oznaczenie malutkiej stonki

celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: celtis »

Prośba o oznaczenie małego chrząszcza. Długość 2,5mm. Chyba jakiś Chrysomelidae ale pewności nie mam. Najbardziej przypomina mi rodzaj Pachnephorus. Złowiony na pd Francji (okolice Cannes) LP21, 16.IV.2011
Załączniki
pd Francja. LP21. 16.IV.2011.
pd Francja. LP21. 16.IV.2011.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.57 KiB)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: L. Borowiec »

Colaspidea oblonga lub globosa, trudne do oznaczenia ze zdjęcia.
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: celtis »

Dzięki. A jest szansa bez kopulatorów oznaczyć? na co zwrócić uwagę? może te zdjęcia pomogą
Załączniki
600x700.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.06 KiB)
600xpow.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.96 KiB)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: L. Borowiec »

Z dużym prawdopodobieństwem Colaspidea globosa (brak wcisku humeralnego).
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: GrzegorzGG »

Google nic nie mówi na temat wcisku humeralnego, nasze forum też. Czy chodzi o jakieś wgłębienie na barkach/przedpleczu ?
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: L. Borowiec »

Generalnie chodzi o to, że C. oblonga ma mniej lub bardziej zaznaczony guzek humeralny, który od wewnętrznej strony manifestuje się tym, że jest przed tym guzem wcisk (zwykle w postaci podłużnej, krotkiej bruzdki), a u C. globosa humeralna część pokryw nie ma żadnego wcisku (jest łagodnie zaokrąglona). Na tym zdjęciu z powiększonym barkiem nie widzę żadnego wcisku stąd sugeruję, że jest to C. globosa. Z drugiej strony z mojej praktyki i opatrzenia w tym rodzaju wiem, że jest to cecha ulotna i nawet mając okaz w ręku często mam problemy z oznaczeniem. Tak na oko to C. oblonga jest nieco smuklejsza, co nawet widać na mojej stronie internetowej: http://culex.biol.uni.wroc.pl/cassidae/ ... spidea.htm
celtis
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 29 sierpnia 2010, 17:56
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa. Targówek

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: celtis »

Panie Lechu, jak tylko napisał Pan, jaki to rodzaj, od razu wskoczyłem na linkowaną powyżej stronę (szacunek) i próbowałem porównać z moim okazem. Dla mnie od razu wydawało się, że to C. oblonga, Pan napisał że C. globosa. Zestawiłem wszystko na jednym zdjęciu, zmierzyłem stosunek długości pokryw do ich szerokości (tylko ze zdjęć) i wychodzi że C. oblonga. Też kształt przedplecza by się zgadzał. Nadal jestem w kropce a chciałbym oznaczyć to maleństwo. Dzięki za dotychczasowe informacje, rozumiem że nie ma innych cech zewnętrznych pozwalających odróżnić te gatunki.
Załączniki
porównanie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.25 KiB)
zarys.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.87 KiB)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: oznaczenie malutkiej stonki

Post autor: L. Borowiec »

Tak, tylko ja do tych zdjęć wybierałem okazy reprezentujące typowe dla gatunku osobniki, a na seriach te różnice nie są takie oczywiste. Dlatego od początku pisałem, że oznaczenie ze zdjęcia jest bardzo trudne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrysomelidae (Stonkowate)”