Olibrus bisignatus?

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Olibrus bisignatus?

Post autor: Komosinski K »

Mam problem z Olibrusem. Dochodzę do trzech gatunków: O. bisignatus, O. bicolor i O. bimaculatus. Cechą kluczową jest punktowanie zapiersia. Mój okaz ma punktowanie równomierne i mocne na bokach, natomiast na środku (w tym na wyrostku wchodzącym miedzy środkowe biodra) znacznie rzadsze i płytsze. Przy końcu pokryw po jednej rozmytej, czerwonej plamie. Wychodzi O. bisignatus, najrzadszy z tej trójki, znany tylko z Gór Pieprzowych i Bielinka nad Odrą (dane z klucza Z. Cmolucha, 1997). Niestety nie mam okazów porównawczych pozostałych dwóch gatunków.
Jutro postaram się zrobić zdjęcia spod binokularu jeżeli znajdzie się ktos chętny do pomocy.
Okaz zebrany 28.08.08 w okolicach Olsztynka - łąka o charakterze kserotermicznym(kocanki piaskowe).
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Olibrus bisignatus występuje również na kilku stanowiskach w Dolinie Dolnej Wisły (Starogród ad Chełmno, rez. Zbocza Płutowskie, Świecie n/W, Gruczno, Topolinek) oraz pólnocnej części Kotliny Toruńskiej (Skłudzewo, „Skarpy Ślesińskie”, Bydgoszcz – Fordon, Bydgoszcz – Zamczysko) — dane z lat 1995 – 2001 na podstawie okazów zbieranych przez D. Kubisza, M. Mazura i przeze mnie. Jego obecność koło Olsztynka jest bardzo prawdopodobna.
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Komosinski K »

Wielkie dzieki za nowe stanowiska. Dodaję obiecane zdjęcia (zbliżenie zapiersia i całego chrzaszcza). Niestety chrząszcz nie wyszedł zbyt dobrze (głębia ostrości!). Zdjęcia robione prowizorycznie cyfrówką przyłożoną do binokularu.
Załączniki
olibrus3.JPG
olibrus3.JPG (68.52 KiB) Przejrzano 3324 razy
Olibrus2.jpg
Olibrus2.jpg (72.47 KiB) Przejrzano 3343 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”