Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Phloiophilidae, Trogossitidae, Thanerocleridae, Cleridae, Dasytidae, Malachiidae.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: GrzegorzGG »

Biorąc pod uwagę ten klucz:
http://www.thewcg.org.uk/idaids/mbipust ... iridis.htm

na podstawie moich fotek z dzisiejszego poranka: wnioskuję że to M. bipustulatus (przede wszystkim barwa pokryw nie ma odcienia niebieskiego, stosunek szerokości i długości przedplecza to ok. 1,3)
Dlaczego więc i na podstawie jakich cech na kerbtier oznaczono ten okaz jako C. viridis ?

Proszę Was o pomoc. Przyznam, że im bardziej się zagłębiam w różnice między podobnymi gatunkami tym więcej mam wątpliwości co do własnej oceny... A chyba powinno być na odwrót.
brakkonta

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: brakkonta »

...hmmm :mysl: , po mojemu to pomiędzy rodzajami Clanoptilus i Malachius (nie doszedłszy jeszcze do gatunków) to jest tak (i cechy poniższe widać na podlinkowanej stronie):
Malachius - samiec ma podłużną bruzdę na głowie z przodu przed oczami i jegoż przedni brzeg jest w białych kudłach (ja tam tych cech nie widzę na Twoich fotkach). Samica zaś ma przednie kąty przedplecza delikatnie zaczerwienione (same kąty, nigdy całe boki przedplecza).
Do tego 4 człon czułka jest wyraźnie mocarniejszy od 5 - go.
Clanoptilus - samiec wspomnianej bruzdy nie ma (na Twych obrazkach nie widać ni bruzdy ni kudłów na łbie), zaś samica ma bądź całe przedplecze jednolicie zielone (takie jak na Twoich fotkach), lub całe boki przedplecza są obrzeżone czerwienią (takiegom nie widział :shock: ). Wspomniane człony czułków aż tak bardzo nie różnią się od siebie.
No i co by tedy nie było - Twój wygląda na Clanoptilus'a
...może i pomogłem - Mazep :hi:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 maja 2013, 05:37 przez brakkonta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: GrzegorzGG »

Rozumiem, dziękuję. Pomogłeś i jestem Ci wdzięczny.
brakkonta

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: brakkonta »

.....o, a Ty czego nie śpisz ??? To że ja jestem dziwny, to wiem, ale inni ludzie o tej porze śpią przecie :tak:
Dodałem jeszcze w międzyczasie cechę dotyczącą członów czułka.
Mazep
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: GrzegorzGG »

Za 17 minut wyjeżdzam do Rumunii, stąd ta pobudka. A z tą normalnością lub nie to kwestia subiektywna :D
brakkonta

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: brakkonta »

....nie daj się zjeść autochtonom. To dziki kraj :shock:
Mazep
Grzesiek
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek, 11 lipca 2011, 20:23
UTM: CA61
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: Grzesiek »

Przy okazji podłączę się do wątku z pytaniem. Znalazłem kiedyś chrząszcza z tego samego (?) gatunku z dziwnymi tworami po bokach ciała. Nie wygląda to na grzyb ani na pasożyta - bardziej na wybujałą tkankę, u świeżo wyklutych z bobówek muchowek tak wygląda ptilinum na głowie. Wiem, że to off topic, ale szkoda mi zakładać osobny wątek, a może przy okazji zagadka się wyjaśni.
Załączniki
chrząszcz a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.17 KiB)
chrząszcz b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (27.55 KiB)
brakkonta

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: brakkonta »

niiii, to panowie mają takowe gruczoły zapachowe (wydzielają tzw.atraktanty), które to służą do seksualnego motania we łbach babom ;-)
Mazep
vpr12
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 16:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cordylepherus viridis vs Malachius bipustulatus

Post autor: vpr12 »

Ja również bardzo proszę o przyjrzenie się tym chrząszczom. Osobnik z pierwszego zdjęcia(16.05. Warszawa) wygląda mi na samca Malachius bipustulatus - ma czerwone kąty przedplecza i zółte narośle na czułkach, a ten drugi(24.05. Warszawa) bardziej na Cordylepherus viridis, ponieważ ma jednolicie ubarwione przedplecze i czerwień na końcach pokryw jest mniej intensywna niż u pierwszego. Czy mam rację?
Załączniki
1
1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.29 KiB)
2
2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.29 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CLEROIDEA”