papilio machaon karmienie

Awatar użytkownika
Michał Strada
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2005, 19:57
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

papilio machaon karmienie

Post autor: Michał Strada »

Zauważyłem, że w tym dziele jest dużo tematów odnośnie tego motylka, więc pozwolę sobie dodać swój własny.
Sprawa ma się następująco: 2 dni temu, wykluła mi się samiczka machonka, chciał bym na nią przywabić samczyki ale niestety pogoda nie dopisuje, cały czas jest pochmurno i pada deszcz. Mam zamiar ją pokarmić ale nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. I kolejne pytanie, ile dorosłe imago żyje?
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: papilio machaon karmienie

Post autor: Łukasz »

Normalnie motyl żyje ok. 3 tygodnie, ale najcześciej w hodowli przy sztucznym karmieniu pada po tygodniu. Albo go dasz w tej chwili do lodówki (do czasu aż się pogoda nie poprawi), albo go będziesz karmić. Uwaga - przy drugiej opcji musisz motylowi dać się wylatać kilka razy dziennie, w przeciwnym razie szybko się spasie i padnie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: papilio machaon karmienie

Post autor: Antek Kwiczala † »

chciał bym na nią przywabić samczyki
W odróżnieniu od motyli nocnych, u których w przywabianiu płci przeciwnej sprawą decydującą są feromony, motyle dzienne są przede wszystkim "wzrokowcami". Samczyk musi samiczkę zobaczyć. Jeśli będziesz trzymał samiczkę w zamkniętej klatce (by nie uciekła), to nie masz szans na zwabienie samca.
Zapładnianie motyli dziennych w hodowli polega na na ogół na tym, że obie płci trzeba złapać, i zamknąć do wspólnej klatki (możliwie bardzo dużej, bo takie motyle lubią sobie polatać), a potem poczekać na kopulację. Są też "metody ręcznej kopulacji", ale o tym już było w innym temacie.
Awatar użytkownika
Michał Strada
Posty: 76
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2005, 19:57
Lokalizacja: Tarnów/Kraków

Re: papilio machaon karmienie

Post autor: Michał Strada »

W odróżnieniu od motyli nocnych, u których w przywabianiu płci przeciwnej sprawą decydującą są feromony, motyle dzienne są przede wszystkim "wzrokowcami". Samczyk musi samiczkę zobaczyć.
Ujawniła się moja niewiedza :oops: Dzięki za wyprowadzenie z błędu. Włożyłem samiczkę do lodówki.Poczekam na lepszą pogodę, pojadę na łąkę, posadzę delikwentkę na kwiatku i spokojnie poczekam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”