Poczwarki Papilio polyxenes

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Poczwarki Papilio polyxenes

Post autor: Antek Kwiczala † »

W kilku wątkach na tym forum była już dyskutowana sprawa ubarwienia poczwarek naszego pazia królowej. W tym roku miałem okazję zdobyć materiał do hodowli amerykańskiego pazia P. polyxenes. Wszystkie gąsienice były hodowane w identycznych warunkach termicznych, pokarmowych i oświetleniowych (w jednej hodowlarce). Po przepoczwarczeniu gąsienic część poczwarek była źółtozielona, a część szarobrązowa. Tych drugich było około 20%. Z żółtozielonych poczwarek motyle wylęgały się po około 8 dniach od przepoczwarczenia (w połowie sierpnia) - wylęgły się wszystkie motyle. Natomiast z szarobrązowych poczwarek dotąd nie wylągł się ani jeden motyl. Będę monitorował sprawę i dam znać, gdyby któryś motyl się wylągł, ale wygląda na to, że poczwarki chcą zimować.
Załączniki
Papilio polyxenes poczwarki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (245.89 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Poczwarki Papilio polyxenes

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ze wszystkich żółtozielonych poczwarek motyle wylęgły się w ubiegłym roku. Brązowe poczwarki zimowały. Zimowanie przerwałem 1 kwietnia i przeniosłem je do ciepłego pokoju. Pierwszy motyl wylągł się 8 kwietnia. Kolejny dzisiaj. Na razie same samczyki.
Załączniki
Papilio polyxenes samiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.37 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Poczwarki Papilio polyxenes

Post autor: Malko »

Antku będziesz miał jakieś motyle na sprzedaż do wypreparowanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”