Odonestis pruni

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Odonestis pruni

Post autor: Aneta »

Pierwsza moja hodowla tego gatunku, stąd ta mała relacja ;) Gąsienicę znalazłam 10 V 2011 w Kutnie, na dziko rosnącej jabłoni - stanowisko ciepłe i mocno nasłonecznione, taka ni to łąka, ni nieużytek. Gąsienica była już dosyć podrośnięta, miała ok 5 cm. U mnie przeszła jedną wylinkę (o ile dobrze pamiętam, po niecałym tygodniu od przyniesienia), dorosła ostatecznie do prawie 8 cm długości. Przepoczwarczyła się w kokonie zrobionym w złożonym na pół liściu - zaczęła robić oprzęd 27 V, tak że szacuję samo przepoczwarczenie na dzień-dwa później. Imago wylęgło się wczoraj, 8 VI, późnym wieczorem.

Gąsienica bardzo mało aktywna - niemal cały czas przesiadywała płasko na gałązce bądź na tkaninie osłaniającej hodowlarkę. Zabierała się za jedzenie dopiero w nocy albo rano. Pokarm to w ogóle osobna kwestia, ponieważ była niesamowicie wybredna - początkowo jadła tylko i wyłącznie liście z drzewa, na którym została znaleziona. Nie ruszała nawet gałązek z innych jabłoni - zaczęła je konsumować dopiero po wylince. Nie tknęła natomiast innych gatunków, na których wg różnych danych żeruje ten gatunek - śliwy, jarzębiny, róży, wierzby (to ostatnie podałam bardziej z ciekawości, niż przekonania), lekko tylko nadgryzła głóg. Przepoczwarczenie nastąpiło w bardzo ściśle utkanym kokonie, przędza została spleciona w białą, pergaminową w dotyku powłokę przyklejoną do liścia.
Załączniki
w dniu znalezienia, 10 V
w dniu znalezienia, 10 V
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.2 KiB)
17 V
17 V
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.57 KiB)
21 V
21 V
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.57 KiB)
pusta osłonka poczwarkowa w rozciętym kokonie
pusta osłonka poczwarkowa w rozciętym kokonie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.11 KiB)
7005.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.52 KiB)
7006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.72 KiB)
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Odonestis pruni

Post autor: Trpaslik »

interesujące!
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Odonestis pruni

Post autor: igor »

Czy będzie Pani rozmnażać ten gatunek?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Odonestis pruni

Post autor: Antek Kwiczala † »

Hodowałem kiedyś ten gatunek z jaj, uzyskanych od samicy w Bułgarii. Oczywiście nie wiedziałem na czym żerowała gąsienica tej samiczki, ale zaraz po wylęgu "zaproponowałem" gąsieniczkom czereśnię, i żarły bez oporów. Ty miałaś ten dylemat, że znalazłaś już wyrośniętą gąsienicę - i trzeba było dostosować się do jej preferencji.
I do Igora:
Czy będzie Pani rozmnażać ten gatunek?
Jak można rozmnożyć gatunek, mając jednego samca?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Odonestis pruni

Post autor: Aneta »

Antek Kwiczala pisze:Hodowałem kiedyś ten gatunek z jaj, uzyskanych od samicy w Bułgarii. Oczywiście nie wiedziałem na czym żerowała gąsienica tej samiczki, ale zaraz po wylęgu "zaproponowałem" gąsieniczkom czereśnię, i żarły bez oporów. Ty miałaś ten dylemat, że znalazłaś już wyrośniętą gąsienicę - i trzeba było dostosować się do jej preferencji.
No właśnie to mnie zdziwiło, że taki spory okaz, a tak wybredny - spodziewałabym się podobnego zachowania raczej po młodszych gąsienicach. I jeszcze rozumiem jeden gatunek rośliny, ale jedno konkretne drzewo? ;)
Czy będzie Pani rozmnażać ten gatunek?
Jak można rozmnożyć gatunek, mając jednego samca?
Heh, też po cichu liczyłam na samiczkę, która trochę poferomoni - u mnie O. pruni jest raczej rzadka, więc byłam ciekawa czy na spódniczkę leciałaby lepiej niż na światło ;) No, ale dobry i ładny samiec.
jon

Re: Odonestis pruni

Post autor: jon »

Aneta wzięła się za hodowlę :shock: . To mi się podoba. Bardzo ładna barczatka i fotki. :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Odonestis pruni

Post autor: Aneta »

Dzięks ;)
jon pisze:Aneta wzięła się za hodowlę :shock:
Nie no, czasem mi się zdarza :P
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Odonestis pruni

Post autor: brat »

Onegdaj też mi się zdarzyło wyhodować O. pruni - z poczwarki znalezionej na gruszy :wink:.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Odonestis pruni

Post autor: igor »

aha :D , to samiec.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

Dziś w nocy (06/07.07) gąsieniczki O. pruni wyszły z jaj złożonych przez samicę u mnie na tarasie - małe gąsienice mają wybitną tendencję do przemieszczania się w stronę światła i niemal wszystkie odnalazłem na jednym (najbardziej oświetlonym) rogu stołu, na którym złożone były jaja. Podałem im śliwę i czereśnię, zobaczymy co wybiorą ;)

P.S. Za parę dni większość wypuszczę na wolność, może uda mi się zaobserwować, jak zachowują się w naturze :?:
Załączniki
DSC_7260A(15x12)12AG.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (555.82 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Rafał Celadyn »

...kiedyś hodowałem ten gatunek z jaj złożonych przez samiczkę ,niestety podczas zimowania na parapecie ,wredne ptaszyska zjadły wszystkie gąsienice ...pudełko było zabezpieczone tylko fragmentem firanki chwyconej recepturką ,więc ptaszysko musiało na niej wyladować i wpadło wprost do jadłodajni :wink: .Co do roślin to wydaje mi się ,że oligofagi jesli są hodowane od małego na jakimś gatunku rośliny to niechętnie ja zmieniają.W którymś temacie pisało coś o tym ,że gąsienice R.purpurata nie chciały jeść maliny etc. U mnie wcinają ją ,aż miło .Tyle że to roślina, którą podałem im od razu ,żeby nie chodzić "za daleko" po pokarm :wink: .
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

Mam niezbyt udane doświadczenia z zimowaniem gąsienic, dlatego wypuszczę je na niewielkie śliwy i wiśnie, na których być może łatwiej będzie je odnaleźć na wiosnę...

P.S. Rozbawiły mnie te "poobgryzane skorupki" jaj, które (z wyjątkiem mikropyle) wydają się być jednolicie białe, tak na zewnątrz jak i od środka ;)

P.S.2 Dwudniowe gąsienice poczyniły niezłe spustoszenie na liściach śliwy :shock:
Załączniki
DSC_7901(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (170.23 KiB)
DSC_7912(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (212.06 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

Dzisiaj odnalazłem wypuszczone parę dni temu gąsienice na jednej ze śliw - wszystkie odpoczywały przytulone do gałązek i zwrócone głowami w stronę pnia...
Załączniki
DSC_8919A(8x6)12AD.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (423.4 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

Okaz z dzisiaj - Markowa - UV - 19.08.2012. Wygląda na świeżego osobnika II-go pokolenia.
Załączniki
DSC_0025(8x6)12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (184.52 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

To już niemal wrzesień - pozostało dosłownie 1,5 godziny sierpnia - a po raz kolejny pojawił się u mnie niewielki samiec Odonestis pruni, zapewne przedstawiciel II-go pokolenia tego gatunku...

Powoli staje się to normą - późno sierpniowe obserwacje pochodzą również z ubiegłego sezonu i roku 2012...

P.S. postaram się mu zrobić zdjęcie również we wrześniu ;-)
Załączniki
DSC_0571(9x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (202.83 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odonestis pruni

Post autor: Jarosław Bury »

"Wrześniowy" Odonestis pruni - 01.09.2016, tuż po północy :D ...
Załączniki
DSC_0610(8x6)16.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (261.57 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”