Zasięg Phengaris teleius ?

TomaszNiechoda
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 31 maja 2014, 09:57

Zasięg Phengaris teleius ?

Post autor: TomaszNiechoda »

Chciałbym się dowiedzieć, gdzie najbardziej na północ dochodzi zasięg Phengaris teleius? Czy można go spotkać na Mazurach i Pn. Podlasiu?
Awatar użytkownika
p_sławek
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2016, 21:42
UTM: DC99, DE52
Lokalizacja: Puszcza Kampinoska. Maróz

Re: Zasięg Phengaris teleius ?

Post autor: p_sławek »

W latach 2014, 2015, 2016 Maróz DE52 nie spotkałem.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Zasięg Phengaris teleius ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

TomaszNiechoda pisze:Chciałbym się dowiedzieć, gdzie najbardziej na północ  dochodzi zasięg Phengaris teleius? Czy można go spotkać  na Mazurach i Pn. Podlasiu?
Tomku, dochodzi tam, gdzie uda się go wykazać. W przypadku tego gatunku, ostatnimi laty przybywa wiele stanowisk. Sam każdego roku znajduję średnio kilka na Mazowszu. Nie wiem jak z Mazurami, ale na Podlasiu na pewno był wykazywany.
Aga Aleksiejczuk
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 29 września 2014, 20:24
Gender: women

Re: Zasięg Phengaris teleius ?

Post autor: Aga Aleksiejczuk »

8 sierpnia tego roku znalazłam stanowisko Phengaris teleius na Podlasiu w okolicach Białegostoku. Czy możliwe jest, że gatunek się przemieszcza na północ w związku z ociepleniem klimatu? - oczywiście wiem, że koniecznym elementem jest roślina żywicielska Sanguisorba officinalis.
Załączniki
telejus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.46 KiB)
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Zasięg Phengaris teleius ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Aga Aleksiejczuk pisze:Czy możliwe jest, że gatunek się przemieszcza na północ w związku z ociepleniem klimatu?
Nie sądzę - gatunek ten ma ograniczone zdolności dypersyjne i motyle zasadniczo nie opuszczają swoich siedlisk. Znane są stanowiska P. teleius położone bardziej na północ, między innymi z Litwy i Łotwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”