Diapauza poczwarki

Hodowla owadów
Mateusz.21
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2016, 17:54

Diapauza poczwarki

Post autor: Mateusz.21 »

Witam

Trzy dni temu uzyskałem poczwarkę Agrotis segetum , moje pytanie jest następujące ze względów bezpieczeństwa nie mogę przechowywać jej na dworze, czy można zapewnić jej przechłodzenie w lodówce, nie będzie za zimno? Jeśli jest to możliwe to w czym ją najlepiej trzymać?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie hodowałem tego gatunku, ale literatura podaje, że stadium zimującym jest gąsienica. Skoro więc uzyskałeś poczwarkę, nie powinieneś jej zimować, bo zapewne zginie. Pozostaw poczwarkę w temp. pokojowej - niebawem powinien się wylęgnąć motyl.
Mateusz.21
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2016, 17:54

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mateusz.21 »

Zaczęły mi się przepoczwarzać znalezione również Spilosoma lubricipeda , tworzą coś w rodzaju oprzędu wokół siebie więc też nie poddawać ich diapauzie ?
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mothman »

S. lubricipeda jak najbardziej :) - według literatury zimuje w stadium poczwarki...
Mateusz.21
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2016, 17:54

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mateusz.21 »

A tak ogólnie można przechładzać poczwarki zimujących w tym stadium motyli w lodówce?:)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mothman »

Według literatury, zimowanie poczwarek jest bezpieczniejsze, niż w przypadku larw. Zalecane jest umieszczenie poczwarek w jakimś szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku i naprzemienne przełożenie ich warstwami ligniny, która zachowuje odpowiednią wilgotność (zapobiega wysychaniu poczwarek, ale jednocześnie nie spowoduje ich pleśnienia).
Mateusz.21
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2016, 17:54

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mateusz.21 »

A temperatura w lodówce nie będzie za niska?
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mothman »

W lodówce - nie... temperatura nie spada tam przecież poniżej 0 st. C (w zamrażalniku owszem - ale tam nie radzę :mrgreen:). Zalecane byłoby jednak zimowanie w warunkach naturalnych - zakopanie pojemników w ziemi :D. Oczywiście na dworze temperatury zimą spadają podczas silnych mrozów jeszcze niżej... i mimo to motyle się wylęgają (dlatego najlepiej pojemnik zakopać, aby zimowanie odbywało się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych - gąsienice motyli nocnych zakopują się w ziemi, która jest dość dobrym izolatorem cieplnym - gwarantuje niezbędne przechłodzenie, ale zapobiega zbyt mocnemu przemrożeniu). W przypadku gatunków, które zimują w stadium larwy/poczwarki bardziej niebezpieczny jest brak przechłodzenia - wtedy niektóre gatunki nie są w stanie kontynuować rozwoju...
Ostatnio zmieniony czwartek, 27 października 2016, 21:30 przez Mothman, łącznie zmieniany 1 raz.
Mateusz.21
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2016, 17:54

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mateusz.21 »

Myślałem na weekendzie o wypadzie do lasu i łowieniu na światło ale o tej porze roku to raczej już nic nie złapie....
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Wojtek M »

To chyba nie były zbyt głębokie przemyślenia Mateusz :>
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Diapauza poczwarki

Post autor: Mothman »

To zależy od pogody... imagines gatunków "zimowych" są spotykane również na ekranie/przynęcie podczas "cieplejszych" nocy. Dla przykładu: Eupsilia transversa jest podawana w module obserwacji na lepidoptera.eu z połowy grudnia (2014)... w 2013 nawet jeszcze 27. :shock:, ale w tym roku lepsza aura to chyba już raczej marzenia :dobani: :hahaha:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”