Papilio machaon III pokolenie

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Malko »

Dzisiaj obserwowałem w okolicach Tarnowa 2 osobniki świeżutkie to już III pokolenie Papilio machaon jak złapie coś w najbliższych dniach wrzucę zdjęcia. A jak jest u was ?
Awatar użytkownika
Oxyartes15
Posty: 50
Rejestracja: środa, 28 stycznia 2009, 10:19
Lokalizacja: Żywiec

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Oxyartes15 »

22 VIII 2010r na szczycie Babiej Góry obserwowałem P.machaon, w trakcie wędrówki na szczyt też przemknął mi przed oczami osobnik.
Ten ze szczytu był raczej świeży, bardzo wyraźny rysunek, bez uszkodzeń. Tylko czy to też III pokolenie?
U siebie i na działce sąsiada znalazłem łącznie 6 gąsieniczek największe mają 4cm, a ostatnie osobniki jakie widziałem na mojej działce latały w trakcie żniw 16-18 sierpień.
Roman
Posty: 287
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Roman »

we wtorek 17 VIII na Pomorzu widziałem małą gąsienicę pazia żerującą na koprze. Miała około 1,5 - 2 cm. Czy to może być III pokolenie pazia królowej?

pozdrawiam
Załączniki
paź.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.74 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Tylko czy to też III pokolenie?
Pierwsze pokolenie lata w maju, do połowy czerwca. Drugie w lipcu-sierpniu. Trzecie pokolenie na południu Europy lata od połowy września do października. Raczej więc byłbym skłonny przypuszczać, że obecne motyle to opóźnione okazy drugiego pokolenia. W niektórych rejonach Polski maj był deszczowy i chłodny, więc mogły wystąpić opóźnienia w wylęgu. Podobnie w terenach górzystych. Natomiast z gąsienicy zaobserwowanej przez Romana mógłby się wyląc motyl trzeciego pokolenia (przy bardzo ciepłej jesieni), albo też poczwarka będzie już zimować, a motyl będzie w pierwszym przyszłorocznym pokoleniu.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Jarosław Bury »

Kilka dni temu obserwowałem samicę składającą jajka na marchwi, jednocześnie żerują na koprze takie gąsieniczki - zdjęcia z 21 i 23 sierpnia...
Załączniki
DSC_8937a(8x6)10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.17 KiB)
DSC_9048a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.91 KiB)
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kaperek90 »

Witam! Ja za to hodowałem gąsienice, (na zewnątrz) gdyż chcę by przezimowały ale już od 2 dni wszystkie się przepoczwarzyły (mam 5 poczwarek) I nie wiem, czy nie wylęgną się do zimy ? 2 mają taki kolor "jesienny" tzn. są szaro-zielono-czarne a 3 są takie jasnozielone jak pokolenie wiosenne.
gslowikowski
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 10 sierpnia 2004, 15:53
UTM: EA64
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: gslowikowski »

Hej! Czy na podstawie koloru poczwarki można cokolwiek wróżyć? Ja też hoduję z jajeczek zniesionych 1/2.08.2010.
Mam poczwarki zielone, ciemnoszare i beżowe.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Jarosław Bury »

Moim zdaniem - nie.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Malko »

Antku Ostatnie Machaony łapałem 30 lipca były bardzo zlatane ale tak jak to w II pokoleniu miały ciemny kolor żółci na skrzydłach i na moim terenie nie obserwowałem ich do wczoraj właśnie. Stąd to moje podejrzenie iż już są III pokolenie P.machaon
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Tomasz Świderski »

Nie wszystkie machaony II pokolenia mają ciemne siarkowżółte skrzydła, co jest faktem-wystarczy wziąć w maju czerwcu jajka do hodowli i przekonać się. Mnie osobiście zresztą nigdy taki się nie wylągł :P . stąd nie można na tej podstawie twierdzić że obserwowane teraz motyle, to już III generacja.


Natomiast niewątpliwie gatunek ten czasem daje III genrację, przynajmniej na południu kraju, osobiście widziałem kiedyś motyle w okolicach 9 września w Rudzie Śląskiej na przytorzach, na których tez zresztą najłatwiej o odnalezienie i gasienic i jaj.

Kwestia ciemnego ubarwienia skrzydeł, jest chyba badziej sprawą warunków przebywania poczwarki, przed wylęgiem motyla, zachęcam do podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie, których sam jestem niezmiernie ciekaw.
Mnie kiedyś tai motyl wylągł się w kwietniu, z zapomnianej poczwarki, na patyczku w doniczce za oknem... (kwestia zabarwienia powodowana jest za sprawą intensywnego nagrzewania/oswietlenia?)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Malko »

Motyle które odłowiłem z II pokolenia są właśnie tej barwy siarkowo-coś tam :) . Obstawałbym jednak że te osobniki które widziałem to już III pokolenie będę kontynuował obserwacje to może wyniknie coś z tego. Uważam że u Machaona sprawa barwy skrzydeł to efekt większego nasłonecznienia a co za tym idzie temperatury.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Tomasz Świderski »

To Dawid kontynuuj....granice pomiedzy pokoleniami moga się zacierać.więc może być, tak jak piszesz. :D
cypol22
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 20:03

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: cypol22 »

ja hoduje obecnie trzy gąsienice papilio machaon...
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kitka »

Dzień dobry,
proszę o poradę.
Jestem w posiadaniu poczwarki pazia (zmienił postać na początku września - czyli ok. 2 tyg. temu). Czy jest szansa, że jeszcze pofrunie przed chłodami?
Jeśli nie, to w jakich warunkach go przezimować (w domu? ogrodzie?)?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ostatnimi laty coraz częściej pojawia się w Polsce niepełne trzecie pokolenie pazia królowej. Motyle spotyka się nawet w drugiej połowie września, a ze znoszonych przez te motyle jaj, gąsienice były znajdywane nawet w listopadzie. Nie sposób więc ocenić, czy z twojej poczwarki wylęgnie się motyl jeszcze w tym roku, czy poczwarka będzie zimować. Jeśli się nie wylęgnie w przeciągu kilku kolejnych tygodni, przezimuj poczwarkę w możliwie naturalnych warunkach np. nieogrzewany garaż, altanka na działce lub tp. Nie można jej trzymać w zimie w ciepłym pokoju, bo motyl się nie wylęgnie. Zabezpiecz ją jednak przed szkodnikami (np. myszy).
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Aneta »

Antek Kwiczala pisze:Nie można jej trzymać w zimie w ciepłym pokoju, bo motyl się nie wylęgnie.
W takich warunkach pazie jak najbardziej się wylęgają, sama pozyskiwałam w ten sposób okazy do zbioru. Tyle że dzieje się to w środku zimy, więc jeśli ktoś chce wypuścić motyla, to oczywiście musi trzymać poczwarkę w chłodzie.
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kitka »

Dziękuję, że odpowiedzieliście na mojego posta :D
Jestem miłośniczką piękna przyrody i nie zamierzam robić z motyla eksponatu, jak najbardziej chciałabym by spełnił w swym życiu to, co powinien (a przy okazji cieszył oko :rotfl: ).
Poczwarka jest zabezpieczona - przebywa w miniszklarence wystarczająco przewiewnej, by się wentylowała i wystarczająco szczelnej, by nie nie dobrał się do niej jakiś szkodnik.
A więc dla jej bezpieczeństwa (nie chciałabym powtórzyć błędu jednego z forumowiczów, któremu motyl zaczął fruwać w środku zimy :cry: ) umieszczę miniszklarenkę z poczwarką w nieocieplonym garażu. Zaglądam tam wystarczająco często, by zauważyć, czy coś się wydarzyło.

Podpowiedzcie mi jeszcze, jakie temperatury (mam na myśli te na zewnątrz) preferuje machaon? Póki co przełom lato/jesień mamy wyjątkowo ciepłe. Jaka jest minimalna temperatura, przy której postać imago ma szansę przetrwać w warunkach naturalnych?
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kitka »

W jaki sposób zimuje poczwarka w warunkach naturalnych? Pod liśćmi? W poziomie traw? Na suchym odkrytym patyku?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jaka jest minimalna temperatura, przy której postać imago ma szansę przetrwać w warunkach naturalnych?
Nie wiem, czy były robione takie badania, ale przypuszczam, że jest to temperatura dodatnia. Niektóre motyle, np. rusałki zimują jako imagines, ale są do tego przystosowane genetycznie (zmieniają skład chemiczny płynów komórkowych, by te nie zamarzły). Paź królowej zimuje jako poczwarka, na ogół przyczepiona do suchych patyków lub na źdźbłach, raczej nisko nad ziemią, ale nie w trawie, czy pod liśćmi, i tak wytrzymuje nasze mrozy. I to nie mróz jest dla niego niebezpieczny, ale drapieżniki, traktujące poczwarki jako pokarm. Istotnym problemem dla imago pazia królowej w zimie będzie też brak pokarmu (żywi się nektarem kwiatów). Jeśli więc nie temperatura, to głód go zabije.
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kitka »

Postaram się przezimować poczwarkę w chłodnym miejscu. Mam nadzieję, że się uda ;-)
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Mothman »

W tym roku w naturze (nie hoduję) również udało mi się zaobserwować kilka świeżych osobników fruwających we wrześniu obok tych bardzo zlatanych i postrzępionych z II pokolenia... wszystko wskazuje na III. Ostatnie wrześniowe P. machaon (pojedyńcze okazy) obserwowałem w 2012 i 2014. Wtedy jednak było to po 1 osobniku (brak zdjęć).

Zdjęcia zrobione 6.09.2016 Janikowo CD04 i CD05
Załączniki
20160906_152857.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.19 KiB)
20160906_143036.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.02 KiB)
Kitka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 16 czerwca 2010, 17:17
Gender: women

Re: Papilio machaon III pokolenie

Post autor: Kitka »

Udało się :jupi:
Poczwarka przezimowana :jupi:
Efekt końcowy widać na załączonym zdjęciu. Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia pozostałych fotek
http://www.szafirek.art.pl/paz-krolowej ... -krolewna/
Załączniki
pm2_imago_entomo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (292.54 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”