Hodowla przeplatki Diaminy - jakie rośliny?

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Hodowla przeplatki Diaminy - jakie rośliny?

Post autor: PawełB »

Mam hodowlę diaminy, niestety kozłek wykopany w ub. roku nie odbił wiosną...(może to złe warunki? niby to bylina). Mam teraz duży problem z odnalezieniem zastępstwa - chodziłem po bagienkach, nawet tam gdzie go widziałem w ub r, ale teraz nic, zresztą rozetkę o tej porze trudniej wypatrzeć niż duże rośliny z baldachami w lecie.

Byłem przekonany że diamina to oligofag przywiązany do paru gatunków kozłków, tak jest w większości atlasów. Jednak na Lepidoptera EU wymieniane są jako rośliny żywicielskie:

Plantago lanceolata= Babka lancetowata
Valeriana officinalis= Kozłek lekarski
Polygonum bistorta= Rdest wężownik
Veronica= Przetacznik

Próbował ktoś z was hodowli na innej roślinie niż kozłek???
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Hodowla przeplatki Diaminy - jakie rośliny?

Post autor: Marek Hołowiński »

popatrzę nad Bugiem, sądzę że uda mi się znaleźć kozłka. Jakby co, dam znać. Kwestia przekazania roślin...
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hodowla przeplatki Diaminy - jakie rośliny?

Post autor: PawełB »

Dzięki Marku za tę deklaracje, ale bardziej chodzi mi o info o roślinach alternatywnych... Na razie wpakowałem gąsienice diaminy do lodówki.... W "łikend" będę na Podlasiu, w miejscach gdzie pozyskiwałem diaminy, do tego namierzyłem już firmy sprzedające sadzonki kozłka lekarskiego, bo to przecież roślina uprawna. Okazało się że zagłębie uprawy to lubelszczyzna......
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hodowla przeplatki Diaminy - jakie rośliny?

Post autor: PawełB »

Kicha, byłem na Podlasiu w miejscu pozyskania kozłka i diamin i nigdzie go nie udało mi się wypatrzeć. Zastanawiam się, jak w naturze gąsienice dają sobie radę. Jaja muszą być złożone w naprawdę mocnym stanowisku....O ile przetaczniki, babki czy rdesty wszędzie wyłażą, to kozłka nie widać. Może jednak ma cykl dwuletni? Na razie przygotowałem mix "roślin alternatywnych" i wybudziłem trochę gąsienic, zobaczę czy coś "skrobną"....
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nymphalidae”