Ptinus bescidicus

Nosodendridae, Dermestidae, Endocatomidae, Bostrichidae i Ptinidae.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Ptinus bescidicus

Post autor: Radek W. »

Witam.

Chciałbym zapytać o pozycję taksonomiczną Ptinus bescidicus ponieważ oznaczyłem jednego samca za pomocą Klucza do oznaczania owadów Polski, cz. XIX
jako właśnie ten gatunek. Nigdy wcześniej nie interesowałem się tą rodziną, widzę, że różnice pomiędzy gatunkami czasem są dość subtelne. Z tropu zbiła mnie informacja
Ranga taksonomiczna omawianego gatunku oraz jej stosunek do P. (P.) bicinctus Sturm nie są ostatecznie wyjaśnione
Wzmiankę o tym taksonie znalazłem jedynie tu http://www.entomologi.no/journals/nje/o ... pdf#page=4 no i oczywiście w kluczu.
W bazie KSIB jest informacja, że niektórzy traktują go jako podgatunek lub odmianę barwną Ptinus bicinctus, jednakże napisano, że P. bicinctus ma włoski na pokrywach jednakowej długości, a mój okaz ma wyraźnie różnej długości.

Załączam zdjęcie okazu o którym mowa. Może jednak to zupełnie coś innego? :mysl: :read:
Załączniki
Ptinus bescidicus - Kopia - Kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.29 KiB)
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Witam
Subfamily Ptininae
Tribe Ptinini
Genus Ptinus
Subgenus Ptinus
Ptinus bicinctus Sturm, 1837 , synonim bescidicus
Według najnowszego klucza Zahradnika 2013
ENTOMONKA
Posty: 108
Rejestracja: niedziela, 3 lipca 2011, 15:43
Gender: women
UTM: CC93-Łódź

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: ENTOMONKA »

Wg CPC, P. bicinctus nie ma w Polsce.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: Jacek Kurzawa »

CPC nie jest najlepszym źródłem, gdy chodzi o rozmieszczenie gatunków, gdyż spotyka się błędy, no i już powoli traci na aktualności. Natomiast układ systematyczny wg CPC to już standard. Akurat gdy chodzi o ten gatunek mamy problem taksnomiczny, który przekłada się na rozmieszczenie wiec należy się tu opierać na opiniach specjalistów, które omawiają problem w poszczególnych pracach a CPC traktować jako wskazówkę. No i jeszcze przy tym trzeba pamiętać, że czasami specjaliści nie bywają zgodni co do niektórych problemów i wg. X takson może być traktowany jako dobry gatunek lub podgatunek, a wg Y jest synonimem i tego nie rozwiązuje ani CPC ani żadna z prac X i Y, są tylko uargumentowane poglądy, jedne lepiej drugie gorzej. Dlatego do tego wszystkiego należy podchodzić z odpowiednią rezerwą.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: Radek W. »

Oczywiście, że trzeba podchodzić z dużą rezerwą :)
Wg. klucza, z którego korzystałem te dwa gatunki Ptinus bicinctus i P.bescidicus różnią się nie kolorem, czy inną względną cechą, a długością włosków i to dość wyraźnie.
Nie dało mi to spokoju i spróbowałem wypreparować kopulator. Niestety nie mam w tym wprawy trochę go uszkodziłem, ale wydaje mi się pomimo tego bez większych wątpliwości wychodzi Ptinus pilosus.
Załączam moje zdjęcie i rysunek z klucza.
Załączniki
Ptinus pilosus - kopulator - Kopia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.38 KiB)
Ptinus pilosus - Kopia (2).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.24 KiB)
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Proponuję wysłać fotki do Jurka Borowskiego, wszelkie wątpliwości będą rozwiane.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Ptinus bescidicus

Post autor: Radek W. »

Proponuję wysłać fotki do Jurka Borowskiego, wszelkie wątpliwości będą rozwiane.
Tak też zrobiłem i mój typ (Ptins pilosus) został potwierdzony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BOSTRICHOIDEA”