Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Awatar użytkownika
siemaszmaciek
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 17:37

Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: siemaszmaciek »

Witam,

chciałbym zachęcić do refleksji nad sytuacją entomologii na Wikipedii, a szczególnie chodzi mi o dane polskich entomologów. Wczoraj uzupełniłem wikipedię o nowe hasło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Mak%C3%B3lski

Dr Burakowski nawiedzał jego grób aż do swej śmierci w 2003. Pan Józef był nauczycielem Burakowskiego, a temu drugiemu sam wiele zawdzięczam, biorąc pod uwagę fakt, że byłem asystentem-wolontariuszem w pracowni pana doktora Burakowskiego.

Zastanawiam się, czemu Bolesław Burakowski nie ma swego hasła w polskiej wikipedii. Zainteresowanych biografią dra Burakowskiego zachęcam do zapoznania się z wiosennym numerem Notatek Entomologicznych z roku 2001, który poświęcony jest osobie doktora Bolesława Burakowskiego.

Pozdrawiam,

Maciej
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: PawełB »

W ramach domowych porządków odnalazłem kasetę magnetofonowa nagraną w Warszawie na spotkaniu towarzystwa entomologicznego z okazji Jubileuszu dr. Bolesława Burakowskiego. Sądząc z tego opisu i okresu mojego bywania na spotkaniach musiał to być rok 1995 i jego 90 urodziny. Sporą część zajmują wspomnienia i anegdoty entomologiczne jubilata. Zastanawiam się, czy po zamianie na MP3 nie warto by umieścić tego w dziale "download"? To człowiek - legenda naszej entomologii.

Dźwięk nie jest najlepszy, trochę cicho (zapewne jakiś taśmowy dyktafon) ale zapewne łatwo to poprawić w jakimś programie. Może nawet jakieś muzeum było by zainteresowane?

szukając możliwej daty jubileuszu w sieci, stwierdziłem że nadal nikt go nie umieścił w Wikipedii :-(
viewtopic.php?f=75&t=19155
w tym roku upływa 110 rocznica jego urodzin.........
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zawodowo zajmuję się obróbką dźwieku, zajmowałem się naprawianiem starych nagrań (parę płyt które robiłem jest na rynku) i mam odpowiedni sprzęt (platforma Scope Sonic-Core) więc chętnie podejmę się tego zadania. Prześli mi taśmę (wróci po zgraniu) a dźwieki usłyszą wszyscy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: PawełB »

super !!!
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Brachytron »

Super do kwadratu!!!
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Konto_usuniete »

Tu jest notka....
http://pte.au.poznan.pl/almanach/Noty_P ... leslaw.pdf

a w galerii Jacka są nawet zdjęcia....
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: PawełB »

Jacku, Taśmę dopiero wczoraj wysłałem ci poleconym, ciągle byłem w rozjazdach i nie było kiedy........

Przy okazji wykopałem dwa zdjęcia z tego wydarzenia. Niestety są beznadziejnej jakości, bo popsuł mi się wtedy aparat i lampa błyskowa nie synchronizowała z otwarciem migawki (czyli - błyskało, ale nie naświetlało zdjęcia - okazało się dopiero po wywołaniu). Zdjęcia wyszły zupełnie nie naświetlone i to wszystko co dało się z nich wyciągnąć

Jeśli ktoś rozpoznaje więcej osób to proszę dopisać
Załączniki
Od lewej: Bolesław Burakowski, Janek Tatarkiewicz, xx, Paweł Górski, xx
Od lewej: Bolesław Burakowski, Janek Tatarkiewicz, xx, Paweł Górski, xx
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.13 KiB)
Od prawej: P. Górski (tyłem), dr. Tadeusz Plewka, xx, Artur Jasiński, XX, dr Grzegorz Rąkowski (??) reszty niestety nie pamiętam
Od prawej: P. Górski (tyłem), dr. Tadeusz Plewka, xx, Artur Jasiński, XX, dr Grzegorz Rąkowski (??) reszty niestety nie pamiętam
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.54 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: :brawo: więcej takich zdjęć z archiwów!

Na drugim, dolnym zdjęciu, pierwszy z lewej do dr Roman Hołyński (Buprestidae Świata, Milanówek)
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Piotr Kowalski »

Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu na prawo od Pawła Górskiego stoi Piotr Tykarski. Na drugim zdjęciu na prawo od Romana siedzi wydaje mi się Piotr Król.
Piotr
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Konto_usuniete »

Na pierwszym zdjeciu Pani dr ? Zofia Kismanowska na drugim w tylnym rzędzie Pani prof Liana (opiera głowę)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Wujek Adam [†] »

Poniższe zdjęcia nie są może aż tak historyczne, bo pochodzą z 2003 roku, ale także dokumentują czynny udział Pana doktora Bolesława Burakowskiego w entomologicznych wydarzeniach. Tym razem jest on obecny na wykładzie, który ja i Paweł Górski prowadziliśmy w stołecznej siedzibie PAN przy ulicy Wilczej. Nasza prelekcja dotyczyła kózkowatych Warszawy, a więc tematu, który był bliski doktorowi Seniorowi.
Załączniki
PAN_2003_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (524.67 KiB)
PAN_2003_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (481.04 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Piotr Tykarski »

Pawle, dzięki za zdjęcia! Fakt, byłem tam, pamiętam, że było wiele osób. Wtedy jeszcze oddział warszawski działał... Bardzo ciekawe, co jest na nagraniach.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: PawełB »

Wujek Adam pisze:który ja i Paweł Górski prowadziliśmy w stołecznej siedzibie PAN przy ulicy Wilczej. Nasza prelekcja dotyczyła kózkowatych Warszawy, a więc tematu, który był bliski doktorowi Seniorowi.
Nigdy bym cię nie rozpoznał na tych fotkach :-) Wtedy chyba to była postać najwyżej L3, a obecna to IMAGO :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze:Jacku, Taśmę dopiero wczoraj wysłałem ci poleconym, ciągle byłem w rozjazdach i nie było kiedy........

Przy okazji wykopałem dwa zdjęcia z tego wydarzenia. Niestety są beznadziejnej jakości, bo popsuł mi się wtedy aparat i lampa  błyskowa nie synchronizowała z otwarciem migawki (czyli - błyskało, ale nie naświetlało zdjęcia - okazało się dopiero po wywołaniu). Zdjęcia wyszły zupełnie nie naświetlone  i to wszystko co dało się z nich wyciągnąć
Wesołych Świąt! Niech żywe wspomnienie Bolesława Burakowskiego będzie towarzyszyło nam w te święta.

Nadszedł właściwy moment na upublicznienie nagrania z Jubileuszu, jutro mamy Wigilię Bożego Narodzenia. Jest to niemal w całości wypowiedź samego Jubilata, jego wspomnienia i podróż przez historię całego życia, nie tylko entomologicznego.
Ilość informacji, którymi podzielił się wówczas Bolesław Burakowski ze słuchaczami (a teraz ze wszystkimi) jest ogromna. Mam nadzieję, że ten wywiad przyczyni się do lepszego poznania życia i osoby Bolesława Burakowskiego, człowieka skromnego i niezwykle zasłużonego w polskiej Koleopterologii.

PS. Warto byłoby to spisać przemowę Jubilata dla łatwiejszego dostępu do wszystkich informacji.

W serwisie Youtube - film 55'57"


Jubileusz z okazji 90 rocznicy urodzin - dr Bolesław Burakowski (1995 r.) - nagranie na YouTube



Biografia Bolesława Burakowskiego w: "Entomolodzy Polscy" na stronie PTE
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Marek Miłkowski »

Przyjemny akcent w dzień wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Pomimo upływu lat zapamiętałem niektóre z epizodów życia doktora Burakowskiego, o których barwnie opowiadał...Teraz przypomniałem sobie te, które z upływem lat zatarły się. Miałem przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym spotkaniu, o ile pamiętam dr obdarowany został albumem (książką?) do której wpisywaliśmy się. Może ktoś zapamiętał więcej szczegółów z tego spotkania?

Marek
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: L. Borowiec »

90-lecie urodzin dra B. Burakowskiego zostało godnie uhonorowane w kwartalniku Genus. W roczniku VI z 1995 roku ukazał się okazały, podwójny zeszyt 3-4 celebrujący te urodziny. Jest w nim krótki rys biograficzny jubilata napisany przez Adama Ślipińskiego i wykaz publikacji do roku 1995. Zeszyt w całości koleopterologiczny, z opisami szeregu nowych dla nauki taksonów dedykowanych jubilatowi (w tym nowy rodzaj Burakowskiella Kania, 1995). Sporo prac było poświęcone larwom różnych chrząszczy. Niestety, rocznik 1995 nie był jeszcze wydawany w formie PDF-ów, ale w archiwum redakcji ciągle jest dostępny ten szczególny, podwójny zeszyt (za darmo). Jeżeli ktoś jest zainteresowany otrzymaniem tego jubileuszowego wydania, proszę o kontakt e-mailowy (lech.borowiec@uwr.edu.pl) to prześlemy pocztą.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Konto_usuniete »

Z Jego osobą zawsze będzie mi się kojarzyć wykład kogoś????? o koziorogu - po wykładzie rozgorzała dyskusja - co cenniejsze koziorogi czy dęby, bo przecież je niszczą, osłabiają itp...gdy pierwszy kurz dyskusji padł zabrał głos On ..."ależ Panowie to nie jest tak ...jak obserwuję corocznie dęby w Lesie Bielańskim i mogę się podpisać pod stwierdzeniem, że po 50 latach ( bo tyle je obserwował) dęby zabliźniają miejsca po żerowaniu i rosną dalej" :bit: :bit: :bit: :bit:
Miny toczących spór bezcenne...
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Jakub Liberski † »

L. Borowiec pisze:Jeżeli ktoś jest zainteresowany otrzymaniem tego jubileuszowego wydania, proszę o kontakt e-mailowy.
Dziękuję Panie Profesorze :-) Przesyłka dotarła.
Andrzej J. Woźnica

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

czy na zdjęciu: burakowski jubileusz 1.jpg, ostatni po prawej to nie jest kolega Andrzej Jadwiszczak?
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Marek Wanat »

Andrzej J. Woźnica pisze:czy na zdjęciu: burakowski jubileusz 1.jpg, ostatni po prawej to nie jest kolega Andrzej Jadwiszczak?
No nie, juz ustalono, ze to Piotr Tykarski i sam zainteresowany nie protestowal. Andrzeja w wersji mlodocianej bym rozpoznal. Natomiast wydaje mi się, że osoba w samym centrum zdjęcia #2 to Darek Iwan.
Fajny pomysl z tym zabezpieczaniem historii, warto to rozwijac.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Wujek Adam [†] »

Skoro o "rozpoznawalności gatunków" mowa, to ze zdjęciami zamieszczonymi przeze mnie będzie sporo łatwiej, bo pochodzą mniej więcej sprzed 13 lat. :D

Na fotce PAN_2003_1 od lewej widać: Wojtka Kubiaka (???), Grzegorza "Carabusa12" Bakierzyńskiego, Grzegorza "grzegorzb" - "Biskupa" Bistułę - Pórszyńskiego, Adama Stroińskiego, xx, Marka Miłkowskiego, Bolesława Burakowskiego, Pawła Sembrata, xx, xx.
Stojący prelegenci to ja (niższy) i Paweł Górski (wyższy).
Na drugiej fotce są te same postacie w nieco innym ujęciu.

Nie mam jednak pojęcia kto zrobił te zdjęcia??? :roll:
Ktoś pamięta?
Czy fotografem mógł być Grzegorz "Jaga" Jagliński? ;-)

:hi:
Andrzej J. Woźnica

Re: Bolesław Burakowski - jubileusz

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Piotr Kowalski pisze:Wydaje mi się że na pierwszym zdjęciu na prawo od Pawła Górskiego stoi Piotr Tykarski. Na drugim zdjęciu na prawo od Romana siedzi wydaje mi się Piotr Król.
Piotr

Marku, dobrze że potwierdziłeś :D .
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Konto_usuniete »

Pomiędzy Adamem Stroińskim a Markiem Miłkowskim tyłem siedzi Cezary Bystrowski :) tak mi po posturze wychodzi....
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Jacek Kurzawa »

L. Borowiec pisze:90-lecie urodzin dra B. Burakowskiego zostało godnie uhonorowane w kwartalniku Genus. W roczniku VI z 1995 roku ukazał się okazały, podwójny zeszyt 3-4 celebrujący te urodziny. Jest w nim krótki rys biograficzny jubilata napisany przez Adama Ślipińskiego i wykaz publikacji do roku 1995.
Dziękuję za przesłanie tego numeru GENUSa. PDF z tym artykułem o Bolesławie Burakowskim z 1995 umieściłem w dziale download
pobierz PDF >>>
19 MB
Plik Worda do drobnych poprawek (może ktoś znajdzie jeszcze drobne błędy w tekście) załączam.
Załączniki
Ślipiński 1995. Bolesław Burakowski - a personal appreciation.docx
(572.11 KiB) Pobrany 12 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Polscy entomolodzy na Wikipedii, Bolesław Burakowski, jubileusz

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bibliography of the entomological publications of B. BURAKOWSKI
  • BURAKOWSKI, B. 1957a. Występowanie gatunków z rodzaju Dorcadion DALM. W Polsce (Coleoptera, Cerambycidae). Fragmenta Faunistica, 7: 289-295, 2 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1957b. Morfologiczno-systematyczne opracowanie środkowo¬europejskich gatunków z podrodzaju Acupalpus LATR. (COLEOPTERA, Carabidae) oraz ich rozmieszczenie w Polsce. Fragmenta Faunistica, 7: 297-351, pis. II- IV, 9 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1957C. Amara (Amara) pseudocommunis sp. n. from Central Europe (Coleoptera, Carabidae). Annales Zoologici, 16: 343-348.
    BURAKOWSKI, B. 1957d. Metamorfoza u owadów. Encyklopedia Współczesna, 1. Państwowe Wydawnictwo Naukowe. Warszawa, pp. 28-29, 14 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1960. Bestimmungstabelle der Arten der Untergattung Acupalpus s.str. Ubersetzt und mitgeteilt von Br. FOLWACZNY. Entomologische Blatter, 55: 175-186, 33 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1962a. Biologia oraz opis larwy Ampedus elegantulus (SCHÓNH.) (Coleoptera, Elateridae). Fragmenta Faunistica, 10: 47-62, 6 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1962b. Obserwacje biologiczno-morfologiczne nad Pytho kolwensis C. SAHLB. (Coleoptera, Pythidae) w Polsce. Fragmenta Faunistica, 10: 173- 204, 8 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1967. Biology, ecology and distribution of Amara pseudocommunis BURAK. (Coleoptera, Carabidae). Annales Zoologici, 24: 485-526, 47 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1971. Sprężyki (Coleoptera, Elateridae) Bieszczadów. Fragmenta Faunistica, 17: 221-272, 12 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1971. Piśmiennictwo. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (1). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 183 pp.
    BURAKOWSKI, B. 1973. Immature stages and biology of Drapetes biguttatus (PELLER) (Coleoptera, Lissomidae). Annales Zoologici, 30: 335-347, 30 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1973. Biegaczowate - Carabidae, cz 1. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (2). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 233 pp., 1 phot.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1974. Biegaczowate - Carabidae, cz 2. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (3). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 430 pp., 1 phot.
    BURAKOWSKI, B. 1975a. Descriptions of larva and pupa of Rhysodes sulcatus (F.) (Coleoptera, Rhysodidae) and notes on the bionomy of this species. Annales Zoologici, 32: 271-287, 36 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1975b. Development, distribution and habits of Trixagus derme stoi des (L.), with notes on the Throscidae and Lissomidae (Coleoptera, Elateroidea). Annales Zoologici, 32: 375-405, 48 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1976a. Zagłębkowate - Rhysodidae. Chrząszcze - Coleoptera. Klucze do oznaczania owadów Polski, XIX (4). Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, pp. 3-11, 13 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1976b. Rozmiazgowate - Pythidae, Omiękowate - Lagriidae, Cisawkowate - Alleculidae. Chrząszcze - Coleoptera. Klucze do oznaczania owadów Polski, XIX (88-90). Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa. 76 pp., 35 + 34 + 206 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1976c. Post-embryonic development and bionomics of Quasimus minustissimus (GERMAR) (Coleoptera, Elateridae). Annales Zoologici, 33: 235-259, 38 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1976. Adephaga prócz Carabidae, Myxophaga, Polyphaga: Hydrophiloidea. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (4). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 307 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1978. Histeroidea i Staphylinoidea prócz Staphylinidae. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (5). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 356 pp.
    BURAKOWSKI, B. 1979a. Sprężyki (Coleoptera, Elateridae) Pienin. Fragmenta Faunistica, 24: 185-226.
    BURAKOWSKI, B. 1979b. Immature stages and bionomics of Vadonia livida (F.) 0Coleoptera, Cerambycidae). Annales Zoologici, 35: 25-42, 26 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1979. Kusakowate - Staphylinidae, część 1. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (6). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 310 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1980. Kusakowate - Staphylinidae, część 2. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (7). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 272 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1981. Kusakowate - Staphylinidae, część 3: Aleocharinae. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (8). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 330 pp.
    BURAKOWSKI, B. and NOWAKOWSKI, E. 198la. Click beetles (Coleoptera, Elateridae) of Warsaw and Masovia. Memorabilia Zoologica, 34: 165-180.
    BURAKOWSKI, B. and NOWAKOWSKI, E. 1981b. Longicorns (Coleoptera, Cerambycidae) of Warsaw and Masovia. MEMORABILIA ZOOLOGICA, 34: 199-218.
    BURAKOWSKI, B. and ŚLIWIŃSKI, Z. 1981. Trzy nowe gatunki chrząszczy (Coleoptera) dla fauny Polski. Przegląd Zoologiczny, 25: 107-119, 7 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1982. Owady. Pp. 180-211, figs 46-51. In: T. BAUM and P. TROJAN, (eds.). Las Bielański w Warszawie rezerwat przyrody. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
    BURAKOWSKI, B. and LUNIAK, M. 1982. Inne Bezkręgowce lądowe. Fauna wodna oraz płazy i gady. Pp. 211-219, figs 52-53. Ssaki. Pp. 256-261. In: T. BAUM and P. TROJAN (eds.). Las Bielański w Warszawie rezerwat przyrody. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1983. Scarabaeoidea, Dascilloidea, Byrrhoidea i Parnoidea. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (9). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 294 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1985. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (10). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 401 pp.
    BURAKOWSKI, B. 1986. The life-cycle and food preference of Agonurn quadripunctatum (De Geer). Pp. 35-39. In: P.J. DEN BOER, L. GRUM and J. SZYSZKO (eds.), Feeding behaviour and accessibility of food for carabid beetles. Report of the Fiftth Meeting of European Carabidologists held at the Field Station Stara Brda Pilska of the Institute of Forest Protection and Ecology of Warsaw Agricultural University - SGGW-AR September 13-15, 1982. Warsaw Agricultural University Press, Warszawa.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1986a. Dermestoidea, Bostrichoidea, Cleroidea i Lymexyloidea. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (11). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 243 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1986b. Cucujoidea, część 1. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (12). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 266 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1986C. Cucujoidea, część 2. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (13). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 278 pp.
    BURAKOWSKI, B. and SLIPIŃSKI, S. A. 1986. Gwozdnikowate - Colydiidae, Bothrideridae, Cerylidae, Anommatidae. Chrząszcze - Coleoptera. Klucze do oznaczania owadów Polski, XIX (59). Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, Wrocław. 86 pp., 171 figs.
    BURAKOWSKI, B. and SLIPIŃSKI, S. A. 1987. A new species of Protosphindus (Coleoptera: Sphindidae) from Chile with notes and descriptions of immature states of related forms. Annali del Museo Civico di Storia Naturale "Giacomo Doria", 86: 605-625, 44 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1987. Cucujoidea, część 3. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (14). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 309 pp.
    BURAKOWSKI, B. 1988a. Observations on the larval morphology and biology of Omalisusfontisbellaquei FOURCROY (Coleoptera, Homalisidae). Polskie Pismo Entomologiczne, 58: 571-574, 8 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1988b. Notes on the biology ofXylobanellus erythropterus (BAUDI a SELVE) (Coleoptera, Lycidae), with description of the immature stages. Polskie Pismo Entomologiczne, 58: 575-585, 27 figs.
    ŚLIPIŃSKI, S. A. and BURAKOWSKI, B. 1988. A review of the genus Rhopalocerus W. REDTENBAĆHER of the world (Coleoptera, Colydiidae). Annales Zoologici, 42: 75-118, 109 figs.
    BUCHHOLZ, L. and BURAKOWSKI, B. 1989. Isorhipis marmottani (BONVOULOIR, 1871) (Coleoptera, Eucnemidae) - nowy dla fauny Polski przedstawiciel goleńczy- kowatych. Przegląd Zoologiczny, 33: 89-95, 13 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1989a. Hypermetamorphosis of Rhacopus attenuatus (MAEKLIN) 0Coleoptera, Eucnemidae). Annales Zoologici, 42: 165-180, 35 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1989b. Agonum (Sericoda) ąuadripunctatum (DE GEER) a pyrophilous beetle and its immature stages (Coleoptera, Carabidae). Annales Zoologici, 42: 181-195, 45 figs
    BURAKOWSKI, B. 1989C. Metody hodowli zwierząt glebowych. Chrząszcze (Coleoptera). Prace Komisji Naukowych Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. III. 36: 1-98, 19 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1990. Lopheros lineatus (GORHAM) - a species new to the Central European fauna (Coleoptera, Lycidae), with a description of the immature stages. Polskie Pismo Entomologiczne, 59: 719-729, 31 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1990a. Cerambycidae i Bruchidae. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (15). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 312 pp.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1990b. Chrysomelidae, część 1. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (16). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 279 pp.
    BURAKOWSKI, B 199la. Eucinetus hopffgarteni REITTER, 1885 (Coleoptera, Eucinetidae) - nowy dla fauny Polski przedstawiciel chrząszczy, oraz uwagi o europejskich gatunkach z rodzaju Eucinetus GERM. Wiadomości Entomo¬logiczne, 10: 147-151, 4 figs.
    BURAKOWSKI, B. 199 lb. Cerophytidae, Eucnemidae, Throscidae, Lissomidae. Chrząszcze - Coleoptera. Klucze do oznaczania owadów Polski, XIX (35-37). Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Warszawa. 91 pp., 335 figs, 1 phot.
    BURAKOWSKI, B. and BUCHHOLZ, L. 1991. Review of the European species of the genus Hylis Gozis (Coleoptera, Eucnemidae) with description of new species. Annals of the Upper Silesian Museum (Entomology), 2: 103-125, 37 figs.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1991. Chrysomelidae, część 2. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (17). Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 227 pp.
    BUCHHOLZ, L. and BURAKOWSKI, B. 1992. Weryfikacja danych o występowaniu oraz nowe stanowiska Pseudanostirus globicornis (Germ.) (Coleoptera, Elateridae) w Polsce. Wiadomości Entomologiczne, 11: 121-122.
    BURAKOWSKI, B. and KUSKA, A. 1992. Studien an der Biologie, Okologie und Verbreitung der Weichkafer in Polen (Coleoptera, Cantharidae). Polskie Pismo Entomologiczne, 61: 97-118.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1992. Ryjkowcowate prócz ryjkowców - Curculionoidea prócz Curculionidae. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (18). Dział Wydawnictw Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Warszawa, 324 pp.
    BURAKOWSKI, B. and NEWTON, Jr., A. F. 1992. The immature stages and bionomics of the myrmecophile Thoracophorus corticinus Motschulsky, and placement of the genus (Coleoptera, Staphylinidae, Osoriinae). Annali del Museo Civico di Storia Naturale "G. Doria", 89: 17-42, 39 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1993a. Laboratory methods for rearing soil beetles (Coleoptera). Memorabilia Zoologica, 46: 3-66, 19 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1993b. Sprostowanie do pracy: Studia nad biologią, ekologią i rozmieszczeniem chrząszczy omomiłkowatych w Polsce (Coleoptera, Cantha- ridae) - Pol. Pismo Ent., 61: 97-118. Wiadomości Entomologiczne, 12: 13-14. BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1993. Ryjkowce - Curculionidae, część 1. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (19). Dział Wydawnictw Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Warszawa, 324 pp.
    BURAKOWSKI, B. and NOWAKOWSKI, E. 1993. Beetles (Coleoptera) of meadows on peat soils in Biebrza valley. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 406: 153-159.
    BURAKOWSKI, B., JADWISZCZAK, A. and WATAŁA, C. 1994. Przegląd krajowych gatunków z rodziny Cicindellidae (Coleoptera). Acta Universitatis Lodziensis. Folia Zoologica, 2: 37-64., 61 figs.
    BURAKOWSKI, B. 1995. Biology and life-history of Mycetoma suturale (PANZER) (Coleoptera: Melandryidae), with a redescription of the adult. Pp. 491-502, 39 figs.. In: J. PAKALUK and S.A. SLIPIŃSKI (eds.). Biology, Phylogeny, and Classification of Coleoptera. Papers Celebrating the 80th Birthday of Roy A. CROWSON. Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa.
    BURAKOWSKI, B., MROCZKOWSKI, M. and STEFAŃSKA, J. 1995. Ryjkowce - Curculionidae, część 2. Chrząszcze Coleoptera. Katalog fauny Polski, XXIII (20). Dział Wydawnictw Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Warszawa, 310 pp.
W serwisie Biomap.pl jest pełna lista publikacji B.Burakowskiego: http://baza.biomap.pl/pl/data/person/bu ... _b/default
ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Pamięci”