77 Ptinidae: Priobium

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

77 Ptinidae: Priobium

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Larwy polskich kołatków są tak jednolite morfologicznie, że w zupełności wystarczy prezentacja jednego gatunku, żeby zapoznać się z typowym wyglądem tych zwierzaków.

Larwy Ptinidae można pomylić z Bostrichidae, a nawet z małymi pędrakami Scarabaeoidea; w mniejszym stopniu z Anthribidae i Curculionidae. Od Bostrichidae i Scarabaeoidea różnią się m.in. bardzo krótkimi (ledwo zauważalnymi) czułkami, składającymi się zwykle z pojedynczego segmentu (u Bostrichidae czułki są trójczłonowe; u Scarabaeoidea 3-4-członowe). Larwy Curculionoidea żyjące u nas w tych samych substratach, co Ptinidae są beznogie (ryjkowce i część kobielatek) lub mają nogi silnie zredukowane, 1-2-członowe (pozostałe kobielatki). W obrębie rodziny ważne może być odróżnienie larw Anobiinae od Ptiniinae (czyli grup dawniej traktowanych jako odrębne rodziny) - jest to stosunkowo trudne i wymaga znalezienia pierwszej przetchlinki tułowiowej: jeśli znajduje się ona w tylnej części przedtułowia lub pomiędzy przed- a śródtułowiem, to mamy do czynienia z Anobiinae; u Ptiniinae ta przetchlinka jest w przedniej części przedtułowia. Ptiniinae nie mają też grzbietowych asperytów (drobnych ziarenek, zwykle ciemniejszych od otaczającej kutikuli), charakterystycznych dla większości Anobiinae.

Larwy kołatków pozyskuje się z substratów, w jakich bytują: martwe lub obumierające drewno (w tym meble, ramy obrazów itp.), szyszki, huby, purchawki, rozmaite suche produkty spożywcze. Łatwo się je hoduje i w ten sposób można pozyskać wiele ciekawych gatunków, których imagines są trudne do znalezienia w terenie.

Na zdjęciu larwa Priobium carpini, znaleziona razem z kilkoma innymi (z których kilka tygodni później uzyskałem chrząszcze) w sęku obumierającej olchy.
Załączniki
Ptinidae_Priobium carpini.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.12 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”