Wylęgarnia- pytania

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Asina
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2014, 16:31
Gender: women
Specjalność: Lepidoptera

Wylęgarnia- pytania

Post autor: Asina »

Witam,
dostałam od taty poczwarki Rothschildia i A. Atlas. Tymi drugimi wiem jak się zająć, ale pierwszymi nie.
Mam w związku z tym kilka pytań:
Temperatura 25-30 C*?
Wilgotność 75?
Za co je powiesić? Mają oprzęd z otworem (jak na zdjęciu nr 1). Powiesić je za niego przy otworze- głowa, czy za zwężenie oprzędu- odwłok?
Czy może lepiej położyć je na podłożu kokosowym?
Pozwoliłam sobie użyć przykładowych zdjęć z internetu, bo nie mam teraz jak zrobić zdjęcia.
Załączniki
Zdjęcie nr 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.5 KiB)
Zdjęcie nr 2.jpg
Zdjęcie nr 2.jpg (56.96 KiB) Przejrzano 3902 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pawice z rodzaju Rothschildia nie mają stadium zimującego. Wylęgają się mniej więcej po 4-6 tygodniach od przepoczwarczenia (A.atlas czasem może czekać nawet 6 miesięcy do wylęgu). Wystarczy je trzymać w temperaturze pokojowej, ale jeśli masz możliwość podnieść temp. do 25-26 stopni, to nawet lepiej. Wilgotność 50-80%. Otwory w oprzędach są zrobione przez hodowcę - być może sprawdzał płeć przyszłego motyla, a może jedynie chciał pomóc motylowi w wyjściu z oprzędu. Zawieś je tak jak na Twojej fotografii z internetu - głową do góry. Oprzęd umocuj szpilką do styropianu lub korka, ale tak, by szpilka nie przeszkodziła motylowi w wylęganiu. Po wyjściu z poczwarki motyl uczepi się oprzędu i tak będzie "pompował" skrzydła.
Załączniki
Rothschildia cincta samica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.08 KiB)
Awatar użytkownika
Asina
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 16 listopada 2014, 16:31
Gender: women
Specjalność: Lepidoptera

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Asina »

Mam jeszcze jedno pytanie, co może oznaczać taki biały nalot na samej poczwarce? Rano jeszcze go nie było, dopiero teraz go zauważyłam.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wylęgarnia- pytania

Post autor: Antek Kwiczala † »

Trudno to ocenić. Poczwarki niektórych rodzajów tworzą takie białe naloty krótko po przepoczwarczeniu (np. wstęgówki, niepylaki) i to jest naturalne zjawisko. U pawic widziałem takie naloty u gatunków z rodzaju Citheronia. Czasem jednak jest to skutek zaatakowania poczwarki przez jakąś pleśń. Nie wiem jak jest w Twoim przypadku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”