Problematyczny kusak

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Problematyczny kusak

Post autor: vogel »

Do oznaczenia go przymierzałem się kilka razy, ale jednoznacznego wyniku nie uzyskałem. Ostatni człon głaszczków wargowych szeroki i spłaszczony a jego szerokość znacznie większa od szerokości członu przedostatniego. Czułki chyba zdeformowane. Żuwaczki smukłe bez zęba lub z niewyraźnym jednym zębem (nie wiem jak to ocenić). Długość skroni zbliżona do szerokości oka. Na przedpleczu u nasady niepunktowana cienka linia środkowa. Długość 14 mm. Jak dla mnie, gdyby nie ta skroń, byłby to Ocypus. Ale wtej sytuacji, gdy ze względu na kształt głowy nie może być to O. brunnipes, już nic mi nie pasuje.
Złapany 24.06.2011 r. w Mechelinkach (CF35) u podnóża klifu morskiego pod kamieniem. Proszę o oznaczenie lub o pomocne wskazówki.
Załączniki
f.1.jpg
f.1.jpg (86.83 KiB) Przejrzano 4339 razy
f.2.jpg
f.2.jpg (83.54 KiB) Przejrzano 4339 razy
f.3.jpg
f.3.jpg (101.07 KiB) Przejrzano 4339 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Problematyczny kusak

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jeśli jest to gatunek, na który wygląda, to będzie rewelacja. Tylko napisz czy dobrze widzę niebieski połysk, bo kolor na tych zdjęciach jest tragiczny. Chętnie bym spojrzał na okaz, ale trochę mi daleko do Gdańska...

Paweł
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problematyczny kusak

Post autor: vogel »

Niebieskiego koloru nie widzę. Odwłok i pokrywy są owłosione brązowo i dlatego wydaje się raczej ciemnobrunatny.
Powiedz co masz na myśli, to spróbuję go obejrzeć pod tym kątem.
Darek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Problematyczny kusak

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Oglądałem zdjęcia na komputerze w pracy; teraz w domu widzę, że niebieskawy odcień był wytworem kiepskiego monitora. Dodatkowo niebieska dominanta (efekt zepsutego balansu bieli) nasila się bardzo po rozjaśnieniu obrazków. To jest Tasgius morsitans (dawniej Ocypus compressus). Nie jest aż tak rzadki, jak wynika to z literatury, ale w dalszym ciągu całkiem niezły zwierz.

Paweł
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problematyczny kusak

Post autor: vogel »

Brałem go pod uwagę jako najbardziej pasującego, ale zapis w kluczu "na przedpleczu gładkiej, podłużnej linii środkowej brak" mnie do niego zniechęcił, gdyż u mojego delikwenta delikatna ona, ale jest. Widocznie zbyt delikatna. :)
Pawle dzięki. Darek
Andrzej Melke †
Posty: 82
Rejestracja: środa, 16 marca 2005, 22:58
Lokalizacja: Kalisz

Re: Problematyczny kusak

Post autor: Andrzej Melke † »

Tak jak pisze Paweł, to nie może być nic innego niż Tasgius morsitans.
Pozostałe "Ocypusy" o żółtych nogach mają inny kształt głowy lub żuwaczek. O punktowaniu przedplecza nie wspomnę, choć w tym przypadku można jedynie przypuszczać, że jest jednolite (bez zróżnicowania wielkości punktów) i gęste. W swoich zbiorach mam okazy T. morsitans z zauważalną, gładką linią środkową, choć cienką i jedynie w tylnej połowie przedplecza.
Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problematyczny kusak

Post autor: vogel »

Dzięki Andrzeju. Pozdrowienia.
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”