Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

jacekplacek
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 14:11
Lokalizacja: Szczecin

Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: jacekplacek »

Jako że to mój pierwszy post na tym forum, witam serdecznie!

Poszukuję szczegółowych informacji o cyklu życia pazia żeglarza. Szperanie w Sieci nie przyniosło zadowalających efektów, więc proszę o pomoc Użytkowników Forum Entomologicznego.

Interesują mnie szczegóły życia tego pokolenia pazia, w którym występuje poczwarka zimująca, a szczególnie:
- kiedy imago składa jaja
- kiedy z jaj wykluwają się gąsienice
- jak i kiedy zmienia się gąsienica
- kiedy powstaje poczwarka i jak długo to trwa
- kiedy poczwarka przeistacza się w imago

Jeśli ktoś byłby tak uprzejmy i podzieliłby się swą wiedzą w interesującym mnie zakresie lub wskazał odpowiednie źródła, będę niezmiernie wdzięczny.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i każdą odpowiedź oraz pozdrawiam!
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: Wojciech Kubiak »

www.lepidoptera.eu

Myślę, że tu coś znajdziesz ;D
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Bardzo wiele informacji o tym gatunku (a także pozostałych polskich gatunkach motyli dziennych) znajdziesz w pracy "Motyle dzienne Polski / Atlas bionomii" Adama Wareckiego (wyd Koliber, Nowy Sącz, 2010).
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: Rafał Lipski »

Mam skany kserówek artykułów Bielewicza i Głowackiego z lat 60-tych i 70 -tych ubiegłego wieku dotyczących bionomii i przyczyn zaniku żeglarza z czasopisma Chrońmy Przyrodę Ojczystą jak Jesteś zainteresowany mogę przesłać.

Poza tym na forum było chyba trochę ciekawych postów ze zdjęciami jaj, gąsienic i poczwarek .
Pozdrawiam.
jacekplacek
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 14:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: jacekplacek »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi!

Jelonek, dzięki za http://www.lepidoptera.eu. Sporo tam zdjęć i - co ważniejsze - linków do innych stron o paziu. Co prawda potrzebnych mi informacji tam póki co nie znalazłem, ale ze zdjęć można co nieco wywnioskować.

Antek, o "Atlasie bionomii" Adama Wareckiego czytałem, jednak nie ma go w bibliotece w moim mieście, a zakup książki za 100,- zł dla kilku linijek informacji nie wydaje mi się rozsądnym. Nie jestem miłośnikiem motyli. Potrzebuję jedynie tych kilku informacji o paziu żeglarzu. Gdybyś przypadkiem był posiadaczem wspomnianego atlasu, byłbym wdzięczny, gdybyś zechciał mi pomóc.

Pozdrawiam!
jacekplacek
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 14:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: jacekplacek »

UPRZEJMA PROŚBA do posiadaczy dzieła Adama Wareckiego "Motyle dzienne Polski / Atlas bionomii".
Czy któraś z osób będących w posiadaniu/mających dostęp do ww. dzieła mogłaby wynotować z niego (i podesłać mi na mail) te kilka informacji o paziu żeglarzu, o których mowa w pierwszym poście tego wątku?

Byłbym niezmiernie wdzięczny :)

Oto mój mail:
jacek(małpka)prozaik.pl
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Paź żeglarz - szczegółowy cykl życia - pytanie

Post autor: tumek2000 »

Podlacze sie pod temat. Interesuje mnie wielkosc jaka osiaga gasienica zeglarka przed przepoczwarczeniem. Chodzi mi o dlugosc ciala .Czy jest zblizona do wielkosci pazia krolowej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”