Protocucujidae

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Protocucujidae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Do działu Cucujoidea nawet chyba moderatorzy nie zaglądają, bo ostatni temat, który tu się znajduje, jest o czarnuchu, a więc o zupełnie innej nadrodzinie... Może więc warto ożywić nieco tę kostnicę..?

Protocucujidae to bardzo ciekawa, mała rodzina w Cucujoidea, obejmująca zaledwie jeden rodzaj i siedem gatunków. Od czasu, kiedy w latach pięćdziesiątych ustanowił ją Crowson, było mniej więcej wiadomo, że to grupa siostrzana Sphindidae i kilka dalszych prac tę pozycję zdecydowanie ugruntowało. Ericmodes (Protocucujus okazał się młodszym synonimem tej nazwy) to dzisiaj cztery gatunki żyjące w Ameryce Południowej i trzy w Australii (bardzo ciekawe rozmieszczenie, sugerujące podział rodzaju na dwie izolowane grupy z powodu "urwania się" Gondwany Wschodniej). Chrząszcze niewielkie (te na zdjęciu mają 4-5 mm), spłaszczone, o praktycznie nieznanej biologii, chociaż znane są ich larwy. Okazy fotografowane w muzeum w Kopenhadze.

Od lewej: Ericmodes sylvaticus i E. fuscitarsis (obydwa gatunki z Chile).
Załączniki
Ericmodes.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.57 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Protocucujidae

Post autor: Almandyn »

Interesująca notatka :mrgreen: bardzo dobrze pokazane zdjęcia :mrgreen: i świetny dowcip z tą kostnicą... :P
Jednak nie każdy, kto zna się na tym rzędzie stworzeń, a jednak czyta posty, musi coś tu pisać. Nie każdemu dano talent i lekkość pióra :mrgreen: . Może to i lepiej, bo Twoje posty czyta się świetnie, i chociaż to tekst specjalistyczny, to co prawda ze słownikiem, ale czasem 'łapię' sedno, i trochę ( bo już nie te lata ) coś w głowie zostaje :P
Pozdrawiam
Ala
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Protocucujidae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Widzisz, kobieto o mineralogicznym pseudonimie, Cucujoidea to bardzo duża nadrodzina, obejmująca w Polsce coś koło dwudziestu rodzin chrząszczy, w tym np. biedronki. Dlatego brak ruchu w tym dziale jest trochę dziwny.

Paweł
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Protocucujidae

Post autor: Almandyn »

Wszyscy w terenie :mrgreen: łapią żuczki, muszki i motylki :P więc jest zastój na Forum. Ja nie mam już urlopu więc śledzę Twoje notatki ( czym Cię jednak wkurzam :P ) i zastanawiam się, czy nie zrobić sobie z nich archiwum na własny użytek. Jeżeli się zgadzasz oczywiście :mrgreen: . By coś rozgryźć trzeba siły i determinacji, może mi obu starczy, przynajmniej na razie...
( A mineralogia to moja pierwsza miłość, stąd mój nick. )
Pozdrawiam
Ala

PS Biedronki ( jako rodzinę chrząszczy ) 'odkryłam' dopiero na tym Forum. Co 'odkryję' za jakiś czas?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”