Świetliki

Cantharidae, Cerophytidae, Drilidae, Elateridae, Eucnemidae, Lampyridae, Lycidae, Omalisidae, Throscidae.
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

świetliki

Post autor: Maciek Matraj »

Czy ktoś mógłby powiedzieć mi ile w Polsce żyje gatunków świetlików?Zawsze wydawało mi się że tylko jeden.Ostatnio złapałem takiego, któy miał 4 pola świecące na wierzchniej stronie odwłoka.Były one ułożone tak jak czwórka na kostce do gry.Czy jest to jakiś osobny gatunek czy tylko larwa?
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Temato świetlikach już był w dziale chrząszcze ogólne oto namiar https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=264 tam znajdziesz zdjęcia
(niestety tylko samców) wszystkich 3 gatunków polskich świetlików.
Tam dowiesz się więcej
I prośba sprawdzaj najpierw dokładnie czy taki temat już był by nie dublować tematów.

[ Dodano: 2004-11-15, 16:17 ]
Tak przy okazji chyba złapałeś larwę ale przydał by się szczegółowszy opis czy posiadał ten okaz skrzydła, jak wyglądała głowa, jak czułki, pola swiecące nie są pomocne w oznaczaniu tych 3 polskich gat za bardzo. A może jesteś w stanie dać jakieś zdjęcie tu na forum tego okazu.
Awatar użytkownika
Paweł Buczyński
Posty: 26
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 15:54
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Paweł Buczyński »

Gdyby się to na coś przydało - świetlikami zajmuje się mój kolega z Zakładu Zoologii UMCS, Jacek Chobotow (jchobot@biotop.umcs.lublin.pl).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ELATEROIDEA”