69 Dytiscidae: Agabus, Colymbetes, Cybister

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

69 Dytiscidae: Agabus, Colymbetes, Cybister

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ciąg dalszy podwodnej grozy, tym razem pływaki. Identyfikacja rodziny nie powinna tutaj nastręczać żadnych problemów; larwy Dytiscidae są bardzo charakterystyczne i nawet początkujący entomolog z łatwością będzie w stanie je znaleźć i rozpoznać. Oczywiście polując na konkretne gatunki trzeba wcześniej zapoznać się z ich biologią, natomiast chcąc po prostu pozyskać trochę ciekawych larw do obserwacji i hodowli wystarczy pobełtać czerpakiem czy sitem wśród roślinności wodnej przy brzegach płytkich zbiorników, szczególnie na wiosnę i w pierwszej połowie lata. Larwy są bardzo żarłoczne i w większości przypadków mało wybredne, te mniejsze polują na drobne bezkręgowce, te duże potrafią skutecznie napaść na kijankę czy małą rybkę. W literaturze został zresztą odnotowany przypadek zabicia małego węża przez larwę pływaka.

W tym odcinku larwy z grup najnudniejszych morfologicznie, dużo ciekawsze Hydroporinae pojawią się niedługo.

Larwy na zdjęciach pochodzą ze zbioru mojego (Agabus i Colymbetes) oraz Marka Przewoźnego (Cybister).
Załączniki
Od lewej: Agabus sp.; Colymbetes sp.; Cybister laterimarginalis.
Od lewej: Agabus sp.; Colymbetes sp.; Cybister laterimarginalis.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.86 KiB)
Od lewej: Agabus sp.; Colymbetes sp.; Cybister laterimarginalis.
Od lewej: Agabus sp.; Colymbetes sp.; Cybister laterimarginalis.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.19 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 69 Dytiscidae: Agabus, Colymbetes, Cybister

Post autor: Almandyn »

Widzę 3, monstrualnych rozmiarów, osobniki alienopodobne, w dodatku z upodobaniem do polowań :mrgreen: . Gdyby nie tekst pomyślałabym, że to jakaś inwazja...
Fascynujący jest ten mikro - makro świat.
Bardzo dziękuję po raz kolejny i pozdrawiam
Ala
Marcin Wencel
Posty: 301
Rejestracja: sobota, 4 sierpnia 2007, 16:41
Lokalizacja: Opole

Re: 69 Dytiscidae: Agabus, Colymbetes, Cybister

Post autor: Marcin Wencel »

Witam.
Podobnie jak "kobieta o mineralogicznym pseudonimie" :wink: również czytam wszystkie Pana posty. Jestem po prostu pod wrażeniem...nic nie piszę bo nie mam nic mądrego do dodania prócz wyrazów podziwu. Jestem motylarzem, zajmuję się głównie zwójkami, na Coleptera nie znam się wcale. Mimo to czytam pilnie Pana posty i dziękuję za udostępnianie tak ciekawego materiału. Gratuluję i życzę wytrwałości w tej pewnie strasznie ciężkiej pracy.

P.S Zdjęcia niesamowite... Jeszcze raz szczerze gratuluję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”