Carcharodus alceae

Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Carcharodus alceae

Post autor: Marek Hołowiński »

W końcu września ubiegłego roku znalazłem w sprzędzonych liściach prawoślazu lekarskiego gąsienice. Ponieważ z tego rejonu jeszcze nie miąłem tego gatunku, wziąłem 3 do hodowli. Jesienią były aktywne i trzeba było je karmić. w końcu stycznia przyniosłem je do domu. Po kilku dniach już się przeobraziły, a dziś wylągł się pierwszy motyl.
Załączniki
P2120022a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.27 KiB)
P2120029a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.84 KiB)
Witas

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Witas »

Parę lat temu będąc u naszego wspólnego znajomego w Trzebini zgadaliśmy się, że C. alceae jeszcze tam nie znalazł. Akurat siedzieliśmy w ogródku. Ponieważ rosły tam jakieś malwy ozdobne, stwierdziłem, że ten gatunek musi być. I okazało się, że jest prawie na każdej roślinie.
W okolicach Suchej Beskidzkiej znajdowałem tylko gąsienice, nigdy nie widziałem motyla. Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Aneta »

Witas pisze:Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.
To ja mam odwrotne obserwacje, bo zdecydowanie częściej widuję u siebie imagines - regularnie co rok po parę okazów:
Załączniki
c_alceae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.23 KiB)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Janusz S. »

Witas pisze:Parę lat temu będąc u naszego wspólnego znajomego w Trzebini zgadaliśmy się, że C. alceae jeszcze tam nie znalazł. Akurat siedzieliśmy w ogródku. Ponieważ rosły tam jakieś malwy ozdobne, stwierdziłem, że ten gatunek musi być. I okazało się, że jest prawie na każdej roślinie.
W okolicach Suchej Beskidzkiej znajdowałem tylko gąsienice, nigdy nie widziałem motyla. Akurat w przypadku tego gatunku dużo łatwiej jest znaleźć larwy niż imago. Śmiem twierdzić, że jest to gatunek pospolity, tyle że bardzo rzadko widuje się motyle.
C.alceae zasiedlił już Puszczę Augustowską,w 2005 i 2006 roku pierwszy raz obserwowałem motyle. Faktycznie,łatwiej znaleść gąsienice - w liściu malwy podwiniętym do dołu.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Carcharodus alceae

Post autor: igor »

Ja niedawno widziałem w sprzędzonym liściu gąsienicę tego motyla.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Grzegorz Banasiak »

igor pisze:Ja niedawno widziałem w sprzędzonym liściu gąsienicę tego motyla.
A skąd wiesz, że to akurat ten gatunek a nie inny ? Były małe czy dorosłe ? Kiedy dokładnie je widziałeś ?
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Carcharodus alceae

Post autor: igor »

Widziałem charakterystyczny kolor żółty u nasady głowy i czarno- brązowy kolor ciała. Widziałem zdjęcie w internecie niemalże identycznej gąsienicy podpisanej Carcharodus alceae.
igor
Posty: 133
Rejestracja: niedziela, 5 czerwca 2011, 10:50
UTM: WV63

Re: Carcharodus alceae

Post autor: igor »

Gąsienica była średniej wielkości. Widziałem ją 10 czerwca.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Tomasz Świderski »

U siebie bardzo sporadycznie widuję motyle tego gatunku...przeglądanie malw do tej pory nie przyniosło żadnych rezultatów. W ubiegłą sobotę podczas porannej wizyty na ogródkach działkowych zerknąłem od niechcenia na rosnącą malwę, akurat okazało się, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. znalazłem łącznie 14 gąsienic większość w domkach, 1 na liściu.. I tu jedna ciekawa obserwacja...w jednym z "domków" znalazłem gąsienicę wraz z kokonami baryłkarzy ...i jednym imago, kokonów nie było wiele.... Bynajmniej już nieraz widywałem porażone gąsienice różnych gatunków... Gąsienica ma czarne plamki- jakby blizny po opuszczeniu ciała przez pasożyty i co ciekawe wydaje się że ma się dobrze ,tzn chodzi wędruje...coś skubnie... :shock: W każdym razie nie wygląda jakby miała paść wskutek przebytego porażenia...a jak wcześniej piszę już nieraz takie widziałem toteż wydaje mi się trafnie oceniam jej stan jako dobry...poczekamy zobaczymy czy przeżyje.
Być może ktoś z szanownych forumowiczów ma również podobne obserwacje świadczące o tym, że czasem gąsienice przeżywają atak pasożytów.
Załączniki
domek z gąsienicą po otwarciu...gąsienica ma się póki co dobrze...
domek z gąsienicą po otwarciu...gąsienica ma się póki co dobrze...
IMG_3540.JPG (75.95 KiB) Przejrzano 6422 razy
inna gąsienica...
inna gąsienica...
IMG_3538.JPG (81.16 KiB) Przejrzano 6422 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Jarosław Wenta »

Tomasz Świderski pisze: Być może ktoś z szanownych forumowiczów ma również podobne obserwacje świadczące o tym, że czasem gąsienice przeżywają atak pasożytów.
Jak najbardziej! Hodowana w tym roku gąsienica Deilephila porcellus wydała 5 baryłek, które znalazłem na dnie pojemnika, po czym dalej żerowała. Nie zachowywała się szczególnie niemrawo. Przeszła jeszcze linienie (z zielonej na czarną) i przepoczwarczyła się. To, czy z poczwarki wyjdzie motyl, czy pozostanie padlina - to już inna sprawa...
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Carcharodus alceae

Post autor: Tomasz Świderski »

Dziękuję, zatem jak podejrzewałem w sprzyjających warunkach...gąsienica może przeżyć porażenie. jeśli pasożytów nie rozwinie się w organizmie zbyt wiele, względnie nie uszkodzą ważnych organów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hesperiidae, Riodinidae”