późny lot

Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

późny lot

Post autor: Almandyn »

Dzisiaj na skraju lasu sosnowego, na łączce pełnej niekoszonej, podsychającej trawy, pokrzyw i innych roślin ( taki nieużytek ) spotkałam modraszka. Myślałam, że to jakaś niewyrośnięta pani ikarkowa, ale dopiero po przerzuceniu zdjęcia na komputer okazało się, że to jest Aricia agestis. Wolę jednak aby ktoś bardziej opatrzony moje oznaczenie potwierdził, bo przecież o tej porze roku te modraszki już dawno nie latają :szok:

Ala
Załączniki
modry.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.82 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: późny lot

Post autor: Antek Kwiczala † »

Masz rację, to Aricia agestis. W Polsce typowo występują dwa pokolenia - drugie pokolenie kończy lot początkiem września, ale...
zobacz informacje o zanotowanych obserwacjach tego gatunku na stronie "Motyle Europy". Są tam dane o obserwacji tego gatunku nawet w drugiej połowie października (np. 19.10 2013 w Gorlicach).
W południowej Europie to standard. A.agestis występuje w październiku jako 3-cie pokolenie. Być może i u nas będzie to coraz częstszy obrazek. Gatunek ten zimuje jako podrośnięta gąsienica - widocznie wysoka temperatura we wrześniu (lokalnie) spowodowała, że gąsienica wyrosła i przepoczwarczyła się. Motyl musiał sie wylęgnąć, bo poczwarki nie zimują.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: późny lot

Post autor: Almandyn »

Dziękuję Antku za potwierdzenie oznaczenia :tak:
Przed napisaniem postu zerknęłam na stronę Krzysztofa J. i widziałam rekordy z października...ale gdzie Śląsk a gdzie Podlasie... Widać klimat rzeczywiście się ociepla. Wczoraj w Białymstoku było 22 st C w cieniu, w nocy przymrozek przy gruncie a w dzień znów ciepło. Raczej wrześniową pogodę teraz mamy... oby jak najdłużej :tiaa:
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: późny lot

Post autor: modraszka »

Kilka razy obserwowałam trzecie pokolenie, niezbyt liczne jest u mnie również w tym roku :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”