Opilo domesticus

Phloiophilidae, Trogossitidae, Thanerocleridae, Cleridae, Dasytidae, Malachiidae.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Opilo domesticus

Post autor: Grzegorz Michoński »

Czy gatunek tak rzadki jak podaje Mazur (1975, KdOOP) i Burakowski et al. (1986, KFP)? 12 czerwca złapałem pierwszy okaz tego gatunku (WV32).
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jakbyś złapał kolejne okazy, to ja się piszę na parkę :wink:

Zresztą na pozostałe Cleridae też ( poza ...4? gatunkami ?) :D :D :D Jakoś nie mam do nich farta.
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Opilo domesticus rzadki jest niewatpliwie i to bardzo, gratulacje!, ale można go pomylić z O. mollis też rzadkim chociaż mniej. Może jakieś zdjęcie ?

Jacek
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Jacek Kalisiak pisze:Jakbyś złapał kolejne okazy, to ja się piszę na parkę
Będę pamiętał, jak zwykle.

Jacek H. pisze: gratulacje!, ale można go pomylić z O. mollis też rzadkim chociaż mniej.
Okaz oznaczony z klucza Mazura (1975) oraz Gerstmeier (1998). Punktowanie pokryw ułożone w regularne rzędy, które sięgają do końca pokryw. Na przedpleczu niepunktowana linia sięgająca przedniego i tylnego brzegu. Zdjęcie spróbuję zrobić w przyszłym tygodniu (może będę miał czym).
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Przedstawione cechy nie pozostawiaja watpliwosci, niezle zwierzatko! w jakim srodowisku lapany?

Jacek
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Może dodam, że w tym roku udało mi się z Bułgarskich patyków wyhodować krewniaka od nich Opilio taeniatus (Klug,1842).

rp
Tomasz Barłożek
Posty: 72
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 21:58
Lokalizacja: Wronki

Post autor: Tomasz Barłożek »

To może i ja się pochwalę: wczoraj na scianie domu w okolicach Śremu (XT56) - siedział sobie spokojnie Opilo domesticus, w zeszłym roku nie daleko tego miejsca na twarzy wylądował mi O. pallidus, a jakiś miesiąc temu z liści jesionu w okolicach Obrzycka k. Szamotuł (XU03) otrząsnąłem O. mollis.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Opiloman ;)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Opilo domesticus

Post autor: Aneta »

Odgrzewam stary wątek, bo wczoraj do światła przyleciał mi Opilo, co do identyfikacji którego mam niejakie wątpliwości. Niby rzędy punktów są na całej długości pokryw, co wskazywałoby na O. domesticus, ale spód ciała nie jest żółty, tylko raczej ciemny, brązowawy, co znów pasuje do O. mollis. Czy jest jeszcze jakaś cecha nie uwzględniona w kluczu PTE-owskim, która byłaby rozstrzygająca dla tych dwóch gatunków?
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Re: Opilo domesticus

Post autor: Jacek H. »

Punktowanie pokryw wskazuje na O. domesticus. Kolory bywają zmienne, ale u O. mollis plamy na pokrywach są z reguły bardziej kontrastowe.

Jacek
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Opilo domesticus

Post autor: Aneta »

No właśnie, ten mój Opilo ubarwienie pokryw ma dość kontrastowe, co też się do moich wątpliwości dołożyło - nie mam opatrzenia z tym rodzajem. Ale jeżeli punktowanie jest wystarczającą cechą, podpiszę go jako O. domesticus.
brakkonta

Re: Opilo domesticus

Post autor: brakkonta »

.....no to i ja się pochwalę. Przywiozłem z Sarbinowa, znad morza Opilo, który to miał być mollis'em. A to domesticus :hp: ....nowy dla mojego zbioru :hp:
Mazep
ODPOWIEDZ

Wróć do „CLEROIDEA”