Montescardia tessulatellus

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Montescardia tessulatellus

Post autor: Tawulec »

Kolejny ciekawy gatunek, tym razem z delikatną prośbą o potwierdzenie oznaczenia ;-) Sugerowałem się cechą na strzępinie wierzchołkowej przedniego skrzydła. Może ktoś miałby ładnie zaznaczone cechy pozwalające odróżnić te 2 gatunki? ;-)
Załączniki
tess.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.82 KiB)
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Tomasz Jaworski »

To jest M. tessulatellus. Gatunek ten można łatwo pomylić z pospolitym Morophaga choragella, ale odróżnienie na podstawie cech zewnętrznych jest jak najbardziej możliwe. Dość dobrze to widać na zestawionych okazach, jak np. pod tym linkiem http://www.lepiforum.de/cgi-bin/lepiwik ... sulatellus

Generalnie M. tessulatellus ma nieco szersze skrzydła przedniej pary. Z kolei u M. choragella jest dość dobrze wykształcona przepaska biegnąca w poprzek przedniego skrzydła i ma ona skośny przebieg, co dobrze widać od nasadowej strony skrzydła. To nie są żadne "pewne cechy", ale takie, które mi ułatwiają rozróżnienie tych gatunków. Natomiast ewidentną cechą różniącą oba gatunki są włoski na czułkach samców (krótkie u M. tessulatellus, długie u M. choragella)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Tawulec »

OK - czyli wszystko się zgadza z moimi obserwacjami nad serią okazów :) Dzięki ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Rafał Celadyn »

...u mnie od paru dni wykluwa się ten gatunek...generalnie huba ze spróchniałego wierzbusa znaleziona zimą miała wydać na świat chrząszcze ,ale dla mnie to bez różnicy, bo motylek naprawdę piękny :ok: .Wyszły juz cztery sztuki ,niestety dwa okazy przegapiłem i zniknęły...Ale to dwa duże kawały grzyba, więc na pewno jeszcze coś wylezie :wink: .
:hi:
Rafał
edit :i po problemie 8)
Załączniki
M.t..JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.14 KiB)
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 kwietnia 2013, 13:20 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Tawulec »

Rafał, nic mi nie mów - dzisiaj preparuję 18 choragelli, bo żal wywalać - takie ładne, prosto z huby... :mrgreen:
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Tomasz Jaworski »

Rafał, ale motyl ze zdjęcia to właśnie Morophaga choragella. O podobieństwie obu gatunków było pisane powyżej.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Montescardia tessulatellus

Post autor: Rafał Celadyn »

uuu,łowiłem choragellę i te okazy zupełnie inaczej wyglądały...zaraz zmienię opis :wink:
nie przyglądałem im się jeszcze ,ani nie spreparowałem ,a że robię wszystko szybciej niż myslę to byki muszą się zdarzać ,teraz widzę o co kaman.Dzięks :wink:
:hi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”