Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: andrzej »

Witam

Przed samymi świętami taki prezent mi się w dębickiej buczynie trafił :D , na jednym drzewie z Cucujusem - 28 XII 2015, 1 ex.

Pozdrawiam, Andrzej
Załączniki
pladydema 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.81 KiB)
platydema2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.99 KiB)
DSC01321.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.46 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bk, to buk? a co znaczy W-ca? 18a to nr oddziału? Nie jest to istotne (a już dla mnie całkowicie), ale tak z ciekawości pytam, bo czasami warto wiedzieć, co mogą oznaczać różne wpisy na etykietach. Gdybym taki okaz dostał to nie rozszyfrowałbym treści bez kontaktu z autorem, a ten nie zawsze jest możliwy.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: andrzej »

W-ca to skrót od nazwy leśnictwa Wolica
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Grzegorz Banasiak »

andrzej pisze:W-ca to skrót od nazwy leśnictwa Wolica
Jest miejsce na etykiecie, możesz przecież pisać całe nazwy. Za 100 lat nikt nie będzie wiedział co to znaczy Bk lub W-ca.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dobry połów :brawo:

Platydemy najłatwiej jest -z mojego skromniutkiego doświadczenia - pozyskiwać właśnie zimą, zimujące pod korą.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: andrzej »

Rafał, dzięki i o taki komentarz mi chodziło a etykieta ... to moja etykieta i kwiatuszka sobie mogę na niej namalować!....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Antek Kwiczala † »

to moja etykieta i kwiatuszka sobie mogę na niej namalować!....
Nikt nie jest nieśmiertelny. W końcu okazy te trafią do jakiegoś muzeum i będzie problem. W muzeach często można spotkać okazy na których metryczce widnieje tylko numer. Ktoś o podobnych poglądach prowadził np. zeszyt i w nim wpisywał komentarz - każdemu numerowi na metryczce przyporządkował konkretne dane. Zeszyt jednak zaginął...
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Chiffchaff »

A ja bym Panów jednak prosił o wstrzemięźliwość wobec wymagań od pasjonatów co ma być wg Was na etykiecie, w jakiej formie i zapisie. Wciąż najważniejszą sprawą jest miejsce, data i osoba. I te rzeczy na etykiecie są.
A to że ktoś ma swoje skróty i informacje, to już naprawdę jego/nasza sprawa. To tylko i wyłącznie „Wasze widzi mi się”, Wam widzi się że informacja o oddziale i leśnictwie ma jakieś super istotne znaczenie, aby przetrwała 100 lat. Dla mnie może być informacja o „buku” nieistotna, o ile nie jest zapisane że zebrane, na korze, w korzeniach lub listowiu. Dla innego kluczową sprawą powinna być informacja jaką metodą zebrany. Nie każdemu chce się i widzi potrzebę aby wszystkie te informacje zapisywać, i robimy minimum dla ogółu, a szczegół dla siebie. Ilekroć widzę, tego typu posty, że jeden któremu się chce i chwali się po powrocie z terenu tym co widział, zaobserwował, a zaraz paru innych się odzywa, że kartonik nie taki, że czcionka za mała, że powinien przeczytać najnowsze dzieło Sahurzengera z 2016 dostępne już online bo ten gatunek obecnie nazywa się inaczej, to odechciewa mnie się zaglądać na forum.
Inna sprawa Andrzeju, że akurat miejsce na rozwinięcie buka i nazwy i Leśnictwa w tej linijce masz ale to tylko i wyłącznie do przemyślenia w indywidualnej sytuacji na przyszłość :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja się tylko spytałem. I też prosiłbym o wstrzęmieźliwość w ocenie sytuacji, bo dojdzie niedługo do tego, że nie będzie się można nawet spytać o cokolwiek. Luźne koleżeńskie uwagi nie powinny wzbudzać żadnych emocji. Jak nie ma żadnej odpowiedzi i zainteresowania wątkiem też pojawiają się głosy że Forum umiera. Można odnieść wrażenie że czy się pisze, czy pyta, czy nic nie pisze to zawsze znajdą się osoby ktore to nazwią śmiercią forum. To oczywiscie tez taka luźna uwaga, nie chciałbym aby tą myśl dalej rozwijać, po prostu czasami mam ubaw, jak skrajne rekacje mogą się pojawić po poście z jakąkolwiek treścią.

Andrzej, etykietuj jak chcesz, to jest wolny wybór co tam sobie podepniesz, ja tylko byłem ciekaw co to może oznaczać ten skrót, bo mi się pomysły skończyły i nie miałem koncepcji.... w sumie jak dla mnie to byłbaby trudna zagadka, gdyby to było w dziale zagadki :-) :birra: Generalnie skróty na etykietach to jest zawsze jakaś pułapka.

Luźne koleżeńskie uwagi nie powinny nikogo dziwić ani martwić. Gorzej, gdy na dworze plucha, zima i poziom smutku w organiźmie forumowicza niebezpiecznie wzrasta.... :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przepraszam Szanownych Panów za odezwanie się w dyskusji i wzbudzenie negatywnych emocji, moją intencją była jedynie drobna uwaga poprawiająca czytelność danych na etykiecie.

Oczywiście można rysować na etykietkach kwiatuszki, szlaczki i co kto tam chce oraz stosować dowolnie wymyślone skróty - wedle uznania - i nic mi do tego.
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: carabus1 »

Witam !
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. Kiedyś pisałem podobne etykiety, ze skrótami, a teraz niewiele pamiętam .
Spotkałem się z opinią , że etykiety są zbędne w kolekcjach amatorskich ! Jak wola. Nie ma co obrażać się na słuszne uwagi doświadczonych kolegów. Co do okazu, to jest wartościowym znaleziskiem.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Platydema dejeanii de Castelnau et Brulle, 1787

Post autor: andrzej »

,,Nie ma co obrażać się na słuszne uwagi doświadczonych kolegów"

Przez przeszło 25 lat przygody z owadami różne, różniste zbiory miałem okazje przeglądać i jeszcze bardziej na nich różniste skróty. Intencja moją było wykazanie gatunku z mało rozpoznanego entomologicznie regionu, nie zdawałem sobie sprawy że etykieta takie kontrowersje wywoła więc proszę administratora o zamkniecie dyskusji.

Pozdrawiam, Andrzej
Zablokowany

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”