Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Hej

Udało mi się namierzyć żerowisko tego obcego i inwazyjnego gatunku. Pierwszy raz został zaobserwowany w 1998 roku na Wolinie. Do 2006 roku był spokój, ale potem zaczęło się: Puszcza Kozienicka, Górny Śląsk, Puszcza Kampinoska, P. Białowieska, Roztocze, Drawieński P.N., rez. Las Kabacki w Warszawie. I na pewno nie jest to koniec. W Lesie Kabackim zasiedla leżaninę dębową i sosnową. Jest ekstremalnym polifagiem. Najbardziej zaskoczyły mnie żerowiska, ponieważ w literaturze były zupełnie inaczej przedstawiane. Z moich obserwacji wynika, że samca drąży chodnik w głąb drewna i na głębokości od 1 do 10 cm zakłada komorę, w której składa jaja i do której wprowadza symbiotycznego grzyba. Larwy żerują gromadnie. W ostatnią niedzielę obserwowaliśmy zarówno larwy, jak i chrząszcze (na zdjęciu). Z tej "kieszonki" wydobyłem 12 drzewotoczy. Otwór prowadzący do żerowiska jest wyraźnie mniejszy niż u nieparka (Anisandrus dispar), rozwiertka większego (Xyleborus monographus), czy drwalników (Trypodendron signatum, T. domesticum). Wielkością przypomina otwór wejściowy drwalniczka saxesena (Xyleborinus saxesenii). Podobne "kieszonki" obserwowałem u rozwiertka - Xyleborys cryptographus, tylko że w korze leżącej topoli. Wessałem wtedy ponad 2000 osobników :zg: , ale nie trafił się żaden samiec :cry:
Załączniki
dąb z żerowiskiem.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.61 KiB)
chrząszcze w żerowisku.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.26 KiB)
żerowsko.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.26 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Jacek Kalisiak »

Fajna obserwacja i fajny opis :okok: :okok: :okok:
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Radek W. »

Witam,

od pewnego czasu także jestem zainteresowany tym gatunkiem. Mam kilka zdjęć, niestety bardzo słabej jakości ponieważ pochodzą z początków mojej przygody z fotografią makro.
Załączniki
Samiec Xylosandrus germanus
Samiec Xylosandrus germanus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.4 KiB)
Samiec Xylosandrus germanus (góra) vs Anisadrus dispar (dół)
Samiec Xylosandrus germanus (góra) vs Anisadrus dispar (dół)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.53 KiB)
Samiec Xylosandrus germanus
Samiec Xylosandrus germanus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.42 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Radek

A skąd miałeś samca Xylosandrus germanus? Oznaczając Kolegom ten gatunek nie natrafiłem na razie na samca :cry:
Przejrzałem setki okazów i były to tylko samice. A przy okazji gratuluję wyprawy do Malezji :okok:


Jacku

Dziękuję za ciepłe słowa :)

I jeszcze jedna ciekawostka. Na zdjęciach zauważyłem wyraźnie pogrubione włoski na pokrywach. Obserwując je pod mikroskopem stwierdziłem, że są normalnej grubości. Być może była to para wodna, być może coś innego. Spróbuję się temu dokładnie przyjrzeć.

Pozdrawiam
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Radek W. »

Dziękuję, wyjazd ciekawy, żałuję tylko braku formalnego przyzwolenia na odłów i wywóz owadów (motyle mógłbym odpuścić :laugh: :-D ).
Co do samca to pochodzi on z prywatnej kolekcji mojego promotora.

Pozdrawiam serdecznie,
R.W.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Xylosandrus germanus (Bldf.) - drzewotocz japoński

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Jeszcze kilka uwag. Obserwowane w ostatni piątek "kieszonki" były na głębokości do 4 cm. Młode chrząszcze zaczęły już je opuszczać (a więc Koleżanki i Koledzy do obserwacji :mrgreen: ). Żerowiska zlokalizowane były na leżącym dębie o średnicy ok. 20 cm w grubszym końcu i na prawie całej jego długości. Drewno było twarde, bez oznak rozkładu przez grzyby. Oczywiście pozyskałem żerowiska do hodowli. Samców na razie brak :?

Pozdrawiam 8)
Załączniki
Xylosandrus.JPG
Xylosandrus.JPG (144.42 KiB) Przejrzano 3981 razy
Xylosandrus1.JPG
Xylosandrus1.JPG (138.46 KiB) Przejrzano 3981 razy
Xylosandrus2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.18 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”