Iphiclides podalirius

domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Iphiclides podalirius

Post autor: domino »

Mam pytanie, czy ktoś z forumowiczów widział już w tym roku imago pazia żeglarza? A jeśli tak to gdzie? W jakim terenie? Ja tego szczęścia jeszcze nie miałem. Ech, pomarzyć dobra rzecz. Ciekawe czy kiedykolwiek go zobaczę... :(
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Jarosław Bury »

Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Krzysiek »

W maju widziałem trzy szt. w różnych częściach obrzeży Warszawy. Sorry lecz dokładnych miejsc występowania pewnych gatunków nikt Tobie nie poda z oczywistych powodów. Oprócz szerszej wiedzy trzeba mieć również i trochę szczęścia by spotkać ten gatunek. Nie można iść na skróty. Sam poszukasz to będziesz miał większą przyjemność a przy okazji czegoś się dowiesz o bionomii danych gatunków.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Pod Kielcami na pewnej górce jest jak co roku. Ja go obserwuję tam od 1996.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Konto_usuniete »

Krzysiek pisze:W maju widziałem trzy szt. w różnych częściach obrzeży Warszawy.
ale tylko po jednej stronie Wisły ;)
w tym roku nie wypalali lata po całości :)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: rysiaty »

to może odwiedzić Gryżyński Park Krajobrazowy w lubuskim
w czasie pojawów właściwie szansa w każdej luce gdzie lasu nie ma ...
Załączniki
11.05.2012 Gryżyna
11.05.2012 Gryżyna
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.91 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Malko »

rysiaty pisze:to może odwiedzić Gryżyński Park Krajobrazowy w lubuskim
w czasie pojawów właściwie szansa w każdej luce gdzie lasu nie ma ...
Wow jaka ilość :) widzę, że koledzy mają szczęście ;)
domino
Posty: 297
Rejestracja: sobota, 7 kwietnia 2012, 13:21
Lokalizacja: Leszno

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: domino »

Gdzie zrobiłeś to zdjęcie??? Tyle żeglarzy w jednym miejscu? Siedziały na piasku?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gdzie zrobiłeś to zdjęcie???
Przecież jest napisane: Gryżyński Park Krajobrazowy! Nie oczekuj od autora zdjęcia bliższej lokalizacji.
Siedziały na piasku?
Przecież widać, że na piasku. U nas taki widok nie jest częsty, ale w tropikach na piaszczystych łachach w zakolach rzek można spotkać czasem setki motyli z wielu gatunków. Najczęściej są to bielinki, ale pazie też nie są rzadkie. Pisze o tym, a także prezentuje zdjęcie, A. Fiedler w swojej książce "Motyle mego życia".
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: PawełB »

Najmniejszy park krajobrazowy w Polsce, a żeglarek to nie szpilka :-)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 6/GPK1.JPG
serio myślę że dość łatwo znaleźć motyle, to obszar ok 5X5 km, a wiadomo jakie z grubsza siedliska preferuje......a tam ponad 80 % zalesione

Tak na marginesie tych wszystkich dyskusji "gdzie co lata" i "tajemniczych wymijających odpowiedzi" nasuwa mi się porównanie z angielskimi stronami miłośników motyli, gdzie dokładnie opisane jest co, gdzie kiedy, miejscowości, mapki itp. Ja wiem że to inna kultura, dłuższe tradycje, gatunków motyli mniej i potrafią się ekscytować żakiem albo osetnikiem (za to np. atalia jest ginąca :-), ale trochę szkoda ze u nas tak nie ma...
.
http://www.ukbutterflies.co.uk/sites_ng ... shaw%20Fen

dokładnie zaznaczone na mapce, gdzie który gatunek lata, włącznie z chronionymi.
czy my czasem nie przesadzamy z tą tajemnicą???
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Dispar »

Znam dwa przykłady ze swojego terenu, że nie przesadzamy :cry: .
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Bartek Gałązka »

Nie przesadzamy "z tajemnicą". Powiem więcej: czasem nawet, moim zdaniem, zbyt dużo się tu mówi. A przybliżone lokalizacje podawane na portalach miłośników motyli skutkują sytuacjami "pielgrzymek" kolekcjonerów... na przykład w okolice Lubaczowa/Sieniawy, by połapać sobie Lopinga achine. Spotkałem ostatnio dwóch takich. Łapali i łapali. Porozmawiałem sobie z nimi. Cieszyli się, że wreszcie "spotkali" ten gatunek, dzięki dość dokładnym informacjom umieszczonym w internecie... Temu akurat gatunkowi to być może nie zaszkodzi aż tak... ale wyobraźmy sobie taką sytuację w wypadku któregoś z zagrożonych modraszków czy powszelatków.

Rzadko się tu odzywam (czas... czas... czas...), ale podzielę się taką małą refleksją. Gdy kilkanaście (albo i więcej) lat temu zaczynaliśmy (bo myślę, że piszę w imieniu jeszcze kilku osób) przygodę z motylami, nie do pomyślenia było pójście na łatwiznę: "gdzie w mojej okolicy złapać (przepraszam, teraz się pisze: ZOBACZYĆ/SFOTOGRAFOWAĆ) żeglarka/pokłonnika/itp.". A teraz...? Ech.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Jarosław Bury »

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: PawełB »

Dispar pisze:Znam dwa przykłady ze swojego terenu, że nie przesadzamy :cry: .
odnośnie jakich gatunków??

Lopinga, dopóki siedlisko się zbytnio nie zacieni będzie sobie latać. Jak zrobi się zbyt ciemno albo wytną las całkiem - wyginie. Mnie się wydaje że często większe "straty" przynosi naturalna sukcesja roślinna, usuwanie "leśnych chwastów" jak np. osiki czy np. inwazja nawłoci usuwającej praktycznie inne rośliny z wielu terenów.

w ostatni łikendzik wybrałem sie poszukać maturny w puszczy białowieskiej, były takie miejsca, gdzie kiedyś było ich pełno, teraz -zero. mam wrażenie że las w tym miejscu porósł i nie widać wogóle młodych jesionów (może wycięto?). Za to lopinga, jak dobrze popatrzeć to lata prawie wszędzie
Bartek Gałązka pisze: Temu akurat gatunkowi to być może nie zaszkodzi aż tak... ale wyobraźmy sobie taką sytuację w wypadku któregoś z zagrożonych modraszków czy powszelatków.
dość powszechnie znane siedliska oriona k. Kazimierza czy riparti na ponidziu raczej ciągle mają sie dobrze......a chyba trudniej o rzadsze endemity. bryzeida w Checinach moim zdaniem wyginęła raczej po zrobieniu boiska w kamieniołomie, gdzie jej bylo najwięcej, a nie od wyłapywania.....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Jacek Kurzawa »

To się mijaliśmy w Puszczy Białowieskiej, też byłem w weekend, głównie w rejonie Czerlonki. E.maturna widziałem kilka razy w miejscu, gdzie kiedys była liczna, ale to jest chyba początek pojawu. W każdym razie mało (nie zbieram oczywiscie, to tylko obserwacje). L.achine widziałem też, ale tylko 1 okaz. Hipoteza boiska w Chęcinach podoba mi się, chociaż tu musiały zbiegnąć się co najmniej 2-3 czynniki - boisko+odłowy+ np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Od tematu żeglarza temat odszedł już bardzo.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: beksinski »

PawełB pisze:riparti na ponidziu raczej ciągle mają sie dobrze
tak dobrze, to nie jest z tym ripartii, jak kilka czy kilkanaście lat temu. Chętnych do łapania nie widuję zbyt często (oprócz zapytań na pw na forum), za to areał ich występowania coraz mniejszy i nie ma ciągłości siedlisk. Są coraz bardziej wyizolowane i dość łatwo im zaszkodzić, wyłapując np 50 okazów.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: PawełB »

weź pod uwagę też doroczne wahania liczebności. Ja słyszałem niedawno o "masowym pojawie" :-)
Ciągłosci siedlisk to chyba nie ma tam od dawna
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: beksinski »

Jasne, zmienność jest, ale w ciągu 10 lat coś już można zauważyć. 2010 był bardzo dobry dla niego. Nie mówię tu o jakimś załamaniu populacji, ale różnice widać.

Ciągłość w mikro skali była. Bo wg Kostrowickiego i późniejszych doniesień zaczynał swój zasięg od Krzyżanowic aż do Skorocic (mówię o tym samym paśmie wzgórz, bo na innych też występuje lub występował). Można wnioskować, że występował na całym grzbiecie. Teraz mamy w zasadzie 2-3 grupki o długości do 200m i nic poza tym (chyba, że któregoś zawieje). Myślę, że ciągłość mogła zostać trochę zaburzona poprzez inwestycje w okolicach Gacek (2 kamieniołomy, droga i zakład gipsowy) - to razem koło 1-1,5km, co dla takiego motyla może być sporo. W ogóle to ciekawy gatunek, do niedawna myślałem, że na występowanie ma wpływ głównie zmniejszająca się ilość Onobrychis, a okazuje się, że tam gdzie jest pełno roślin, wcale nie musi być ripartii. Za to sporo gąsienic możesz znaleźć dosłownie na pasie 5m miedzy, między koleinami traktora :) (porównuję oczywiście niemal identyczne środowiska, bo Onobrychis rośnie nie tylko w pobliżu kseroterm)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: PawełB »

no wiesz, w przeciągu 50 lat wiele siedlisk się zmienia, a z nimi motyle. Kostrowicki to chyba wczesne lata 60-te, zdaje się opisywał jeszcze rezerwat xerotermiczny Grabowiec, gdzie teraz "same graby" :-)

ale patrząc, ze jesteś właśnie z Ponidzia to masz pewnie najlepsze obserwacje odnośnie riparti.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: beksinski »

To prawda, w zeszłym roku na Grabowcu były resztki tej kserotermy od południowego zachodu. Pojechaliśmy tam tej wiosny, żeby zaświecić i okazało się, że nawet tych resztek nie ma już. Zaorane jest wszystko po samą granicę lasu. W lesie widziałem jakąś akcję wycinania grabów. Przy okazji zryli całą ściółkę ciężkim sprzętem :)
Witas

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Witas »

beksinski pisze:To prawda, w zeszłym roku na Grabowcu były resztki tej kserotermy od południowego zachodu. Pojechaliśmy tam tej wiosny, żeby zaświecić i okazało się, że nawet tych resztek nie ma już. Zaorane jest wszystko po samą granicę lasu. W lesie widziałem jakąś akcję wycinania grabów. Przy okazji zryli całą ściółkę ciężkim sprzętem :)
Aleście się uwzięli na bidnego modracha :!: :!: :!: :!: i zresztą tylko brązowego, a nie modrego :hi:
Przecież temat dotyczy pazia :no: a go tam ni ma :cry: pod grodem Kraka tyż :coto: brak :?: A ma rewelacyjne tereny :gun: Paweł B. wyjdzie parę metrów (no może 1 km) i sobie żeglarza foci :cry:
emcezet
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 1 lipca 2011, 16:05
UTM: CB63
Lokalizacja: Częstochowa/Kraków
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: emcezet »

A propos żeglarka pod grodem Krakusa - chętnie bym się w okolice podgrodowe wybrał coby go może poszukać...a jak się nie znajdzie to może coś innego się obaczy :) chętny ktoś? ;)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Jarosław Bury »

Można nawet uściślić - w centralnym Podkarpaciu :okok:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Iphiclides podalirius - PARKA ŻEGLARKA

Post autor: PawełB »

Warto odnowić wątek ciekawą fotką.
polowałem lata na taką scenę ..... Chyba jestem pierwszy :-)
Załączniki
parka _żeglarka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.16 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Rafał Lipski »

PawełB pisze:Warto odnowić wątek ciekawą fotką.
polowałem lata na taką scenę ..... Chyba jestem pierwszy :-)
Piękna rzadka scena gratulacje :ok: Dorzucam kilka zdjęć gąsienic z tego roku z okolic Warszawy. Jedno odwiedzone obszerne stanowisko wycięte w pień po pożarze :( w tym roku na świeżych odrostach nie było na nich jaj może w następnych latach nieużytek się odrodzi zanim go nie zabudują. W sumie gąsienic widziałem sporo na innych suchych łączkach mimo to, że byłem tylko na moment porobić zdjęcia więc nie jest chyba tak źle :). Najlepiej się ma na przytorzach i pod liniami wysokiego napięcia z racji wycinania większych drzew i krzewów. Gąsienice w tym roku jeszcze małe w trakcie drugiej wylinki, zdarzają się też ok 2 centymetrowe przed ostatnia wylinką.
Załączniki
DSCF8972dig1.JPG
Gąsienica na dzikiej gruszy 2.VII. 2013
(59.1 KiB) Pobrany 13571 razy
DSCF8962dig.JPG
Gąsienica na dzikiej gruszy 2.VII. 2013
(40.33 KiB) Pobrany 13570 razy
DSCF8954dig1.JPG
Żeglarkowa łaczka. 2.VII. 2013
(21.94 KiB) Pobrany 13568 razy
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Rafał Lipski »

Niektóre gąsienice znacznie urosły i ogołociły wierzchołki pędów z liści.
Załączniki
DSCF9362dig.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.41 KiB)
DSCF9292dig1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.54 KiB)
DSCF9298dig.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.56 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Lipski
Posty: 35
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:49
UTM: FB08
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Rafał Lipski »

Jeszcze dorzucam parę zdjęć z dzisiejszego dnia. Niektóre gąsienice zaczynają pomału się przebarwiać i schodzą do przepoczwarczenia.
Załączniki
Dorosła gąsienica na śliwie.
Dorosła gąsienica na śliwie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.18 KiB)
Dorosła gąsienica na śliwie.
Dorosła gąsienica na śliwie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.58 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Iphiclides podalirius

Post autor: Kamil Mazur »

Dzisiaj wypadła mi nagła przejażdżka w Bieszczady i na miejscu korzystając z chwili wolnego czasu, przeszedłem się na dwa stanowiskach żeglarza. Naliczyłem łącznie około 50 jaj + gąsienic. Wiele gąsienic malutkich, czarnych, jedna nawet zżerała resztki osłonki jaja tuż po wykluciu. Była jedna też na 2cm, ale najwięcej jednak takich wielkości około 1cm. Wszystkie wyłącznie na tarninach, wiele było na sporych krzewach na czubkach gałęzi na wysokości około 2 metrów (musiałem nachylać gałęzie). Dużo jaj było pustych tzn. zwyczajnie przezroczystych, ale widać że z nich nic się nie wykluło, być może coś je wyssało, nie wiem nie wnikam.
Załączniki
zeglarz.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.92 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Papilionidae”