Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

ADEPHAGA: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Rhysodidae.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Marek Przewoźny »

Ostatni temat o oznaczaniu rodzaju Dytiscus skłonił mnie do napisania paru słów o nich, może to ułatwi ich oznaczanie, bo okazuje się iż dla wielu nie jest to prosta sprawa i tematy na temat rodzaju Dytiscus powracają jak boomerang.

Rodzaj ten w Polsce liczy 7 gatunków:
  • Dytiscus circumcinctus AHRENS, 1811
    Dytiscus circumflexus FABRICIUS, 1801
    Dytiscus dimidiatus BERGSTRÄSSER, 1778
    Dytiscus lapponicus lapponicus GYLLENHAL, 1808
    Dytiscus latissimus LINNAEUS, 1758
    Dytiscus marginalis marginalis LINNAEUS, 1758
    Dytiscus semisulcatus O. F. MÜLLER, 1776
Podstawowymi cechami , którymi należy się kierować przy ich oznaczaniu są:
- ubarwienie przedplecza
- kształt i wielkość ciała
- ubarwienie spodu ciała
- kształt wyrostków zabiodrza (wyrostki pomiędzy tylnimi nogami)

Pokrótce omówię poniżej cechy charakterystyczne każdego gatunku:

Dytiscus latissimus LINNAEUS, 1758 – nie do pomylenia ze względu na wielkość ciała (największy polski gatunek), jak i bardzo szeroko spłaszczone boki pokryw, obecnie w Polsce duża rzadkość, ginący, stanowiska z ostatnich 10 lat można policzyć na palcach jednej ręki.

Dytiscus semisulcatus O. F. MÜLLER, 1776 – gatunek mały (jeden z dwóch naszych najmniejszych przedstawicieli tego rodzaju), wyraźnie mniejszy od D. marginalis. Przedplecze posiada żółte obrzeżenie tylko po bokach gdyż środkowa czarna plama dochodzi do przedniego i tylnego brzegu pokryw, spód ciała ubarwiony czarno (wszystkie pozostałe mają jasne spody od żółtych do brązowych), wyrostki zabiodrza zaokrąglone. W Polsce bardzo rzadko spotykany głównie ze względu na odmienne wymagania środowiskowe, jest to gatunek stenotopowy, reofil i sylwikol, czyli zasiedla tylko ocienione wody płynące.

Dytiscus lapponicus lapponicus GYLLENHAL, 1808 – drugi najmniejszy nasz przedstawiciel tego rodzaju, również wyraźnie mniejszy od D. marginalis. Przedplecze posiada bardzo szerokie żółte obrzeżenie znacznie szersze od D. marginalis. Pokrywy z podłóżnymi żółtymi liniami. wyrostki zabiodrza długie i szpiczaste. Gatunek w Polsce bardzo rzadki, stenotop, tyrfobiont, zasiedla tylko torfowiska wysokie. U nas tylko na północy kraju, gdzieś na wysokości Obornik (tych koło Poznania w Wielkopolsce) osiąga południową granicę zasięgu.

Dytiscus dimidiatus BERGSTRÄSSER, 1778 – Gatunek wielkości D. marginalis. Przedplecze posiada żółte obrzeżenie tylko po bokach gdyż środkowa czarna plama dochodzi do jego przedniego i tylnego brzegu. Wyrostki zabiodrza zaokrąglone. Razem z D. marginalis najpospolitszy gatunek w Polsce.

To były gatunki wyraźnie różniące się kształetm ubarwieniem lub wielkością ciała, a teraz kolej na trzy gatunki, które stanowią największy problem w oznaczaniu. Wszystkie posiadają żółte obrzeżenie przedplecza, węższe niż u D. lapponicus, a przód i tył przedplecza również jest żółto obrzeżony w odróżnieniu od D. semisulcatus i D. dimidiatus. Wielkość ich jest taka sama, a różnią się one tylko długością wyrostków zabiodrza

Dytiscus marginalis marginalis LINNAEUS, 1758 – najkrótsze, razem z D. dimidiatus najpospolitszy gatunek rodzaju

Dytiscus circumcinctus AHRENS, 1811 – średniej długości, pospolity lecz nie tak często łowiony jak D. marginalis i D. dimidiatus

Dytiscus circumflexus FABRICIUS, 1801 – najdłuższe, w Polsce bardzo rzadki, gatunek zachodnio europejski (i tam częściej spotykany).

By obejrzeć sobie te zewnętrzne cechy, kształt ciała i ubarwienie zapraszam pod adres:
https://entomo.pl/coleoptera/wodne/dytiscidae_foto.php
Poniżej też załączyłem przegląd do porównań wyrostków wszystkich omówionych gatunków. Chciałbym jeszcze wspomnieć iż w Polsce jest jeszcze jeden gatunek dużego pływaka również żółto obrzeżonego a mianowicie Cybister (Cybister) lateralimarginalis lateralimarginalis (DEGEER, 1774), gatunek ten posiada zupełnie inny kształt ciała, a poza tym tylne golenie są krótkie i silnie rozszerzone w odróżnieniu od Dytiscus który ma tylne golenie długie i wąskie. Na wszelki wypadek dodałem też jego wyrostki do porównań.

Na koniec chyba warto zaznaczyć iż prawidłowe oznaczanie rodzaju Dytiscus opiera się przede wszystkim na doświadczeniu i opatrzeniu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 września 2009, 19:34 przez Marek Przewoźny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odważnie

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Teraz to można łapać pływaki bez obaw, że się komuś truje kolejny raz na ten sam temat. Dzięki.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Pozwoliłam sobie przykleić ten temat, bo szkoda byłoby, gdyby tak ładnie podana informacja zniknęła gdzieś pod nowymi wątkami ;)
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Berni »

Hejka wszystkim pływakoznawcom! Małe pytanko , otóż złapałem parę dni temu pływaka z rodzaju Dytiscus i jest to samica ale ma gładkie pokrywy jak u samca . Właśnie czy forma gładkopokrywowa samic występuje tylko u D.marginalis albo jest spotykana także u pozostałych gatunków z tego rodzaju ?! :?

Pozdrawiam Bernard :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Rafał Celadyn »

-semisulcatus:pokrywy najczęściej z 10 żeberkami
-dimidiatus:pokrywy żłobkowane lub gładkie
-marginalis: już wiesz...
-circucinctus:przeważnie gładkie,rzadko żłobkowane
-lapponicus:żłobkowane
-circumflexus:najczęściej gładkie ale zdarzają się okazy ze żłobieniem
-latissimus: złobkowane
wszystko powyżej dotyczy samic...
:papa:
Rafał
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Berni »

dziękiRafale,okurna ale wiedza - ale tochyba kluczenas tak okraszają ,to marginalis
:ok:
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Berni »

dziś połowiłem z kałuży chrząszcza z dytiscusów i mam mniemanie że to jest species z rodzaju Colymbetes ?! czy one są takie duże - mój ma około 20 milimetrów- proszę o fachową odpowiedz :wow:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Rafał Celadyn »

...w zbiorze mam tylko C.fuscus,tak na oko to może i maja koło 20 mm...
:papa:
Rafał
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Berni »

owołowiłem jednego gościa i widze że jest większy od Aciliusa i Graphoderusa normalnie smok smokow :hp:
Berni
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Oznaczanie chrząszczy z rodzaju Dytiscus

Post autor: Berni »

te rafał szkyrtnij do mie moj numer 887465811 - pus sygnał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „ADEPHAGA”