Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest środa, 13 gru 2017, 02:20

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Protocucujidae
PostNapisane: środa, 14 lip 2010, 22:19 

Specjalność:
Do działu Cucujoidea nawet chyba moderatorzy nie zaglądają, bo ostatni temat, który tu się znajduje, jest o czarnuchu, a więc o zupełnie innej nadrodzinie... Może więc warto ożywić nieco tę kostnicę..?

Protocucujidae to bardzo ciekawa, mała rodzina w Cucujoidea, obejmująca zaledwie jeden rodzaj i siedem gatunków. Od czasu, kiedy w latach pięćdziesiątych ustanowił ją Crowson, było mniej więcej wiadomo, że to grupa siostrzana Sphindidae i kilka dalszych prac tę pozycję zdecydowanie ugruntowało. Ericmodes (Protocucujus okazał się młodszym synonimem tej nazwy) to dzisiaj cztery gatunki żyjące w Ameryce Południowej i trzy w Australii (bardzo ciekawe rozmieszczenie, sugerujące podział rodzaju na dwie izolowane grupy z powodu "urwania się" Gondwany Wschodniej). Chrząszcze niewielkie (te na zdjęciu mają 4-5 mm), spłaszczone, o praktycznie nieznanej biologii, chociaż znane są ich larwy. Okazy fotografowane w muzeum w Kopenhadze.

Od lewej: Ericmodes sylvaticus i E. fuscitarsis (obydwa gatunki z Chile).

Załączniki:
Ericmodes.jpg
Ericmodes.jpg [ 125.57 KiB | Przeglądane 1684 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Protocucujidae
PostNapisane: czwartek, 15 lip 2010, 06:55 

Specjalność:
Interesująca notatka  :mrgreen:  bardzo dobrze pokazane zdjęcia  :mrgreen:  i świetny dowcip z tą kostnicą... :P  
Jednak nie każdy, kto zna się na tym rzędzie stworzeń, a jednak czyta posty, musi coś tu pisać. Nie każdemu dano talent i lekkość pióra  :mrgreen: . Może to i lepiej, bo Twoje posty czyta się świetnie, i chociaż to tekst specjalistyczny, to co prawda ze słownikiem, ale czasem 'łapię' sedno, i trochę ( bo już nie te lata ) coś w głowie zostaje :P
Pozdrawiam
Ala

PostNapisane: czwartek, 15 lip 2010, 09:09 

Specjalność:
Widzisz, kobieto o mineralogicznym pseudonimie, Cucujoidea to bardzo duża nadrodzina, obejmująca w Polsce coś koło dwudziestu rodzin chrząszczy, w tym np. biedronki. Dlatego brak ruchu w tym dziale jest trochę dziwny.

Paweł

PostNapisane: czwartek, 15 lip 2010, 13:04 

Specjalność:
Wszyscy w terenie  :mrgreen: łapią żuczki, muszki i motylki  :P  więc jest zastój na Forum. Ja nie mam już urlopu więc śledzę Twoje notatki ( czym Cię jednak wkurzam  :P  ) i zastanawiam się, czy nie zrobić sobie z nich archiwum na własny użytek. Jeżeli się zgadzasz oczywiście  :mrgreen: . By coś rozgryźć trzeba siły i determinacji, może mi obu starczy, przynajmniej na razie...
( A mineralogia to moja pierwsza miłość, stąd mój nick. )
Pozdrawiam
Ala

PS Biedronki ( jako rodzinę chrząszczy ) 'odkryłam' dopiero na tym Forum. Co 'odkryję' za jakiś czas?

Strefa czasowa: UTC + 1