forum

Post autor: rysiaty »

admin pisze:Na lepidoptera.eu fotki wysyła się niezależnie (tam)
Niektórzy się znużyli oznaczaniem, nie widząc w tym sensu. Wykorzystanie tych oznaczeń w jakimś projekcie nadałoby taki sens - lepidoptera.eu to jedyny znany mi, otwarty i polski projekt. Jak ktoś zauważył na forum głównie fauniści są, no i pstrykacze :rotfl:

No i jest potencjał ...
Pietras pisze:- myślę, że naj większym atutem "występowania" takich amatorów jak ja jest ich mnogość. Jesteśmy w tych wszystkich miejscach, gdzie nie ma Was Szanowni Panowie Entomolodzy.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Brachytron »

Sens tego co napisała powyżej Aneta napisałem też kiedyś (nie do odnalezienia :cry: ) ale chyba w formie zbyt radykalnej. To nie Admin czy Mody Bicki :mrgreen: odpowiadają za kształt forum a wszyscy światli Forumowicze. Wystarczy tylko trzymać się regulaminu, ktoś nie przeczytał, trudno, albo odpada albo jeśli mu zależy, napisze ponownie poprawnie. Powtórzę się, mnie na taki radykalizm stać, zawsze wychodziłem z założenia, że lepiej jest mieć jednego porządnego kumpla niż stu chwilowych "przyjaciół" - każdy wie o co chodzi w sensie tego Forum. Wspomniany Domino już dawno byłby w niebycie, niestety albo działa bardzo umiejętnie nie łamiąc z grubsza przepisów albo jest podejrzewany o ułomność i wzbudza litość - kiedyś udowodniłem jego spamerstwo ale przewalenie jego wpisów przerasta moje możliwości czasowe. Podam kilka przykładów z forów z którymi miałem/mam do czynienia.
1. forum Pentaxa - każdy po rejestracji jeśli nie był aktywny prze 3 miesiące zostawał kasowany.
2. elektroda.pl - moderacja jest tak skuteczna, że każdy kto zadaje pytania i widać, że nie jest do dyskusji przygotowany jest od razu upominany - skutkuje to tym, że każdy kto myśli o jakimkolwiek zaistnieniu na forum przed zadaniem pytania/problemu czyta książkę o temacie :D
Jest to jedno z największych for w Polsce i widać tak trzeba, jeśli nasze Forum też w jakimś sensie się rozrasta, ten typ moderowania mi się podoba.
3. fajczarze pl. - to jest przykład jak profesjonalizm może zabić - to było forum gdzie można było podyskutować o fajeczkach w gronie równych sobie zaawansowanych amatorów do czasu, aż pojawił się zawodowiec pełną gębą, rozeznany z każdą techniką wytwarzania, użytkowania itp., po prostu tematyczny erudyta, Profesor, Mistrz. Kiedy włączał się do dyskusji można było tylko podziękować i zamknąć temat. Dziś to forum jest w zasadzie tylko "sprzedam fajkę, zamienię tytoń", wszyscy przenieśli się na młodszą alternatywę.
Stać nas na własną drogę i uważam, że jest to jedno z najbardziej profesjonalnych for w tym kraju ale bez radykalnych działań niewiele się zmieni, jedyny koszt to duża liczba epizodycznych userów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Niski poziom Forum

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Podzielam Twoje zdanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Reklamacje, zgłaszanie problemów”