Axinotarsus sp.?

Phloiophilidae, Trogossitidae, Thanerocleridae, Cleridae, Dasytidae, Malachiidae.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Axinotarsus sp.?

Post autor: alon »

To chyba Axinotarsus sp., ale nie mam pewności co do gatunku. Waham się między A. marginalis i A. pulicarius. Z tych dwóch obstawiałbym tego drugiego o ile białe brzegi na przedpleczu są cechą rozróżniającą.
Proszę o potwierdzenie lub sprostowanie.
Załączniki
IMG_8386.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.49 KiB)
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Raczej nie są. Też typowałbym A. pulicarius ze względu na smukłe czułki. Golenie przednie i środkowe też wydają się byc jasne.
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Post autor: alon »

Dzięki za odpowiedź.
Rozumiem, że te dwa gatunki odróżnia się po smukłości czułek i kolorze przednich i środkowych goleni? Dopiero teraz znalazłem ten rodzaj na stronie prof. Borowca (wcześniej szukałem tam rodziny Malachiidae, a jest tam Melyridae). I patrząc na zdjęcia z tej strony A. marginalis ma bardziej wysmukłe (proporcje szerokości do długości członów - o ile dobrze rozumiem pojęcie wysmukłości) czułki od A. pulicarius. Golenie A. pulicarius są czerwonawe, A. marginalis czarne. Mój, wydaje mi się, te cechy ma bardziej zbliżone do A. marginalis (golenie są czarne, co chyba lepiej widać na dodanych fotkach, choć ostrość jest kiepska).
Znalazłem również stronę (nie wiem na ile mogę jej ufać) http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... arius.html
i tutaj jest odwrotnie: A. marginalis ma czułki mniej wysmukłe i czerwone golenie, a A. pulicarius czułki wysmukłe i czarne golenie.
Może źle patrzę... Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia co do cech kluczowych i zobrazowania ich na podanych stronach.
Załączniki
IMG_8395.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (28.38 KiB)
IMG_8384.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.27 KiB)
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Axinotarsus sp.?

Post autor: Rafał Ruta »

Oba wymieniane w wątku gatunki są nagminnie błędnie oznaczane. Przyczyną są przede wszystkim mylnie podane cechy w FHL. Właściwe cechy podają Kolibac i in. w ostatniej monografii Cleroidea środkowej Europy. Poniżej prosty kluczyk wraz z ilustracjami:
1. Przednie golenie ciemne, z wyraźną listewką; czułki wysmukłe, długości ciała; przyszwowa, tylna krawędź pokryw samca zaokrąglona; ekscytator samca złożony z dwóch blaszkowatych, ostro zakończonych wyrostków, z których przedni jest delikatny i wąski; chrząszcze większe (do 3,5 mm); rzadszy.....A. pulicarius
-. Przednie golenie żółte do żółtobrązowych, bez listewki; czułki wyraźnie krótsze od długości ciała; przyszwowa, tylna krawędź pokryw samca trójkątnie wyciągnięta; ekcytator samca złożony z masywnego trójkątnego wyrostka na wierzchołku pokryw stykającego się z pęczkiem szczecin; chrząszcze mniejsze (do 3 mm); pospolity.......A. marginalis
Załączniki
fotografie pochodzą z ikonografii prof. L. Borowca
fotografie pochodzą z ikonografii prof. L. Borowca
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.96 KiB)
ekscytatory samców
ekscytatory samców
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.85 KiB)
goleń A. pulicarius
goleń A. pulicarius
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (24.41 KiB)
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Axinotarsus sp.?

Post autor: alon »

Dzięki za klucz. Próba oznaczenia mojego chrząszczyka za jego pomocą jednak nie do końca mi się udała.
Czarne golenie i raczej wysmukłe czułki (czyli pulicarius), ale zdecydowanie krótsze od tułowia (co wskazuje na marginalis). Czyli dalej nic pewnego?
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Axinotarsus sp.?

Post autor: Rafał Ruta »

Klucz w zasadzie obejmuje cechy samców, oznaczanie samic ze zdjęcia jest bardzo ryzykowne i trzeba poprzestać na Axinotarsus sp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CLEROIDEA”