Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: PawełB »

W tym roku po raz pierwszy w naturze zaobserwowałem dosyć liczne Kamille 2 pokolenia. Było to w lasach na południe od Łomży, 11-go września. Był piękny, ciepły dzień. Widziałem dobrze ponad 10 sztuk, w większości świeżutkie. Co ciekawe, nie znalazłem świeżych jaj 2 pokolenia (jeszcze nie ?), ani żerowisk i hibernakulum z gasienicami z pokolenia letniego, co zazwyczaj udawało się o tej porze. Kilka listków suchodrzewu miało charakterystyczne ślady po zerowaniu, ale nigdzie nie było uformowanego hibernakulum ani tym bardziej gąsienicy, tylko jakieś resztki z żerowania. Ciekawe jak to wpłynie na liczebność w przyszłym roku, w tych lasach kamilla jest na ogół bardzo pospolita.
Załączniki
kamilla_wrzesien1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.11 KiB)
kamilla wrzesien2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.05 KiB)
Igraszki :-)
Igraszki :-)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.77 KiB)
Ślad żerowania, to co widać u podstawy suchego nerwu liścia to nie było hibernakulum
Ślad żerowania, to co widać u podstawy suchego nerwu liścia to nie było hibernakulum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.89 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: 2 pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest niezwykle ciekawa informacja. Nie przypominam sobie i nie znalazłem w literaturze jakiejkolwiek wzmianki o możliwości wystąpienia choćby szczątkowego drugiego pokolenia L.camilla w Europie. To jest niezwykle rzadkie zjawisko; ocieplenie klimatu, jakiego obecnie doświadczamy jest wyjątkowe w skali ostatnich 130 tysięcy lat, nie mówiąc już o ostatnich 2000 lat >> http://www.realclimate.org/index.php/ar ... tructions/
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: PawełB »

Jacek,
Nieco Zapomniany już dziś atlas motyli Higginsa i Rileya (mam niemieckie wydanie z 1978) podaje że w ciepłe lata może być drugie pokolenie w sierpniu i wrześniu. Ale zauważmy moja obserwacja jest z Podlasia a nie południa Polski! Ciekawe, że brak innych doniesień z tego roku......
Salticus
Posty: 243
Rejestracja: czwartek, 1 kwietnia 2010, 19:35
Specjalność: Orthoptera
Kontakt:

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: Salticus »

Pojedyncze imago L. camilla napotkałem w drugiej dekadzie września 2011 r. na Ponidziu w lesie koło Młodzaw (zdjęcia nie zamieszczam, bo jest jakości, oględnie pisząc, "dokumentacyjnej"). W bazie lepidoptera.eu jest kilka obserwacji z końca sierpnia, września, a nawet października, w tym z Podlasia. Wynika z tego, że szczątkowe II pokolenie tego motyla raz na jakiś czas się u nas pojawia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze:Jacek,
Nieco Zapomniany już dziś atlas motyli Higginsa i Rileya (mam niemieckie wydanie z 1978) podaje że w ciepłe lata może być drugie pokolenie w sierpniu i wrześniu.
A tego nie sprawdzałem, zajrzałem do Tollmana, Wareckiego i jeszcze paru innych źródeł i nie trafiłem nigdzie informacji o II pokoleniu. Forum nie przeglądałem, późno było ;-) ...

No to jak się pojawi II pokolenie L.populi to będzie rewelacja :P
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: Jarosław Bury »

Są udokumentowane obserwacje tak z Polski wschodniej, Lubelskiego jak i Podlasia, tak z września jak i października - 07.09.2007, 16.09.2009, 14.10.2015, w tym również w postaci kilku osobników...

Dochodzi II dekada września na Ponidziu w 2011, i 11.09.2016, ponownie na Podlasiu - to już to szczątkowe II-gie pokolenie nie wyjątkowe, raczej normalne się staje :mysl:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: Jarosław Bury »

Jak zwykle niektórzy mają to już roztrzaskane w najmniejszych detalach (mowa o naszych dalekich sąsiadach z wysp) - przypadkowo odnalazłem taki wykresik na stronie The Moths of Hampshire and Isle of Wight

P.S. Nawet ta druga dekada września się zaskakująco zgadza :smiech:
Załączniki
L. camilla - phenology.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.69 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drugie pokolenie Limenitis camilla w 2016

Post autor: PawełB »

Jacek Kurzawa pisze:
PawełB pisze:Jacek,
Nieco Zapomniany już dziś atlas motyli Higginsa i Rileya (mam niemieckie wydanie z 1978) podaje że w ciepłe lata może być drugie pokolenie w sierpniu i wrześniu.
A tego nie sprawdzałem, zajrzałem do Tollmana, Wareckiego i jeszcze paru innych źródeł i nie trafiłem nigdzie informacji o II pokoleniu. Forum nie przeglądałem, późno było ;-) ...

No to jak się pojawi II pokolenie L.populi to będzie rewelacja  :P

Na początku sierpnia złapałem świeżego Mieniaka stróżnika palcami (i do pudełka) na krawężniku pod hotelem Sobieski w Warszawie, to na pewno II pokolenie, ale żadna rewelacja......Po zrobieniu fotek w domu wypuściłem....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”