Trichodes apiarius? [T.alvearius]

Phloiophilidae, Trogossitidae, Thanerocleridae, Cleridae, Dasytidae, Malachiidae.
Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Trichodes apiarius? [T.alvearius]

Post autor: Jacek Soboń »

2.06.2007 i 8.06.2006 Pogorze Izerskie, u mnie w ogrodzie.Trichodes apiarius - barciel pszczołowiec?
Załączniki
barciel.pszczolowiec.PICT0706.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.37 KiB)
barciel.pszczolowiec.PICT1020.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.04 KiB)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

tak
Bartek Pacuk
Posty: 3274
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Nie wiem, rysunek na pokrywach jest dość zmienny, ale mi to wyglada na Trichodes alvearius
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Zdecydowanie Trichodes alvearius
brakkonta

Post autor: brakkonta »

a klucz to zdecydowanie wyjaśnia. Plamka na barku (nasadzie pokryw) apiariusa i brak jej u alveariusa, oraz różnice w grubości i gęstości punktowania wskazują na alveariusa. Poza tym Lechowi się wierzy w ciemno.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

ja tylko strzelilem, nawet nie mam klucza do nich ale jak zwykle ( lub najczesciej) kula w płot :mrgreen:
masz Mazepus jakowes klucze jeszcze takie milutkie jak ten do Monochamusow???
No i zdradz ktoz te ww klucz opracowal i to PUBLICZNIE ZDRADZX chcialbym go wirtualnie usciskac
brakkonta

Post autor: brakkonta »

do Przemka to za chwilę.
Na razie omal mnie szlag nie trafi. Cleridy mam, bo tak sobie je mam. Zawsze byłem przekonany, że to są apiariusy i już. Post Jacka from Wieleń zasiał we mnie smrodek niepewności i następnie błysnąłem sakramenckim znawstwem tematu :wink: . I tu mnie cholera trzepła, bo pooglądałem te moje teoretyczne pszczołowce i zaczęły mi wychodzić alveariusy, ale po odwróceniu strony w kluczu wyszły mi favariusy co mnie o wnętrostwo przyprawiło :oops:
Lechu - pomoooocy !!!
Załączniki
Trichodes sp..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.4 KiB)
brakkonta

Post autor: brakkonta »

teraz do Przemka
Klucz jest zlepkiem tłumaczeń (w które to bawię się z rozmaitym skutkiem :oops:) rozmaitych kluczy oraz zlepkiem rysunków z rozmaitych opracowań.
Ten do Monochamusów w porażającej części "ustawił" mi Szczepan Ziarko, bo tu akurat miałem dylemata tak zwanego na poziomie slatuarius kontra reszta świata. Jemu tutaj należą się wirtualne ściskania (choć On sam pewnikiem pod tym kluczem by się nie podpisał, czemu się nie dziwię, bo i sam nie dowierzam swym tłumaczeniom :roll: ).
Klucz w zamyśle ma być do Europy środkowej z odsyłaczami do późniejszej Europy południowej i inszej tam. Jaka mi z tego kaszana wyjdzie - nie wiem. Samą pracę nad kluczem traktuję jako zabawę i odstresora (choć jest to po prawdzie kawał żmudnej roboty). Przynajmniej mi się wydaję że robię coś pożytecznego :oops: Co rusz pojawiają się jakieś niedociągnięcia, w wyniku czego robota jest cały czas i klucz "żyje". Nie rozsyłam go nigdzie, bo i bym nie śmiał wyskakiwać z czymś, co niewątpliwie ma błędy. Kiedyś klucz się zrobi i pewnikiem zalęgnie się w czeluściach mych papierzanych bałaganów, a mnie będzie się zdawało że exegi monumentum aere perennius :mrgreen:
Jednak jak jeszcze czegoś potrzebujesz - pisz na mejla
Mazep Tłumacz od Siedmiu Boleści
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Jacku, te twoje Trichodesy wyglądają na T. favarius. U T. alveolarius za ostatnią ciemną przepaską jest zwykle jeszcze czerwona końcówka pokryw, a u T. favarius cały koniec pokrywy jest czarny.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Lechu jesteś Nieoceniony, jak zwykle zresztą.
Przy podejrzeniach co do favariusa zbiło mnie z pantałyku zdanie z klucza "....ale jego występowanie w Polsce wymaga potwierdzenia". Wiem, klucz stareńki i pewnikiem już zdanie powyższe nieaktualne mocarnie. żal że nie prowadzi się ogólnodostępnych baz danych gdzie człek mógłby takie dane sprawdzić.
Tak swoją drogą - jak na dziś wygląda występowanie tegoż Trichodesa?
Dzięki - Mazep
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Trichodes

Post autor: Jacek H. »

Wg. mnie osobniki ze zdjęcia Jacka Mazepy to jednak T. apiarius. Niestety nie posiadam okazu T. favarius, ale wszystkie moje T. apiarius wyglądają tak jak Jackowe. Po obejrzeniu kluczy Mazura (1975) i Gerstmeiera (1998) stwierdzam, że u T. favarius pierwsza przepaska ma inny kształt, jest skierowana do góry, a szew pokryw jest zwykle ciemny. Plamka u nasady pokryw u T. apiarius jest często bardzo mała, słabo widoczna. Poza tym na zdjęciu Jacka, przedplecza i pokrywy za bardzo błyszczą jak na T. favarius (cecha z wielkościa i gęstością punktowania). Jest jeszcze cecha do sprawdzenie, którą znalazłem u Gerstmeiera, otóż kolec na tylnej goleni u T. favarius jest na wierzchołku rozdwojony.

Jacek
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Jacku, masz rację. T. favarius powinien mieć szew pokryw ciemny aż do samej nasady i często rozszerzający się na podstawę pokrywy. I ten połysk, zupełnie nie jak u favarius. Przyznam się, że nie mamy w zbiorach T. apiarius i chętnie bym od Jacka Mazepy wypożyczył okaz na fotkę. Natomiast mamy T. alveolarius i wkrótce znajdzie się on w atlasie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 stycznia 2008, 12:38 przez L. Borowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

kolec jest jak sierp tatowy. Pojedynczy :cry: To ja już nic nie wiem. A już zmieniłem etykiety. Dawaj od nowa :cry:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Lech Borowiec pisze:Jchętnie bym od Jacka Mazepy wypożyczył okaz na fotkę. Natomiast mamy T. alveolarius i wkrótce znajdzie się on w atlasie.
nijakiego problemu nie widzę, jeno proszę o namiary, gdzie robala wysłać. Nie byłbym sobą, gdybym nie marzył przy okazji, że jak wróci, to razem z alveolariusem :roll: (co by w paczce apiariusowi nie było smutno) :wink:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

Jacku, sprawa jest nieaktualna. Okazało się, że mamy w zbiorach dwa okazy T. apiarius, pięknie spreparowane i gotowe do zdjęcia. Dziękuję więc za gotowość udostępnienia okazu. Na T. alveolarius i tak nie mogłeś liczyć, bo mamy tylko jeden okaz.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

a już myślałem że mój żuczki błysną w Wielkim świecie i zrobi karierę w świetle reflektorów i fleszy :cry:Ale zawsze jakieś dodatkowe informacje kluczowe człek złapał. :D
Czekamy na zdjęcia apiariusa i alveolariusa - tak będzie najlepiej widac różnice.
pazerny Mazep :evil:
Ostatnio zmieniony środa, 4 listopada 2009, 13:17 przez brakkonta, łącznie zmieniany 1 raz.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

alem sobie ładnie napisał "różnica" :oops:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

J.M. pisze:alem sobie ładnie napisał "różnica" :oops:
wstyd zwlaszcza ze belfer - kaganek oswiaty, przyklad dla mlodziezy, kowal w kuzni talentow....ech.... :mrgreen: :mrgreen: kazdemu sie moze przeciez zdarzyc nie przezywaj Jaco !!!
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Dópa tam. Odpowiem tak jak moi óczniowie "prosze pana, to nie polski, to biologia, to co się mamy wysilać" :shock:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Jestes biolog Jaco???
Ticzer od zwierkow i inszych nasiekomych??? :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

"zwierki" - ładnie, ale jak nasiekomyje to już trzymajmy się i niech będą żywotnyje :P
Ticzer to jestem i to uczon po sąsiedzku do Twej uczelni bo rodem od Marysi Skłodowskiej co to się za Curia wydała, zamiast z Einsteinem figlować. Oj przechlało się tam na miasteczku piwa, oooooj! Pięć najcudowniejszych lat :cry:
Jacek Soboń
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 6 stycznia 2008, 14:58
Lokalizacja: Wleń

Złapać robaka?

Post autor: Jacek Soboń »

Wygląda że barciel upodobał sobie mój ogród. "Bawiłem" się onej w preparowanie, ale to była amatorszczyzna. Pewnie znajdę na forum jak zabezpieczyć zebrane okazy?
Dziękuje i pozdrawiam - Jacek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „CLEROIDEA”