Długi ale mały ryjkowiec

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Długi ale mały ryjkowiec

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Ma on około 3 mm, może ciut więcej. Znaleziony w terenie ze stawami (50 ha) po kopalni torfu i również piaszczyste tereny kserotermiczne. Znalazłem go 18.05.2008. na obrusie pod śliwą mirabelką, orzechem włoskim i jabłonką, w godzinach przedpołudniowych.
Załączniki
1
1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.35 KiB)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Rodzaj Bagous, te ryjkowce są związane z roślinami wodnymi i błotnymi, niektóre żerują nawet pod wodą, np żyjące na rogatku sztywnym.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Bardzo dziękuję. Czy dużo tych Bagous-ów jest w Polsce?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

W KFP podali 23 gat. jako pewne.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Chyba muszę częściej zaglądac pod ceratę w ogrodzie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Również bardzo dziękuję. Rozumiem przez to, że bliższe rozpoznanie tego ryjka, może być trudne lub niemozliwe (ze zdjęcia)? Czy to coś rzadkiego?
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Zdjęcia z bardzo dobrego zbliżenia na czułki, stopy, totalne idealnie z góry i może jakoś się ruszy.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Już się robi.
Załączniki
3
3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.82 KiB)
2
2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.35 KiB)
1
1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (26.77 KiB)
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witaj , być może Bagous tempestivus (Hbst)? ale głowy sobie za to oznaczenie nie dam uciąć.większość przedstawicieli tego rodzaju rozpoznaje się po kopulatorach.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzięki, za naprowadzenie, pozdrawiam. Na tych tablicach widać ich kilka http://claude.schott.free.fr/Bagoinae/Bagoinae-PL.jpg . Pasuje mi Bagous angustus. Czy ktoś jeszcze ma jakieś skojarzenia?

P.S.
Bagous angustus jest taki długi jak ten mój, B. tempestivus jest bardziej krępy i krótki (tak mi się wydaje). Jeszcze to żeberkowanie na pokrywach jakby podobne.

Czy ktoś potwierdzi? Czy bez kopulatorów nie ma szans?
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Bardziej skłaniałbym się ku Bagous cylindrus. Ciało jest silnie wydłużone, a ryjek cienki i zakrzywiony przy nasadzie czułków. Pewności nie mam, tym bardziej że przedplecze jest silnie przewężone i nie wiem czy mi dobrze pomiary poszły ze zdjęcia.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas. Cóż, chyba zostanie Bagous sp. ? :)
Czy może zaryzykować Bagous cylindrus?
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Post autor: Kordianos »

Niech się jeszcze Curculio wypowie. Ja po prostu nie mam niestety żadnych gatunków z tego rodzaju.
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Zaproszenie

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Tak, tak zapraszam Curculio, bardzo serdecznie.
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Witam!!
Bagous angustus Silfverberg, 1977= B.cylindrus Paykull,1800=B. tubulus Caldara et O’Brien, 1994
ale jaki to gat. to nie wiem. mam w zbiorze B. friwaldszkyi, który jest bardzo podobny do B. angustus i porównując go z twoim zdjęciem skłaniałbym się raczej na B.tempestivus.
Awatar użytkownika
uszaty
Posty: 128
Rejestracja: czwartek, 12 lipca 2007, 13:25
Lokalizacja: Lubliniec

Post autor: uszaty »

Witaj ,dla mnie wszystkie gatunki Bagous są ciekawe,nawet jeśli ten gatunek okaże się najpospolitszym przedstawicielem rodzaju (czyli B.tempestivus Hbst).
Jeśli można coś poradzić :poczerpakuj troszkę na tych stawach ,szczególnie na turzycach (Carex L.),oraz strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.) ,może uda Ci się coś jeszcze znaleźć.Nie chcę się narzucać :oops: , ale chętnie bym przyjął takiego ryja,jeśli jeszcze znajdziesz.
Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Ok, mówisz i masz. Będę czerpakował i na pewno coś złapię. Tylko zaglądaj tu, żeby się przypomnieć przy okazji okazu. Postaram się sobie to zakodować, ale mam tak duży przerób tych stworzeń dziennie, że po tygodniu ten temat to już prehistoria. Jestem od wiosny do jesieni stałym bywalcem tego forum. Na zimę tylko uciekam w dział grzyby (te dziwne, np. kisielnice) :)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Bagousy wogóle trudno się łapie i bardzo rzadko, choć czasem trzeba mieć na nie po prostu dobry dzień. kiedyś Marek Wanat mi radził że najlepszą porą na Bagousy są ciepłe, parne wieczory bez rosy, kiedy to wychodzą one z wody na rośliny. Oznacza się je dość trudno, szczególnie że rysunek jest często wytarty. Często bardzo cenna jest też informacja z jakiej rośliny był łowiony, choć niekoniecznie jest to jego roślina żywicielska (nieźle latają). Ostatnio łowiłem Bagousy na zwykłej koniczynie łąkowej rosnącej nad brzegiem stawu. Pamiętajcie też że są również gatunki nie związane z wodą a nawet takie o kserotermicznym charakterze.

bagousów o takim pokroju ciała mamy w Polsce dwa gatunki i raczej tylko one wchodzą w grę: B. frivaldszkyi oraz B. tubulus.

Oba gatunki sa dość podobne ale różnią się przede wszytskim:

- B. frivaldszkyi jest na oko większy, bez ryjka ma ponad 3 mm i może nawet dochodzić do 4 mm, natomiast tubulus nie ma więcej niż 3,8 mm a dolna granica to ok 2,5 mm.

- B. frivaldszkyi ma inne przedplecze, najszersze za połową długości natomiast tubulus ma równomiernie zaokrąglone i najszersze pośrodku - tak przynajmniej podaje klucz Smreczyńskiego ale z tym może byc różnie i nie zawsze to widać

- B. tubulus ma także jaśniejsze golenie (dokładnie takie jak na zdjęciu).

Do tego B. tubulus jest dość rozpowszechniony, gdyż frivaldszkyi to naprawde bardzo rzadkie znalezisko. Patrząc na te zdjęcia i na okazy w moim zbiorze (B. frivaldszkyi nie mam) stawiam na na 90% na B. tubulus.

Bardzo proszę o dokładne namiary na to stanowisko oraz pełne dane obserwatora, właśnie wspólnie z Markiem Wanatem i Staszkiem Knutelskim przygotowujemy opracowanie na temat tej grupy i będę bardzo wdzieczny za wszelkie informacje faunistyczne.

Pozdrawiam kolegów
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Dzięki. Chętnie pomogę rozszerzając dyskusję do wyczerpania tematu (na tą chwilę).

Jeszcze raz: Znaleziony w terenie ze stawami (50 ha) po kopalni torfu i również piaszczyste tereny kserotermiczne. Znalazłem go 18.05.2008. na obrusie pod śliwą mirabelką, orzechem włoskim i jabłonką, w godzinach przedpołudniowych. Miejscowość Napoleonów k. Kamieńska w woj. łódzkim. Zdjęcie zrobione około 10.00, ciepło, świeciło słońce, poprzedni wieczór i noc ciepłe. Robiłem zdjęcia innym owadom przechowanym z poprzedniego dnia w pudełkach gdy zobaczyłem go na stole. To cyknąłem go, od niechcenia, absorbowały mnie Protaetie, a ryjka zlekceważyłem. Dobrze, że wogóle te fotki cyknąłem, bo się wahałem.
Nie odlatywał, tylko kręcił się dookoła siebie. Wdzięczny obiekt do fotografowania, nie to co biedronki i kusaki.
Proszę o przybliżenie pojęcia "wszelkie informacje faunistyczne." Jest tu bardzo duży przekrój środowisk i tym samym gatunków.
Okolica wygląda tak http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=1034&ktore=1832
Obiecuje dorobić w maju kilka fotek tej okolicy. Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia z Napoleonowa należy w wyszukiwarce efotogalerii wpisać "Napoleonów" i pokażą się wszystkie. Są tam chrząszcze (w tym wodne), ptaki, motyle, muchówki, błonkówki, grzyby i wiele innych. zachęcam do ich przejrzenia.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Chodziło mi o wszelkie informacje faunistyczne dotyczące właśnie Bagousów z tego terenu
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: petrel »

Witam!!
jeśli chodzi o B. frivaldszkyi to widzialem 2 okazy i pochodzą one ze starorzecza Narwi koło wsi Szostaki, nie pamiętam teraz daty. Jeśli będzie trzeba to sprawdzę datę, mam też B. frit z Olsztyna. Wrazie co slużę dokladniejszmi info.
Pozdr.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

To w takim razie wszystkich którzy mają jakieś dane o Bagousach proszę o informacje na priva, Bardzo dziękuje !

:)
bozapetr
Posty: 1
Rejestracja: środa, 18 listopada 2015, 17:04

Re: Długi ale mały ryjkowiec

Post autor: bozapetr »

zdravím své kolegy

nafotil jsem bagous frivaldskyi X tubulus ... hlavní rozdíl vidím ve tvaru, délce a šířce nosců. a samci samozřejmě rozdílným penisem. chtěl jsem se zeptat, jestli druh b. frivaldskyi chytáte v polsku a jaké máte poznatky o bionomii. nafocené kusy mi poskytl kolega, který je chytal na slovensku-záhoří v roce 1999. od té doby jsem neslyšel a ani neviděl, že by je někdo chytal...
Załączniki
složenina jpg web.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.64 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Długi ale mały ryjkowiec

Post autor: Jacek Kurzawa »

In this topic is lot mistakes.... :cry: In this case correct name is Bagous friwaldszkyi Tournirer, 1874
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Długi ale mały ryjkowiec

Post autor: Jacek Kurzawa »

Muszę się sam sprostować, chociaż ten błąd jest wielokrotnie powtarzany w wiarygodnych źródłach. Tmczasem w CPC 8 jest frivaldszkyi.

A może i to jest do poprawki?
Załączniki
CPC
CPC
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (10.96 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”