Pytanie o lepidoptera.eu

Dział przeznaczony do komunikacji na temat strony lepidoptera.eu
Krzysztof Frychel
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 20 lipca 2017, 23:49
UTM: YS05

Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Krzysztof Frychel »

Witam wszystkich!
Mam pytanie: Na ile można się opierać na mapkach występowania gatunków w Polsce (województwa)?
Czy jeżeli w latach 2001 - 2010 nie wykazano gatunku na danym obszarze, a był wykazywany wcześniej, to znajdując go dziś mam powód do ekscytacji?
Zwłaszcza, że chodzi o bardzo popularnego motyla: Brudnica nieparka
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: modraszka »

Lepiej się nie opieraj na tych danych, ja mieszkam na Opolszczyźnie i jesteśmy białą plamą do dziś :(. A motylki u nas są, chociaż mogę powiedzieć że jeszcze kilka lat wcześniej było ich o wiele więcej, jak pewnie prawie wszędzie.
Proponowałam kilka razy swoją pomoc w tym temacie, ale za każdym razem odpowiedź była odmowna, statusu obserwatora nie dostałam.
Pozdrawiam,
Monika
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Antek Kwiczala † »

Problem, jaki poruszyła modraszka jest bardziej ogólny. Przyznanie przez Krzyśka statusu obserwatora dotyczy wszystkich gatunków. Krzysiek musi więc mieć pewność, że nie pojawią się na jego stronach dziwne i niesprawdzone rewelacje. A takie już były, np. obecność na północy Polski Argynnis pandora (ewidentna pomyłka z A. paphia f. valesina).
W efekcie ilość obserwowanych w terenie gatunków motyli jest o wiele większa niż ilość wpisów na stronie "Motyle Europy"
Brak wpisanej obserwacji, szczególnie pospolitych gatunków, nie powinien więc być powodem do "ekscytacji" gdy się taki gatunek zaobserwuje.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek M »

Tylko że status obserwatora i rekord modraszki automatycznie nie zmieni białej plamy na zieloną.
Krzychu mówi o mapie checklistowej ze strony głównej gatunku, a ta jest trochę już nieaktualna.
Patrząc na obszary jasnozielone (nieparka wykazana przed 2000), nie należy wysnuwać wniosku, że gatunek tam zniknął, czy stał się rarytasem.
Nie było po prostu rekordu w publikacji, na podstawie której województwa mapki się zielenią.
Kliknij sobie ikonę oka pod nazwą gatunku, wybierz wszystkie rekordy a zobaczysz, że jest wszędzie.
Ostatnio zmieniony piątek, 21 lipca 2017, 11:38 przez Wojtek M, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: mantiss111 »

Te mapki nie są aktualizowane od dawna, nie ma co się na nich opierać. Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Paweł Walkiewicz »

mantiss111 pisze: Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.
Biała plama niczego nie wyklucza. Tak jak napisał Wojtek:
Wojtek M pisze:nie należy wysnuwać wniosku, że gatunek tam zniknął, czy stał się rarytasem.
Nie było po prostu rekordu w publikacji, na podstawie której województwa mapki się zielenią.
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Piątek Wojciech »

mantiss111 pisze:Te mapki nie są aktualizowane od dawna, nie ma co się na nich opierać. Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.
to nie mapka wyklucza obecność jakiegoś gatunku tylko publikacja naukowa na ten temat, Krzysiek oparł swoją stronę na Checlist z 2000 roku, w Polsce gatunek występuje, a Ty stwierdziłeś go w mazowieckim :okok:
inna sprawa jest z gatunkami nie ujętymi w Checlist, a obserwowanymi i łowionymi w Polsce- np. Sclerocoma acutella- nie ma możliwości zamieszczenia ich w module obserwacji, mam nadzieje, że to zmieni się po najnowszej wersji Checlisty
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek M »

Coś takiego nie występuje, występuje za to S. crataegella ;)
Checklista o mocy wykluczającej to jakieś sci-fi, to tylko lista obecności.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Jacek Kurzawa »

mantiss111 pisze:Te mapki nie są aktualizowane od dawna, nie ma co się na nich opierać. Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza.
To zdanie oznacza, że nie rozumiesz tego, na co patrzysz. Wszystko co napisałeś jest tak naprawdę źle.


Te mapki nie są aktualizowane od dawna - to są mapki na podstawie publikacji Buszko Nowacki (2010), więc one wogóle nie są aktualizowane i nie będą. To stan na 2010 przedtawiony w danej publikacji.
nie ma co się na nich opierać - no właśnie można i trzeba, tylko ze zrozumieniem - to są przecież oficjalne dane z 2010.
Ja spotkałem Scythropia crategella w mazowieckim, mapka takie spotkanie wyklucza - mapka niczego nie wyklucza tylko przedstawia znany stan. Każdego dnia można spotyka się nowe gatunki w nowych miejscach co powoduje, że mapa (ilustrująca stan wiedzy) powoli staje się nieaktualna i z czasem zachodzi potrzeba jej uaktualnienia. Ale to nie jest tak, że mapka cokolwiek "wyklucza". Mapka przedstawia, ilustruje znane dane. PS. A Twojego rekordu w obserwacjach nie widać? https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... =0&ID=2343
Nie da się dodać? Byłoby wiadomo, że jest. Dane trzeba jakoś publikować.

Jak widać, jest tylko jeden rekord przez tyle lat. I co to oznacza: - że gatunku nie ma w Polsce? No nie, oznacza to tylko tyle, że tylko jednej osobie spośród tych, które ten gatunek spotkała chciało się (miała uprawnienia?) zamieścić ten rekord na lepidoptera.eu
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Piątek Wojciech »

Wojtek M pisze:Coś takiego nie występuje, występuje za to S. crataegella ;)
Wojtek nie przysysaj się do pierduł- nastąpiło kopiuj- wklej, nie ten gatunek jest tematem tego wątku...
Wojtek M pisze:Checklista o mocy wykluczającej to jakieś sci-fi, to tylko lista obecności.
to samo co powyżej (przysysanie) jaka znowu fantazja naukowa, jaka moc,jaka lista obecności...opieramy się na udokumentowanych doniesieniach- czy nie ?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Wojtek M »

Widzę że cytowałeś, uśmiechałem się do mantissa.
Wpis Jacka wyjaśnia resztę.

PS. Checlista już doszła? :mrgreen:
Piątek Wojciech
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: Piątek Wojciech »

Wojtek M pisze:PS. Checlista już doszła? :mrgreen:
w życiu/ci- straciłem już wszelką nadzieję :P
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Pytanie o lepidoptera.eu

Post autor: mantiss111 »

Przepraszam, faktycznie źle się wyraziłem.
Wojtek M pisze:Coś takiego nie występuje, występuje za to S. crataegella ;)
[...]
Wiem, że nazywa się Scythropia crataegella, ale wymawia się nieco inaczej, stąd nie zawsze pamiętam o takim "h", czy "a" dla przykładu :D.
ODPOWIEDZ

Wróć do „lepidoptera.eu”