Psychoides verhuella BRUAND, 1853

Witas

Psychoides verhuella BRUAND, 1853

Post autor: Witas »

Z wieloma mikrusami jest tak, że trzeba trafić w aktywność dobową i czas pojawu. I nagle okazuje się, że gatunek jest liczny. Tylko kwestia znalezienia na niego metody i najczęściej totalnego farta.
Przez kilka lat szukałem tego gatunku na skałkach w okolicy Krakowa i Częstochowy. Zanokcic nie brakowało, ale motyla nie znalazłem. Podczas tegorocznej rodzinnej wycieczki do doliny Strążyskiej w Tatrach w lipcu, w końcu go namierzyłem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie okoliczności.
Ponieważ córka musiała zaliczyć każdy większy kamień, właziła wszędzie gdzie się dało, a ja ją ubezpieczałem coby się nie potłukła. Podczas pierwszej wizyty na głazie (fot 1) świeciło słońce i nic się koło niego nie kręciło. Przy schodzeniu córka znowu wlazła na ten głaz. Stojąc koło niej zorientowałem się, że cóś tam lata. Pierwsze odczucie... jakoś mol. Po złapaniu zorientowałem się, że to Psychoides verhuella. Było ich tam mnóstwo. Szła burza, koło godziny 15, bez słońca.
Mam następujące pytanie. Czy ktoś wie jak ten gatunek występuje aktualnie w Polsce? Dla Tatr jest nowy.
Załączniki
DSCF2067.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.98 KiB)
DSCF2069.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.1 KiB)
DSCF2072.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.99 KiB)
Psychoides verhuella .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.15 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Psychoides verhuella BRUAND, 1853

Post autor: Tawulec »

No no, tylko pozazdrościć. Szukaliśmy tego gatunku z Adamem Malkiewiczem w Masywie Ślęży, ale - niestety - bezskutecznie. Dzięki za informację o aktywności, trzeba będzie powtórzyć próbę w przyszłym roku. Na Dolnym Śląsku wciąż jest niepotwierdzony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”