Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywiecki)

Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywiecki)

Post autor: Janek »

Od czterech lat głowię się nad pewnym motylem, wyżej wymienionym klejnotem. Według mapki UTM download/file.php?id=15295&mode=view wynika, ze motyl ten był notowany w kwadratach CA52, CA62 i CA61, na tych kwadratach jest położona moja miejscowość. Oglądałem okoliczne łąki, kamieniołomy i kserotermy z duża uwagą, i nic nie zauważyłem. Obchodziłem dokładnie m.in. kamieniołom w Kozach, Wzgórze Trzy lipki, część Bramy wilkowickiej, łąki w masywie Magurki Wilkowickiej, i wiele innych łąk okolicznych.
Nic jednak nie zaobserwowałem, a szkoda, bo środowiska są tutaj bardzo dobre, również pokarmu nie brakuje.

Czy ktoś z was miał przyjemność zaobserwowania tego jakże majestatycznego motyla w tych okolicach? Przeglądnąłem setki artykułów, a nic konkretnego.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :|
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Łukasz »

Paź żeglarek w Beskidach pradopodobnie wyginął i musisz się z tym pogodzić... Może to jakieś historyczne dane, dla przykładu - przed II W.Św. podalirius miał być wg Z. Stuglika motylem nie tak rzadkim w okolicach Cieszyna. Ale od tego czasu zniknęło większość tego, co było - w przeciwnym razie Beskidy mogłyby dzisiaj konkurować pod względem atrakcyjności z Puszczą Augustowską albo Bieszczadami :twisted:
Janek, kiedyś chyba na forum pisałeś o rzekomych obserwacjach podaliriusa i P. mnemosyne w okolicach Bielska, jak to z tym było?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Tomasz Blaik »

Wszystkie kropki dla tego gatunku z kwadratu CA pochodzą z "Atlasu..." J. Buszko (1997), a zatem z lat 1986-1995.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Janek »

Mnemosyne to obserwowałem na mazurach, a podaliriusa nie widziałem nigdy, więc albo coś mi się pomyliło, albo ściemniałem. Sam nie wiem.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Łukasz »

Wszystkie kropki dla tego gatunku z kwadratu CA pochodzą z "Atlasu..." J. Buszko (1997), a zatem z lat 1986-1995.
:shock: :shock: :shock:
Bazując na tych danych (konkretniej czytając Czerwoną Księgę) miałem zamiar szukać niektórych innych gatunków, ale żeby podaliriusa :roll:
http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=83&je=pl Przeoczyłem, a milion razy czytałem Księgę i znam ją w zasadzie na pamięć.
Tomek, wiesz cos może na temat sposobu gromadzenia danych przez profesora? - czy osobiście badał te tereny, czy tylko zbierał od kogoś dane (ciekawe od kogo). Bardzo możliwe, że podalirius tu wyginął. Może jednak coś się uchowało.
Ależ mnie ta wiadomość zelektryzowała :mrgreen:
Janek, w przyszłym roku może jeszcze nie, ale w 2012 będziesz mieć w kwadracie CA62 silną konkurencję jeśli chodzi o poszukiwanie żeglarka 8)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Antek Kwiczala † »

czy osobiście badał te tereny, czy tylko zbierał od kogoś dane
Prawie na pewno były to dane podawane przez któregoś z obserwatorów. Rozmawiałem kiedyś z jednym z entomologów, mieszkających w Bielsku-Bialej, który tego motyla widywał w okolicy Bielska w latach 80-tych. Czy jeszcze tam występuje nie wiem, bo tenże entomolog się przeprowadził, i straciłem z nim kontakt.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Janek »

Sprawa się ma tako, że ja głęboko wierzę w to, że Żeglarek, jeszcze się tu uchował. Dwa razy w życiu spotkałem tutaj Postojniaka wiesiołkowca, który jak wiemy nie był zbytnio związany z tymi terenami w poprzednich latach. Teren wokół Bielska znam dość dobrze, ale i pogłębiam tą znajomość, potencjalne środowiska jak już wspomniałem są tutaj dość liczne. Ja myślałem nad tym, aby ten motyl uchował się w naszym rejonie w jak największych ilościach, o ile występuje jeszcze tutaj. Ciekawa rzeczą byłoby odnowienie populacji. Kto takim czymś musi się zająć? Jakie są wymagania? :wink:

Teraz do konkurencji.
Od kiedy chodzę po górach, dolinach i innych pagórkach nie spotkałem nikogo, kto by łapał motyle poza mną. Aczkolwiek, wg moich obserwacji zainteresowanie motylami wzrasta. Jest to sygnał, na który trzeba uważać, bo ze wzrostem kolekcjonerów maleje liczba motyli, dlatego szkoda by było, aby taki motylek wpadł w niepowołane ręce. Ja od początku wiosny będę jak zwykle łaził po ''motyliskach'', dlatego każdy, nawet najmniej istotny fakt potwierdzający to, ze Paź ten jeszcze tutaj lata, będę głęboko rozważał. Broń boże mnie od tego, abym nie daj złapał takiego motylka do gabloty. Ale jeśli mocno się w głowę nie uderzę, to do tego nie dojdzie, OBIECUJĘ SOBIE. :!:

Konkurencja konkurencją, ale trzeba unikać walki, ale jeśli jest ona nieunikniona, to trzeba ją wygrywać, wiadomo, wygra zawsze natura, ale człowiek może niemniej jej w tym pomóc, dlatego chylę czoła temu zadaniu. :)

Łukasz, jeśli dobrze pamiętam, to i Ty mieszkasz w Bielsku-Białej. Czy byłbyś zainteresowany wspólnymi wypadami w teren? We dwójkę raźniej, a co dwie pary oczu to nie jedna. :wink:

Serdecznie pozdrawiam :D
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Re: Iphiclides podalirius Na śląsku (B.Ślaski, Mały, Żywieck

Post autor: Janek »

Bielsko od lat 80 się aż tak bardzo nie zmieniło. Jeśli można wiedzieć to jak się nazywał ten entomolog?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Papilionidae”