68 Zopheridae: Aulonium, Bitoma, Cicones

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

68 Zopheridae: Aulonium, Bitoma, Cicones

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Larwy Zopheridae są morfologicznie dość zróżnicowane i nie zawsze ogólne opatrzenie wystarcza, żeby je odróżnić od innych rodzin. W naszej faunie akurat najpospolitszy gatunek, Bitoma crenata, ma stadia przedimaginalne dość podobne do rodzaju Anaspis, chociaż przy odrobinie wprawy nie ma problemów, żeby prawidłowo zidentyfikować larwy tych drobnych chrząszczy. Zopheridae są generalnie grzybożerne, larwy odżywiają się ponadto martwymi tkankami roślinnymi, resztkami po żerowaniu innych owadów (np. odchodami), a niektóre gatunki uzupełniają dietę podskubując tu i ówdzie żywe mięso. Zdarzają się również gatunki ściśle drapieżne, ale jest ich niewiele. Larwy naszych Zopheridae nie są łatwe do znalezienia (poza Bitoma, której wszędzie pełno), wymaga to zwykle żmudnego przesiewania próchna, przeglądania leżących na ziemi gałęzi i zaglądania pod korę martwych i obumierających drzew. W poszukiwaniach bardzo pomaga znajomość biologii poszczególnych gatunków, warto więc zapoznać się choćby z polskim kluczem do oznaczania tej grupy chrząszczy.

Na zdjęciu:

Aulonium trisulcum - larwa ze zbioru Rafała Ruty; ten gatunek rozwija się pod korą jesionów i wiązów opanowanych przez korniki, których larwy wraz z grzybami i detrytusem znalezionym w chodnikach i pod korą stanowią pokarm postaci przedimaginalnych tego pięknego zwierzaka.

Bitoma crenata - pospoliciuch rozwijający się pod korą wielu gatunków drzew; larwy odżywiają się omalże wszystkim, co da się pożreć. Łatwo je znaleźć praktycznie w dowolnym lesie czy parku, szczególnie na nagrzanych słońcem stanowiskach. Larwa z mojego zbioru.

Cicones sp. - rodzaj związany z martwym i opanowanym przez grzyby drewnem; larwy naszych gatunków nie zostały jak na razie opisane, więc i nie sposób ich oznaczać. Zarówno larwy jak i imagines C. variegatus zdarzało mi się wysiewać z dużych, omszałych i dość już mocno rozłożonych pniaków bukowych opanowanych przez grzyby z rodzaju Hypoxylon. Akurat larwę ze zdjęcia znalazłem w takim pniaku bez dorosłych chrząszczy, stąd nie mam pewności, który to gatunek.
Załączniki
Od lewej: Aulonium trisulcum; Bitoma crenata, Cicones sp.
Od lewej: Aulonium trisulcum; Bitoma crenata, Cicones sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.38 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 68 Zopheridae: Aulonium, Bitoma, Cicones

Post autor: Almandyn »

Zopheridae są generalnie grzybożerne, larwy odżywiają się ponadto martwymi tkankami roślinnymi, resztkami po żerowaniu innych owadów (np. odchodami), a niektóre gatunki uzupełniają dietę podskubując tu i ówdzie żywe mięso. Zdarzają się również gatunki ściśle drapieżne, ale jest ich niewiele
'Podskubując' czyli jak i kogo? Grzybiarzy? :mrgreen:
Wiem, wiem, to nie o takie grzyby chodziło...
Świetny tekst. Teraz zastanowię się, gdy będę mijać jakiś spróchniały pniak, A może nawet się nad nim pochylę... :mrgreen:
Dziękuję i życzę spokojnej niedzieli
Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”